EN
4.07.2022, 08:05 Wersja do druku

Cieszyn. Po pandemii wróci festiwal wokalny Viva il canto

Festiwal Muzyki Wokalnej Viva il canto we wrześniu wraca po pandemicznej przerwie. We wrześniu odbędzie się w Cieszynie 30. edycja. Wystąpią artyści polscy i z zagranicy. Opera Śląska wystawi operetkę „Zemsta nietoperza” Johanna Straussa syna – podali organizatorzy.

„Jubileuszową, 30. edycję Festiwalu, która z powodu pandemii nie mogła odbyć się w ubiegłym roku, zaplanowano między 10 i 16 września. Na zakończenie lata spotkamy się w Cieszynie, nad Olzą, by na kilka dni zaczarować miasto śpiewem. Nie zabraknie największych operowych hitów, muzyki oratoryjnej, ale także lżejszych form, które z pewnością ucieszą szersze grono odbiorców” – zapewnili organizatorzy w przesłanym PAP komunikacie.

Program wydarzenia jest obecnie dopinany, ale organizatorzy zapowiedzieli, że publiczność będzie miała okazję obejrzeć inscenizację operetki króla walca – Johanna Straussa, czyli „Zemstę nietoperza” w reżyserii Henryka Konwińskiego. Spektakl zrealizowano w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1993 r. Wznowiono go w 2020 r. z udziałem nowej obsady.

Premiera „Zemsty nietoperza” odbyła się 5 kwietnia 1874 w Theater an der Wien w Wiedniu. Autorami libretta, według francuskiego wodewilu Le Reveillon Henriego Meilhaca i Ludovica Halevyego, byli Karl Haffner i Richard Genee.

„Akcja dzieła rozgrywa się w kręgu wiedeńskich salonów. Dowcipne dialogi, pełne wieloznacznej gry słów, to zasługa wybornego przekładu Juliana Tuwima, jednego z najpopularniejszych poetów 20-lecia międzywojennego. Komizm sytuacji, jak w doskonałej komedii omyłek, splata się z komizmem zawartym w tekście, a to wszystko ilustruje żywiołowa, radosna muzyka króla walca, Johanna Straussa” – przypomnieli organizatorzy festiwalu.

Spektakl zostanie zaprezentowany w cieszyńskim Teatrze im. Adama Mickiewicza 13 września.

Festiwal Muzyki Wokalnej Viva il canto organizowany jest w Cieszynie od 1992 r. To jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych na południu województwa śląskiego. Pomysłodawcą, twórcą i dyrektorem festiwalu jest Małgorzata Mendel, animatorka życia muzycznego. Znajdują tu swoją muzykę miłośnicy opery, operetki i musicalu, publiczność oczekująca bardzo znanych, mniej znanych i najnowszych dzieł muzyki wokalno-instrumentalnej, a także ci, którzy lubią jazz i muzykę popularną. 

Źródło:

PAP