EN

24.05.2021, 08:59 Wersja do druku

Śląskie. Teatry prezentują długo przygotowywane premiery

Prapremiera spektaklu na podstawie najnowszej powieści Szczepana Twardocha w Katowicach, dwukrotnie przesuwana premiera "Ożenku" w Gliwicach – teatry w woj. śląskim intensywnie pracują, by zaprezentować widzom długo przygotowywane i oczekiwane przedstawienia.

fot. Jeremi Astaszow/mat. teatru

Wydaną w ubiegłym roku "Pokorę" Szczepana Twardocha wziął na reżyserski warsztat dyrektor Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach Robert Talarczyk, który wcześniej z powodzeniem zrealizował inną powieść tego autora – „Drach” (2018). Prapremiera 11 czerwca.

29 maja Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na dwukrotnie już przesuwaną premierę "Ożenku" Mikołaja Gogola, w reż. Pawła Aignera. To klasyczna komedia i satyra na obyczajowość XIX-wiecznej Rosji, w której męsko – damskie relacje przypominają targowisko próżności.

Kolejna propozycja, nad którą pracuje właśnie zespół Teatru Miejskiego w Gliwicach, to spektakl "Amadeusz" Petera Shaffera w reżyserii Norberta Rakowskiego - opowieść o wielkiej, teatralno–muzycznej rywalizacji dwóch artystów, Antonio Salieriego i Amadeusza Mozarta.

Teatr Rozrywki w Chorzowie 29 maja zaprezentuje premierę spektaklu muzycznego "Piekło i raj" na podstawie piosenek czeskiego barda Jaromira Nohawicy według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Prusa. Z kolei Teatr Zagłębia w Sosnowcu wita się z widzami 1 czerwca warsztatami, połączonymi z otwarciem ogrodu teatralnego oraz spektaklem dla dzieci "Nowa Księga Dżungli" w reż. Iwo Vedrala. 11 czerwca natomiast w sosnowieckim teatrze planowana jest premiera "Wujaszka Wanii" Antona Czechowa w opracowaniu Huberta Sulimy i reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka