EN
7.05.2022, 09:40 Wersja do druku

Słupsk. „Opera na wynos". Przeboje operowe na ulicach miasta

Inne aktualności

To się zdarza tylko raz do roku. Muzycy z Opery Wrocławskiej zaśpiewają na ulicach Słupska przeboje operowe. Zagoszczą u nas 7 i 8 maja.

Koncerty na WYNOS! to już tradycja muzycznych spotkań z mieszkańcami Słupska - piszą organizatorzy ze stowarzyszenia Operetka Wrocławska. - Po wielkich sukcesach „Operetki na WYNOS!” i „Lat 20., lat 30. na WYNOS!” – projektów realizowanych w latach 2020-2021, kontynuujemy cykl prezentacji koncertów muzycznych na terenie osiedli mieszkaniowych, parkach i skwerkach.

W dniach 7-8 maja w 4 lokalizacjach Słupska zaśpiewają znakomici soliści operowi: Liza Wesołowska – sopran i Tomasz Maleszewski – tenor, a liczne anegdoty i ciekawostki związane z królową sztuk muzycznych opowie Maciej Michałkowski. Usłyszmy pieśni nepolitańskie, takie jak m in.: "Santa Lucia", "Mamma", "Torna e Sorriento", "O sole mio", "La spangola", "Funiculi, funicula", a także arie i duety z oper: "La traviata", "Gianni Schicchi", "Cyganeria", „Romeo i Julia”, „Napój miłosny”, „Rigoletto” .
Uczestnicy wydarzenia otrzymają bezpłatne pocztówki z ciekawostkami związanymi z pieśniami neapolitańskimi i sztuką operową, na których znajdą się także rebusy, kolorowanka i krzyżówka dla dzieci.

Terminy i lokalizacje koncertów:
7 maja
godz. 17 – plac przy Nowej Bramie
godz. 19 – Park im. Witkacego (ul. Frąckowskieg)]
8 maja
godz. 17 – Bulwary nad Słupią
godz. 19 – plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 5 (osiedle Westerplatte)
Wstęp na wszystkie koncerty bezpłatny!
Koncerty odbywają się także w przypadku opadów deszczu.
Zadanie publiczne jest dofinansowane ze środków Miasta Słupsk.

Łyk historii
Początki pieśni neapolitańskiej sięgają 18-wiecznej opery buffa, która powstała w Neapolu jako przerywnik muzyczny opery seria i była pisana w dialekcie neapolitańskim. Tematem oper były sytuacje z życia codziennego i zawoalowane odniesienia do współczesnych wydarzeń. Libreciści oper buffa zaczęli z czasem pisać teksty popularnych piosenek, które były wykonywane również w teatrze, a także na ulicy, dla tych, których nie było stać na kupno biletu. Od tego momentu piosenka neapolitańska zaczęła szybko się rozwijać. Przypominając włoską tradycję koncertowania na ulicach, pragniemy zaproponować mieszkańcom Słupska ten niezwykle popularny i popisowy repertuar muzyczny, dodatkowo wzbogacając go najpiękniejszymi ariami i duetami operowymi.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

„Opera na wynos" w Słupsku! Przeboje operowe na ulicach miasta

Źródło:

Głos Pomorza nr 105
Link do źródła

Autor:

Anna Czerny-Marecka

Data publikacji oryginału:

07.05.2022