EN

3.09.2021, 09:12 Wersja do druku

Śląskie. Noc Teatrów Metropolii. Rzadka okazja, by zajrzeć za kulisy

Czym jest sznurownia, jak się wykonuje gimnastykę mózgu, w jaki sposób tworzy się sztukę żel-artu? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź, odwiedzając teatry, które biorą udział w tegorocznej Nocy Teatrów Metropolii.

fot. mat. organizatora

Podczas Nocy Teatrów Metropolii, oprócz spektakli, odbędą się dodatkowe wydarzenia przygotowane z myślą o młodszych i starszych uczestnikach imprezy. W programie znalazły się m.in. warsztaty taneczne i lalkarskie, zajęcia plastyczne i wokalne oraz gry plenerowe. Wiele z nich dostępnych będzie bezpłatnie.
BĘDZIN

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana

Będzińska scena pozwoli tego wieczoru zwiedzić swoje kulisy i zapozna dzieci oraz dorosłych ze specyfiką pracy w teatrze (godz. 17.30; wcześniej, o godz. 16 aktorzy zagrają spektakl „Tymoteusz i Psiuńcio" dla młodych widzów). Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda praca nad przedstawieniem od momentu pisania sztuki, poprzez ustalenie obsady, próby, produkcję scenografii, rekwizytów i kostiumów, po premierę. Widzowie będą mogli wejść na scenę, zajrzeć za kulisy, przyjrzeć się sznurowni, zerknąć do garderób. Przyjrzą się pracy w pracowniach plastycznych i na sali prób. Zobaczą, w jaki sposób zasłania się kurtynę i zmienia dekoracje, albo jak to się dzieje, że na scenie pada deszcz, grzmi, świeci słońce i wieje wiatr.

Bilety po 5 zł, rezerwacja na stronie: bilety.teatr.bedzin.pl; 32 269 89 13. Bilety na spektakl kosztują 17-20 zł.
BYTOM

Bytomski Teatr Tańca i Ruchu Rozbark

Bytomska instytucja propagująca taniec współczesny zaprasza w sobotę na warsztaty taneczne dla dzieci, które odbędą się o godz. 15. oraz 16.30. Podczas lekcji wykorzystane będą takie ćwiczenia jak kojarzenie ruchu z muzyką i „gimnastyka" mózgu. Nacisk położony zostanie również na kontakt z innymi uczestnikami.

Każdy warsztat trwa godzinę i przeznaczony jest dla dzieci w wieku 7-10 lat. Poprowadzi go Julia Lewandowska. Koszt udziału w warsztatach wynosi 20 zł, rezerwacja: 32 428 13 11 lub: bow@teatrrozbark.

Dorośli (i młodzież od lat 16) będą mogli skorzystać z zajęć jogi o godz. 18 (bilety po 20 zł). Po wieczornym spektaklu – trzyczęściowym dziele zespolonym utworami Henryka Góreckiego „Gemini tryptyk" (bilety po 20 zł, dla widzów od 10 lat) – zaplanowano rozmowę z tancerzami (o godz. 21).

Opera Śląska

W bytomskiej operze na dzieci, młodzież i dorosłych czekają w sobotnie popołudnie trzy rodzaje warsztatów: plastyczne, wokalne i baletowe. Plastyczne zajęcia przebiegające pod hasłem „Operowa igła z nitką" (od godz. 17 do 20.50, co pełną godzinę) będą okazją do podpatrzenia, jak powstają kostiumy operowe w pracowniach krawieckich. Dadzą też możliwość stworzenia własnego projektu pod okiem specjalistów.

Podczas zajęć wokalnych „Zaśpiewaj z nami" odbędzie się także występ chóru dziecięcego Opery Śląskiej (od godz. 17 do 19.45, co pełną godzinę), a podczas zajęć baletowych – pokaz tańca klasycznego (od godz. 17 do 19.45, co pełną godzinę – kolejno dla dzieci najmłodszych, nieco starszych i na końcu dla dorosłych).

To nie wszystko, co bytomska instytucja przygotowała dla swoich widzów. O godz. 17.40 będą mogli zajrzeć na kwadrans na otwartą próbę chóru, zaś w godz. 21-22.30, tuż po spektaklu „Napój miłosny", zaplanowano zwiedzanie zakamarków i niedostępnych na co dzień miejsc w Operze Śląskiej.

Wstęp na wszystkie warsztaty i zwiedzanie jest wolny. Rezerwacje: 32 396 68 16; 733 916 101 lub: [email protected].

