EN

20.07.2021, 08:36 Wersja do druku

Słupsk. Bogdan Kułakowski nowym dyrektorem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica

Prof. zw. dr hab. Bogdan Kułakowski został nowym dyrektorem Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica (PFSB) im. Wojciecha Kilara w Słupsku – poinformował w poniedziałek magistrat. Stanowisko obejmie 1 września.

fot. mat. Akademii Muzycznej w Gdańsku

Prof. Kułakowski na stanowisku dyrektora PFSB zastąpi Rubena Silvę, któremu władze Słupska (Pomorskie) nie przedłużyły kadencji na kolejne lata. Silva kierował słupską filharmonią od 1 stycznia 2018 roku.

Prof. Kułakowski urodził się 5 czerwca 1957 r. w Słupsku, edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat - z wyróżnieniem ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Słupsku oraz studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Zbigniewa Śliwińskiego.

Jest laureatem konkursów Towarzystwa im. Fryderyka Chopina na stypendia artystyczne 1979-80, laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku z 1992r., zdobywcą wielu nagród w dziedzinie kameralistyki, w tym w 1986 r. w Nowym Sączu i w latach 1992 i 1995 w Olsztynie.

Występował m.in. z orkiestrami symfonicznymi Słupska, Gdańska, Zielonej Góry. Odbył kilka tras koncertowych m.in. po Japonii, Stanach Zjednoczonych. Występował w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Anglii.

Jak podał słupski magistrat, prof. Kułakowski współpracuje m.in. z Kwintetem Bałtyckim i Natalią Stolarską, a także ze skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką. Nagrywał dla Polskiego Radia Gdańsk i Telewizji Gdańsk. Posiada w swym artystycznym dorobku prawykonania m.in. koncertu fortepianowego Elżbiety Sikory prezentowanego podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku pod batutą Jerzego Maksymiuka.

Prof. Kułakowski był wykładowcą Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku (od 2001 r.), dyrektorem Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku (od 2004 r.). W 2005 r. został wybrany na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Stanowisko piastował do 2012 roku.

Nowy dyrektor obejmie stanowisko 1 września.

Źródło:

PAP

Autor:

Inga Domurat