EN

7.09.2021, 08:59 Wersja do druku

Sopot. Rusza sezon w Sopockim Teatrze Tańca

Sopocki Teatr Tańca rozpoczyna sezon teatralny i zaprasza na spektakle i warsztaty.

fot. Adam Joachimowski/mat. teatru

11 września 2021
„7Pieczęć”
Teatr na  Alei Mamuszki 2 w Sopocie, godzi. 19.00
Link do biletów: https://www.interticket.pl/program/7-pieczec-6693

20 września 2021
„Jak zrobić dobre solo – mistrzowski kurs chorograficzny.
Informacje poniżej.

25 września 2021
PREMIERA oraz Jubileusz 25 lat pracy Joanny M. Czajkowskiej
„INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości” – premiera offline
Teatr na  Alei Mamuszki 2 w Sopocie, 19.00
Link do biletów: https://www.interticket.pl/program/introspekcja-przedmiot-nieocenionej-wartosci-6694

Na oba spektakle prosimy o przybycie w maseczkach przed godziną 19.00 z wydrukowanymi i podpisanymi oświadczeniami co do stanu zdrowia (oświadczenie będzie dołączane do biletu) i zachowaniu reżimu sanitarnego.

Bilety: 45 zł N, 35 U (uczniowie, studenci, seniorzy, Karta Tancerza)

Informacje o wydarzeniach:

7Pieczęć
Scenariusz, reżyseria (inspirowane dziełami Ingmara Bergmana) – Jacek
Krawczyk
Choreografia, kreacje aktorskie, taniec – Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk,
Grzegorz Sierzputowski, Aleksandra Foltman, Róża Kołoda, Wiktoria Rudnik
Muzyka – Mariusz Noskowiak
Światło – Mateusz Gierc
Wizualizacje – Łukasz Boros
Scenografia – Jacek Krawczyk
Kostiumy - STT
Realizacja filmu – Piotr Czarnecki

Punktem wyjścia realizacji spektaklu jest film Ingmara Bergmana z 1957 r. pt.
”Siódma Pieczęć”. Przełamanie siódmej pieczęci według Apokalipsy św. Jana oznaczało moment, w którym rozpoczyna się czas ostateczny, w którym Bóg oddziela dobro od zła, po czym zsyła na umiłowaną przez siebie ziemię śmierć i zagładę. Bohater – Rycerz powracający z wyprawy krzyżowej, w obliczu apokalipsy, traktuje swoją podróż jako drogę do poznania prawd ostatecznych. Ponieważ życie naokoło wydaje się pozbawione sensu, a Bóg milczy, Rycerz gotów jest zapytać o to spotkaną po drodze postać Śmierci. Śmierć decyduje się podjąć jego wyzwanie i zagrać z nim w szachy, na jednej szali kładąc tajemnicę istnienia, na drugiej – życie Rycerza i jego bliskich. W spektaklu podczas zadumy i refleksji nad partią szachów padną pytania dotyczące istoty życia, istnienia Boga, samotności człowieka, kryzysu wiary, uczuć i więzi miedzy ludzkich. Rycerz prowadzić będzie werbalny oraz ekspresyjno -- ruchowy dyskurs z samym sobą, dotyczący filozoficznych moralnych rozterek, metafizycznej tajemnicy istnienia. Szachownica stanowić będzie alegoryczne medium.

fot. Krzysztopf Bzdeń/mat. teatru

 „INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości” i jubileusz 25-lecia pracy artystycznej Joanny M. Czajkowskiej


„Czy 25 lat dedykowanych tańcowi można zamknąć w jednej wypowiedzi rozdzielonej antraktem? Tropy obu części prowadzą wprost na ścieżki psychologii – ruchu, pracy artystycznej, motywów i sensów. Część pierwsza to studium oderwania dzieła od twórcy […] Część druga to puenta albo remix. Albo cała Czajkowska.”
Katarzyna Wysocka „W cyrku introspekcji albo wdzięczność…””

„Dla „Przedmiotu...” kluczowymi słowami mogą być innowacja, wynalazek, historia, ciało. Dla INTROSPEKCJI zaś odwaga, emocje, dusza. […] „INTROSPEKCJA Przedmiot nieocenionej wartości.” to propozycja niezwykle emocjonalna, intymna i tym samym odważna. […] Solo Joanny M. Czajkowskiej to introspekcja, autoportret i terapia zarazem. Terapia nie tylko dla twórcy, terapia także dla widza.„
Izabela Stańdo „Badając przedmiot nieocenionej wartości. Solo Joanny Czajkowskiej "INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości".

Dwuczęściowy projekt „INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości” stanowi część praktyczną doktoratu zrealizowanego na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie, pod artystyczną opieką  profesor Ewy Wycichowskiej, promotora pracy.
Spotkanie po spektaklu poprowadzi dr Anna Jazgarska.

