EN

4.05.2021, 11:09 Wersja do druku

Sopot. Wkrótce 12. Międzynarodowy Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy

Jak co 12 miesięcy, w pierwszej połowie maja, zapraszamy na Festiwal Literatury i Teatru Between.Pomiędzy, którego 12. edycja odbędzie się między 10-tym a 16-tym maja, po raz drugi w przestrzeni wirtualnej (www.between.org.pl oraz fanpage na FB).

fot. mat. organizatora

Festiwal to spotkania autorskie z poetkami, pisarzami i tłumaczami, prezentacje nagrań teatralnych, premiera słuchowiska radiowego dla dzieci, dyskusje, a także projekty studenckie, konferencje i seminaria. Wspólnie z Teatrem Miniatura planujemy również spacer z wirtualnym przewodnikiem wokół najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu. Całość dopełnia program edukacyjny kierowany do licealistów.

Warto podkreślić, że do grona organizatorów głównych – Fundacji Between.Pomiędzy i Uniwersytetu Gdańskiego – dołączył w tym roku warszawski SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a wśród partnerów festiwalu znajdują się zarówno instytucje krajowe – jak chociażby Teatr BOTO, Teatr ZAR, Muzeum Narodowe w Gdańsku – jak i zagraniczne (z USA, Brazylii, Irlandii oraz Rumunii). Działania podejmowane w ramach festiwalu mają na celu upowszechnianie wyników badań humanistycznych oraz zachęcenie do współpracy artystów, badaczy i wszystkich zainteresowanych literaturą i teatrem.

Zaproszenie na 12. Festiwal Between.Pomiędzy przyjęli: uznane anglojęzyczne poetki Paula Meehan, Mimi Khalvati (spotkania z nimi będą tłumaczone symultanicznie) oraz Jen Hadfield, pisarze tacy jak Natasza Goerke, Andrzej Stasiuk i Paweł Próchniak, Teatr Powszechny w Warszawie, Teatr ZAR, Teatr Pieśń Kozła i wielu innych twórców.

Od 10 maja na stronie internetowej www.between.org.pl udostępnimy materiały uporządkowane w trzech kategoriach tematycznych: 1) Młodość, 2) Literatura i Teatr oraz 3) Badania. Każdy z nich podzielony będzie na 7 rozdziałów tematycznych. Najbardziej aktualne informacje na temat programu śledzić można na bieżąco na profilu fundacji na Facebooku. Większość wydarzeń dostępna będzie bezpłatnie, na niektóre obowiązuje rezerwacja, a nagranie spektaklu Teatru Powszechnego jest biletowane.

Mocnym akcentem tegorocznej odsłony będzie cykl spotkań zatytułowany "Teatr w Trójmieście". Współpraca z gdańskim Teatrem Miniatura przybiera w tym roku charakter szczególny. W niedzielne południe będzie można wziąć udział w inspirowanym przedstawieniem Beton spacerze wokół najdłuższego falowca na gdańskim Przymorzu z wirtualnym oprowadzaniem.

Zaprezentowana zostanie również premiera słuchowiska radiowego dla dzieci Silna grupa ze śmietnika w reżyserii Iwony Borawskiej, którego fundacja jest współproducentem. W ramach spotkań dotyczących życia teatralnego Trójmiasta zaplanowano spotkania Archiwalia teatru (z Małgorzatą Abramowicz) i Pamięć teatru w Gdańsku (z Mieczysławem Abramowiczem) oraz premierę nagrania BOTO czyta: Sybilla. Na stronie internetowej festiwalu będzie można obejrzeć także nagranie teatru tańca kolektywu DzikiStyl Company, zdjęcia Jerzego Bartkowskiego, Karoliny Trapp oraz obrazy Iwony Bandzarewicz i Lee Ranaldo.

W ramach cyklu Czarne na Between odbędą się rozmowy z Andrzejem Stasiukiem o jego nowej powieści Przewóz,  a także z Pawłem Próchniakiem i Nataszą Goerke. Wokół spektaklu Jak ocalić świat na małej scenie odbędzie się rozmowa z Dyrektorami Teatru Powszechnego w Warszawie Pawłem Łysakiem i Pawłem Sztarbowskim oraz z pozostałymi twórcami spektaklu.

Stałym elementem festiwalu jest Gdańskie Seminarium Beckettowskie, współorganizowane tym razem z Trinity College Dublin, Uniwersytetem Stanowym Floryda (USA), Federalnym Uniwersytetem Stanu Gois (Brazylia), na którym gościć będą artyści i badacze ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Rosji i Chin.  

