EN

25.06.2024, 08:17 Wersja do druku

Sopot. Wręczono nagrody XXIII Festiwalu „Dwa Teatry”

Grand Prix festiwalu „Dwa Teatry” trafiło do rąk twórców słuchowiska „Siostra Hioba” o matce Grzegorza Przemyka, a w kategorii spektakl telewizyjny wygrały dwie sztuki: „1989” oraz „Zapiski z wygnania” – ogłoszono w poniedziałkowy wieczór.

fot. Adam Warżawa/PAP

Grand Prix XXIII Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2024 dla najlepszego słuchowiska ufundowane przez zarząd Polskiego Radia otrzymało słuchowisko "Siostra Hioba" o Barbarze Sadowskiej, mamie Grzegorza Przemyka, śmiertelnie pobitego przez milicjantów warszawskiego maturzysty, działaczce podziemia antykomunistycznego.

Jury tegorocznej edycji festiwalu Dwa Teatry postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody ufundowane przez zarząd Telewizji Polskiej SA. Grand Prix XXIII Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2024 dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji otrzymały spektakle "1989" oraz "Zapiski z wygnania".

Nagrodę za najlepszą muzykę w słuchowisku XXIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry – Sopot 2024" wręczyła prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska–Jachim. Nagrody otrzymali Michał Zdunik za muzykę do słuchowiska "Głosy Ciemności" oraz Cezary Reinert za muzykę do słuchowiska "Mała Piętnastka".

Nagrodę za najlepszy oryginalny scenariusz słuchowiska otrzymał Tomasz Man za spektakle "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz" oraz "Mała Piętnastka".

Nagrodę za oryginalny współczesny polski tekst dramatyczny lub adaptację teatralną otrzymali ex equo Artur Pałyga za spektakl "Hotel Korfanty" oraz Piotr Rowicki za "W maju się nie umiera".

Nagrodę za reżyserię słuchowiska ufundowaną przez marszałka województwa pomorskiego otrzymał Maciej Wiktor za spektakl "Ci" zgłoszony przez Radio Kraków.

Spektakl "Cudzoziemka" Katarzyny Minkowskiej otrzymał nagrodę za reżyserię teatru telewizji.

Honorową Nagrodę Imienia Krzysztofa Zaleskiego za twórczość odrzucającą stereotypy i łatwe nowinki umocowaną w pamięci historii, dotyczącą problemów współczesności w słuchowisku otrzymało dwoje twórców: Patrycja Babicka, autorka spektaklu-słuchowiska "Ci" oraz Robert Talarczyk za reżyserię spektaklu "Hotel Korfanty". Kolejną nagrodę wygrał spektakl "Ci" za realizację akustyczną słuchowiska, którą otrzymał Wojciech Gruszka.

Laur za twórczą realizację telewizyjną spektaklu teatralnego otrzymał Józef Kowalewski za spektakl "1989" oraz "Cudzoziemka". Katarzynę Szyngierę uhonorowano "nagrodą specjalną za twórczą odwagę" za spektakl "1989".

W tym roku Wielkie Nagrody za całokształt dorobku w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali Joanna Szczepkowska i Adam Ferency.

Jurorzy wybrali najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w słuchowisku - nagrodę otrzymała Sara Lityńska za rolę w "Godzien Litości". W tej samej kategorii za rolę męską wygrał Piotr Adamczyk za spektakl "Cudowne przygody pana Pinzla Rudego".

Jury radiowe postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody za rolę kobiecą w słuchowisku. Otrzymały je: Anna Seniuk oraz Olga Sarzyńska za spektakl "Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz". Nagrodę za najlepszą rolę męską w słuchowisku otrzymał Mariusz Bonaszewski za spektakl "Mała Piętnastka". Alona Szostak za rolę w spektaklu "Cudzoziemka" została wyróżniona nagrodą za aktorską za rolę kobiecą w spektaklu Teatru Telewizji.

Jury telewizyjne tegorocznej edycji przyznało dwie równorzędne nagrody aktorskie za rolę męską. Nagrodę ufundowaną przez prezydent Sopotu otrzymał Arkadiusz Brykalski za rolę w spektaklu "Apetyt na Czereśnie" w reż. Anny Sroki – Hryń. Drugą nagrodę aktorską ufundowaną przez Zarząd TVP otrzymał Michał Sikorski za rolę Władzia w spektaklu "Cudzoziemka" w reż. Katarzyny Minkowskiej.

Tegorocznymi laureatami nagród specjalnych przyznanych przez Dyrekcję Polskiego Radia i Telewizji Polskiej SA oraz ufundowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z okazji 70-lecia Teatru Telewizji za wybitne zasługi zostali Olga Lipińska oraz Jerzy Antczak.

Grand Prix XXIII Festiwalu Dwa Teatry Sopot 2024 dla najlepszego słuchowiska dziecięcego otrzymało słuchowisko "Co trzeba zabrać na wędrówkę".

Ostatni raz festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej odbył się w Sopocie w 2019 roku. Była to XIX edycja. Rok później festiwal został odwołany z powodu pandemii koronawirusa. Natomiast w 2021 roku "Dwa Teatry" zostały przeniesione do Zamościa.

"Dwa Teatry" to festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej. Odbywa się raz w roku i jest konkursem słuchowisk radiowych i spektakli telewizyjnych, które miały swoją premierę na antenie w roku poprzedzającym daną edycję festiwalu.

Źródło:

PAP