INTROSPEKCJA. Przedmiot Nieocenionej Wartości
Część 1 - FILM

koncept, wykonanie: Joanna M. Czajkowska
kamery i montaż: Piotr Czarnecki
światła: Mateusz Gierc
Część 2 - SPEKTAKL
koncept, reżyseria, wykonanie: Joanna M. Czajkowska
muzyka i udźwiękowienie: Mariusz Noskowiak
Kostium: Adam Królikowski
wizualizacje, projekt plakatu: Katarzyna Teresa Turowska
nagrania video: Piotr Czarnecki

Biogram Jubilatki:

Joanna M. Czajkowska: choreograf, tancerka, pedagog tańca, animator kultury, producent wydarzeń teatralnych; członek Sekcji Tańca i Baletu ZASP, absolwentka Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Gdańskiego. Doktorantka na Wydziale Tańca Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie w roku akademickim 2018/2019 wykładała reżyserię, dramaturgię i inscenizację spektakli tańca. Na początku swojej drogi twórczej związana z Teatrem Patrz Mi Na Usta i Gdańskim Teatrem Tańca. Jako choreograf i niezależny twórca debiutowała w 1997 roku, a w 1998 rozpoczęła artystyczną współpracę z Jackiem Krawczykiem, co stało się początkiem istnienia Sopockiego Teatru Tańca. Jest laureatką licznych stypendiów, wyróżnień i nagród, z czego najważniejsze to: brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w grudniu 2018 roku), odznaka honorowa „Zasłużona dla kultury polskiej” przyznana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010), najważniejsza nagroda miasta Sopotu – Sopocka Muza (2015), Stypendium dla Twórców Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2017) i wiele innych.
Jest twórcą i współtwórcą choreografii do niemal 70 spektakli nie tylko Sopockiego Teatru Tańca. Wraz z Sopockim Teatrem Tańca prezentowała swoje prace na wielu festiwalach tańca współczesnego i teatrów alternatywnych w całej Polsce i za granicą m.in. w Republice Czeskiej, Portugalii, Niemczech, na Litwie, w Republice Białoruskiej, Rumunii, Szwecji, Finlandii, Estonii, Indonezji, Mołdawii, Bułgarii, Rumunii, Francji, Austrii, Włoszech, Argentynie, Hiszpanii, Rosji, Słowenii, Szwajcarii i Chinach.
Jako choreografka i reżyserka Joanna Czajkowska realizuje spektakle oparte na zupełnie autorskich scenariuszach (m.in. „Powiększenie – Zoom Out”, „Przedmiot Nieocenionej Wartości”), ale także na scenariuszach inspirowanych dziełami innych artystów (m.in. „GALOP”, „Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy”), porusza się swobodnie po różnych stylistykach i obszarach teatru tańca. Joanna Czajkowska jest Prezesem Dance [SIC!] Association i pełni funkcję dyrektora zespołu Sopockiego Teatru Tańca. Jest także głównym producentem wydarzeń organizowanych przez stowarzyszenie.

KURS CHOREOGRAFICZNY

Sopocki Teatr Tańca zaprasza choreografów i tancerzy na
mistrzowski kurs choreograficzny pod okiem Joanny M. Czajkowskiej   
„Jak zrobić dobre solo”
DLA KOGO: choreografowie, instruktorzy prowadzący własne grupy, tancerze pragnący rozwoju, chcący przygotować etiudę na konkursy, egzaminy wstępne do szkół, debiutować choreograficznie lub rozwinąć swój warsztat.
CO: kurs choreograficzny pod okiem jednej z najbardziej utytułowanych polskich choregrafek Joanny M. Czajkowskiej, 30 godzin (10 spotkań po 3 godziny) w czasie których:                             
- poznasz podstawy kompozycji, reżyserii i dramaturgii tańca                    
- poznasz różne metody choreograficzne
- rozpoznasz i nazwiesz swoje mocne strony i otworzysz się na nowe metody pracy w bezpiecznej atmosferze
- będziesz pracował/a w gronie osób wybranych, które kochają taniec sceniczny równie mocno, jak Ty
- będziesz tworzył/a i obserwował/a pracę innych zgodnie z zasadą – poszerzam swoją świadomość artystyczną poprzez kreację i poprzez obserwację procesu innych
- zrobisz swoje solo, którego premiera odbędzie się na teatralnych deskach już w grudniu 2021 roku
KIEDY: pierwsze spotkanie już 6 września 2021, potem w wybrane poniedziałki od 18.00 do 21.00
Daty 10 spotkań to:
20 i 27 września
4,11,18 października
8,15,22 i 29 listopada
13 grudnia

Grudniową datę próby technicznej na scenie i premier ustalimy w terminie późniejszym.
GDZIE: Sopocki Teatr Tańca / Teatr Atelier, Al. F. Mamuszki 2 w Sopocie, pierwsze drzwi od strony Gdyni, na domofonie numer 2 – sala prób, ostatnie piętro.
KOSZT: 1200 zł za całość kursu płatne przelewem po otrzymaniu maila zwrotnego, że zostali Państwo zakwalifikowani do kursu:
Dane do przelewu:
DANCE [SIC!] ASSOCIATION
ul. Oskara Kolberga 31/20, 81-881 Sopot
Polska
Millenium Bank nr rachunku 85 1160 2202 0000 0001 4375 9094
W tytule przelewu – SOLO + imię i nazwisko uczestnika
Prosimy o nadsyłanie zgłoszeń najpóźniej do godziny 16.00 w sobotę 18 września na adres: [email protected]
UWAGA: dla osób spoza Trójmiasta, oferujemy formę hybrydową - udział online w zajęciach i jeden, maksymalnie dwa zjazdy w Sopocie po indywidualnym umówieniu się (przyjazd i zakwaterowanie na swój koszt).
W mailu prosimy zawrzeć – krótki biogram artystyczny, mile widziany link/i do prac choreograficznych lub tanecznych, instruktorskich plus list motywacyjny – dlaczego chcę ukończyć kurs w kilku zdaniach.
Tytuł maila: SOLO + imię i nazwisko
Wszystkich uczestników, którzy się zakwalifikują powiadomimy do godziny 19.00 18-go września.
Jeśli masz pytania, proszę zadzwoń do pani choreograf: 504 302 449
TANIEC TO ŻYCIE. BĄDŹ PRAWDZIWY.

Źródło:

Materiał nadesłany