Edukacja stanowi kluczowy komponent oferowanych przez festiwal działań. Organizowane we współpracy z konkretnymi szkołami i instytucjami kultury warsztaty, wykłady i spotkania autorskie kierowane są do licealistów i ich nauczycieli, animatorów kultury oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą i teatrem. Program edukacyjny ma charakter lokalny (webinarium Remus, czyli opowieść kaszubska), krajowy (Tadeusz Różewicz: tradycja – awangarda) oraz międzynarodowy (Wiersze Davida Constantine’a, Od Poe do Miéville’a: wyprawy w (nową) literaturę niesamowitą i Jakby nie z tego świata – wiersze Elizabeth Bishop).

W czasie festiwalu odbędzie się także konferencja studencko-doktorancka Wyspa Młodość 2021, podczas której oprócz referatów dotyczących prac naukowych będzie można zapoznać się z projektami studenckimi oraz happeningiem organizowanym przez Martina Blaszka wraz ze studentami zarządzania instytucjami artystycznymi.

Program 12. Międzynarodowego Festiwalu Literatury i Teatru Between.Pomiędzy jest bogaty i różnorodny. Warto więc wziąć udział w tej tygodniowej wędrówce zarysowanej już po raz drugi w przestrzeni wirtualnej na www.between.org.pl.

fot. mat. teatru

W ramach programu festiwalu proponujemy:

nagrania spektakli: Jak ocalić świat na małej scenie Teatru Powszechnego w Warszawie, Anty-Gone Teatru Pieśń Kozła, Anhelli. Skowyt Teatru ZAR, Reality Disappears After Walking DzikiStyl Company oraz trzy nagrania przygotowane przez Narodową Akademię Sztuk „George Enescu” w Jassach (Rumunia), a ponadto liczne nagrania inspirowane miniaturami Samuela Becketta;

słuchowisko: Silna grupa ze śmietnika Teatru Miniatura;

spotkania autorskie z pisarzami, poetami i tłumaczami: Andrzej Stasiuk, Natasza Goerke, Paweł Próchniak, Mimi Khalvati, Jen Hadfield, Meehan, Pantuchowicz, Marian Polak-Chlabicz

warsztaty, laboratoria i spotkania teatralne:  Barbara Świąder-Puchowska, Małgorzata i Mieczysław Abramowicz, SE Gontarski, Robson Corrêa de Camargo, Nicholas Johnson, , Octavian Saiu, Tomasz Wiśniewski, Kalina Stefanova, Marvin Carlson, Peng Tao, Wang Chong, Kathryn Syssoyeva, Diana Żdanowa, Przemysław Wasilkowski, Adrianna Cudnik

spotkania i wykłady otwarte: David Fuller, Jerzy Jarniewicz, Camille Manfredi, Robin MacKenzie, Tadeusz Rachwał, Izabela Witoszko, Paweł Łysak, Paweł Sztarbowski
happening: Martin Blaszk ze studentami zarządzania instytucjami artystycznymi
sesje naukowe i studenckie.

Festiwal w liczbach
26 h konferencji
14 spotkań i rozmów
9 przedstawień teatralnych
8 seminariów i warsztatów naukowych
4 internetowe wystawy obrazów i zdjęć
2 warsztaty teatralne
1 happening
1 słuchowisko

Organizatorzy: Fundacja Between.Pomiędzy, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet SWPS

Patronat honorowy: JM Rektor UG, JM Rektor SWPS, Ambasada Irlandii w Polsce

Współpraca naukowa: Trinity College Dublin (Irlandia), Uniwersytet Stanowy Floryda
(USA), Uniwersytet Stanowy Goiás (Brazylia), Narodowa Akademia Sztuk „George Enescu”
w Jassach (Rumunia), Uniwersytet w Salzburgu (Austria)

Partnerzy: Ambasada Irlandii w Polsce, Wydawnictwo Czarne, Teatr BOTO, Teatr Miniatura, Teatr ZAR, Goyki 3 Art Inkubator, Stowarzyszenie Nauczycieli Akademickich Filologii Angielskiej, Księgarnia Książka dla Ciebie. Teatr Máskara (Brazylia), Muzeum Narodowe
w Gdańsku

Dofinansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Urząd Miasta Sopotu

Patroni medialni: The Theatre Times, „Tekstualia”, „Konteksty”, Polish Journal for English
Studies, Poetry Salzburg Review (Austria)

Koncepcja festiwalu: Tomasz Wiśniewski
Organizatorzy: Tomasz Wiśniewski, Katarzyna Kręglewska, David Malcolm, Ewelina Stefańska i Małgorzata Woźniak.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne