W sobotę, 9 lipca o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej odbędzie się premiera spektaklu „Czego nie widać" Michaela Frayna w reżyserii Jana Klaty. Przedstawienie oficjalnie zainauguruje działalność sopockiej sceny po przebudowie.
Misternie skomponowana farsa, której dramaturgicznym paliwem są perturbacje powstałe podczas produkcji spektaklu CO WIDAĆ. Objazdowa grupa teatralna gotowa jest zagrać swoje przedstawienie w każdych warunkach i nie zważając na żadne przeszkody, te się jednak piętrzą, a wraz z nimi piętrzy się absurd, który jednak nie przeszkadza twórcom w zmaganiach z teatralną materią. Pełna poczucia humoru sztuka angielskiego komediopisarza pokazuje teatr, który dla tworzących go artystów jest nie tylko miejscem pracy, ale także domem, a może przede wszystkim sposobem na życie.
CZEGO NIE WIDAĆ
na podstawie sztuki Michaela Frayna
Przekład: Karol Jakubowicz i Małgorzata Semil
Adaptacja i reżyseria: Jan Klata
Scenografia, kostiumy, światło: Mirek Kaczmarek
Choreografia: Maćko Prusak
W spektaklu występują: Dorota Androsz, Katarzyna Figura, Magdalena Gorzelańczyk, Agata Woźnicka, Piotr Biedroń, Jacek Labijak, Krzysztof Matuszewski, Jakub Nosiadek, Cezary Rybiński.
Inspicjent-sufler: Katarzyna Wołodźko
Premiera: 9 lipca 2022 roku na Scenie Kameralnej
Kolejne spektakle: 10, 12 i 13 lipca na Scenie Kameralnej
O PRZEBUDOWIE
Głównym celem przedsięwzięcia była poprawa funkcjonalności obiektu poprzez zmianę układu przestrzeni holu wejściowego, foyer oraz szatni, likwidację barier architektonicznych, modernizację kieszeni scenicznej, a także poprawa bezpieczeństwa pożarowego obiektu. Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej usytuowana jest w pochodzącej z początku XX wieku i gruntownie przebudowanej w latach 2009-2010 kamienicy przy ul. Bohaterów Monte Cassino 30. Dysponuje ruchomą sceną o powierzchni 250 m² oraz przystosowaną dla osób niepełnosprawnych widownią na 145 miejsc. Budynek Sceny, jako obiekt stosunkowo nowy, jest w dobrym stanie technicznym, jednakże, po dziesięciu latach intensywnej eksploatacji, niezbędne okazało się wykonanie prac poprawiających funkcjonalność obiektu i lepsze dostosowanie do potrzeb widzów, w tym osób z niepełnosprawnością. Ze względu na dostępność finansowania zakres robót został podzielony na etapy. Pierwszy etap zrealizowano w 2020 roku; wykonano wówczas prace rozbiórkowe i demontaże a także roboty konstrukcyjne - wykonano nowy układ funkcjonalny, nowe schody oraz posadzki. Drugi etap, realizowany w 2021-2022, obejmował wykonanie prac wykończeniowych, modernizację kieszeni scenicznej, renowację desek scenicznych a także dostawy niezbędnego wyposażenia. W wyniku inwestycji zmianie uległ obszar wejścia głównego - drzwi wejściowe wymieniono na szersze, powiększone o boczne przeszklenia, zlikwidowano przedsionek, co pozwoliło na uwolnienie przestrzeni i łatwiejszy dostęp do kasy i szatni. Dzięki likwidacji schodów wyeliminowano barierę architektoniczną i stworzono więcej miejsca w holu dla widzów oczekujących na spektakl. Z poziomu foyer dostępna jest toaleta dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością. W ramach inwestycji wydzielono również pomieszczenie dla ochrony a także przeniesiono centralę przeciwpożarową. Elementem dominującym w foyer jest czerwona ściana, znajdująca się na wprost wejścia głównego oraz silnie refleksyjny sufit z młotkowanej stali nierdzewnej. W części foyer znajdującej się na półpiętrze znalazły się siedziska dla oczekujących widzów, dodatkowa ścianka łukowa oddziela przestrzeń foyer od przestrzeni szatni. Posadzki wykończono w jasnym, jednolitym spieku kwarcowym. Wewnątrz holu zainstalowano ekrany, na których wyświetlane będą aktualne informacje dla widzów. Zaprojektowano i wykonano nowy szyld. W ramach inwestycji zmodernizowana została również kieszeń sceniczna.
Całkowity koszt inwestycji wyniósł 2.057.045 PLN i jest finansowany jest z następujących źródeł:
- Samorząd Województwa Pomorskiego: 800.000 PLN (dotacja celowa 2021/2022)
- Gmina Miasta Sopotu: 500.000 PLN (dotacja celowa 2021)
- Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego: 300.000 (program Infrastruktura kultury 2020)
- budżet Państwa: 300.000 PLN (dotacja celowa 2021)
- środki własne Teatru Wybrzeże: 113.465 zł (2020, 2022)