CHORZÓW
Teatr Rozrywki

Chorzowska „Rozrywka", oprócz specjalnego koncertu „FRANKY | #lubiecie" promującego nadchodzący album Kamila Franczaka, aktora tej sceny (godz. 20 i 22), zaprasza publiczność na spacer po teatrze (godz. 18.30 i 21) oraz grę terenową. Bilety na koncert kosztują 30 zł, na pozostałe wydarzenia wstęp wolny, ale konieczna jest rezerwacja pod nr. tel. 32 346 19 32 – 34; [email protected].

GLIWICE
Teatr Miejski

Zajęcia dla dzieci i zwiedzanie kulis Ruin Teatru „Victoria" to atrakcje dodatkowe, zaplanowane na sobotni wieczór przez gliwicką scenę (poza spektaklami).

Warsztaty – dla dzieci od lat 5 – odbędą się dwukrotnie (godz. 14 i 16) i będą inspirowane spektaklem „Dzieci z Bullerbyn", który będzie można zobaczyć tego popołudnia (na warsztaty wstęp wolny, rezerwacja: 32 230 49 68; [email protected]). – Podczas warsztatów nauczymy się starych, zapomnianych zabaw podwórkowych i opowiemy sobie o różnych dziecięcych psotach. Zastanowimy się także, po co nam rodzeństwo i przyjaciele z podwórka, a także zbierzemy pomysły, jak bawić się razem z innymi, poza domem – zapowiadają organizatorzy.

Druga atrakcja – zwiedzanie Ruin Teatru „Victoria" odbędzie się z przewodnikiem i nocną porą (w godz. 21-24). Uczestnicy zobaczą niedostępne na co dzień wnętrza, przy okazji poznają ciekawą historię nie tylko samego budynku, ale także kwartału, w którym się znajduje. Dodatkowo każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy album „Magiczne ruiny". Wstęp wolny, rezerwacja pod nr. tel. 32 230 49 68; [email protected].

fot. Przemysław Jendroska

KATOWICE
Teatr Śląski

W Teatrze Śląskim odbędą się dwa rodzaje warsztatów dla dzieci w wieku 7-14 lat: „Tupnij nogą" (godz. 16 i 17) i „Malowanie wstęgi" (godz. 17,18,19 i 20). Te pierwsze to warsztaty taneczne do muzyki tradycyjnej, które będą prowadzone przez Kapelę Dejcie Pozór. Wykorzystane zostaną lokalne pieśni i muzyka tradycyjna z Katowic i okolic. Drugie będą warsztatami plastycznymi, podczas których uczestnicy zajmą się malowaniem wstążek i innych elementów stroju ludowego, inspirowanych tradycyjnymi śląskimi wzorami.

Z kolei o godz. 21.15 na placu przed teatrem zaplanowano wspólne muzykowanie Macieja Lipiny, wokalisty i odtwórcy roli Ryszarda Riedla w spektaklu „Skazany na bluesa" Teatru Śląskiego wraz z widzami (spektakl pokazany zostanie na dużej scenie o godz. 18 – bilety: 30-50 zł). Na publiczność będą czekały śpiewniki z przebojami zespołu Dżem, zachęcamy także do przyniesienia własnych instrumentów, głównie gitar czy harmonijek.

Bilety na koncert i warsztaty kosztują złotówkę. Rezerwacja pod nr. tel. 32 258 72 51, wew. 203 (kasa); biuro obsługi widza 32 258 89 67.

Śląski Teatr Lalki i Ateneum

W katowickim Ateneum – po familijnym spektaklu „Łysek z pokładu Idy" w reż. Konrada Dworakowskiego – widzowie wezmą udział w spotkaniu pod hasłem „Wstrzymaj konie, czyli teatralny blues", które poprowadzi Iga Eckert związana z Wydziałem Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej.

Wstęp na spotkanie jest wolny, ale obowiązują zapisy pod nr. tel. 32 253 77 79; 32 602 92 56; [email protected].

Teatr Bez Sceny

Prowadzony przez Andrzeja Dopierałę kameralny teatr prywatny przy ul. 3 Maja w Katowicach przygotował na sobotę dla widzów dwie dodatkowe atrakcje (poza spektaklami: „Szczęście" i „Po próbie"). Pierwszą z nich (godz. 17) będzie projekcja komedii obyczajowej, a jednocześnie spektaklu profilaktyczno-edukacyjnego dla seniorów „Hermenegilda Ko". Film to przestroga przed oszustami, z popisowymi rolami Bogumiły Murzyńskiej, Aliny Chechelskiej i Bartka Błaszczyńskiego, aktorów Teatru Śląskiego.

Drugą atrakcją w Teatrze Bez Sceny (godz. 21.30) będzie możliwość podpatrzenia budowania sceny na potrzeby spektaklu. Wstęp wolny po wcześniejszej rezerwacji: tel. 606 611 926, 602 442 707; [email protected].

Teatr Korez

Korez zaplanował spotkanie z prywatnym detektywem, w ramach którego nastąpi krótka prelekcja, rozmowa i prezentacja sprzętu detektywistycznego (ok. godz. 19.45) oraz koncert zespołu Formacja Na Schodach, który tworzą Piotr Rybak, Hanna Świtała i Paweł Łamik (godz. 20.50).

Wstęp na spotkanie i koncert jest wolny dla posiadaczy biletów na wieczorne przedstawienie.

Teatr Gry i Ludzie

W tym teatrze Noc Teatrów Metropolii wyjątkowo odbędzie się nie w sobotę, a w niedzielę, 12 września. Poza trzema spektaklami dla dzieci: „O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć" (godz. 11), „Mama bohatera" (godz. 14) oraz „Bajka o księciu i złym smogu" (godz. 17), aktorzy zaproszą najmłodszych na pięć różnych warsztatów: plastyczne, muzyczne, kuglarskie, kulinarne (godz. 12) i lalkarskie (godz. 15) oraz plenerową grę detektywistyczną (godz. 16).

Wstęp wolny, także na spektakle (rezerwacje miejsc na spektakle: 501 395 069).

fot. mat. teatru

SOSNOWIEC
Teatr Zagłębia

Koncert, zwiedzanie teatru i premiera słuchowiska czekają na tych, którzy przyjdą w sobotę do teatru. Najpierw zaplanowano koncert (godz. 20), podczas którego zagrają Kapela Dejcie Pozór i Kapela Fedaków, obie kultywujące śląski folklor muzyczny. Oprowadzanie po teatrze odbędzie się o godz. 21, a premiera słuchowiska minutę przed północą. Będzie to „Sprawa! Zagłębie 1905-1921 Śląsk" – muzyczno-dokumentalny projekt o wspólnej historii Śląska i Zagłębia, który jakiś czas temu był prezentowany w tramwaju łączącym Sosnowiec i Katowice.

Wstęp na te wydarzenia jest wolny, rezerwacja: 32 266 11 27, [email protected].

Poza tym Teatr Zagłębia organizuje (wspólnie z Katedrą Performatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetem Śląskim) między 8 a 10 września konferencję naukową „Strefy KON/TAKTU- STREFY KON/FLIKTU jako narzędzie rozpoznawania współczesnej rzeczywistości kulturowej". Odbywa się ona w Zagłębiowskiej Mediatece, a towarzyszył jej będzie bogaty program wydarzeń specjalnych. Wstęp wolny, rezerwacja: [email protected].

TYCHY
Teatr Mały


Tyska scena zaprasza w sobotę (w godz. 15, 15.30, 16, 19.30 i 20) na retransmisję audio ciekawego projektu artystycznego zatytułowanego „Zapiski z zamknięcia – sztuka handlu – handel sztuką", który odbył się w czerwcu w Gemini Park Tychy. Aktorka Kamilla Baar i Paweł Drzewiecki, dyrektor Teatru Małego podjęli się w nim próby stworzenia teatralnej ilustracji zjawiska izolacji społecznej spowodowanej pandemią. Artystka wystąpiła w witrynie jednego ze sklepów w galerii handlowej Gemini, wcielając się w kilka odmiennych ról w etiudach podejmujących temat handlu i przynależnych do niego ceny i wartości – ludzkiego życia, tradycji, młodości, miłości i przyjemności. Wstęp wolny.

W międzyczasie o godz. 18 w Pasażu Kultury Andromeda – Miejskiej Galerii Sztuki OBOK – zaplanowano wernisaż wystawy „Jan Kanty Pawluśkiewicz Maluje Żel-Art", połączony z koncertem w wykonaniu samego artysty. Wstęp wolny.

Około godz. 20.30 widzowie będą mogli wziąć udział w warsztatach do spektaklu „Przystanek" (godz. 20), który zostanie pokazany tego wieczoru w teatrze (wstęp dla posiadaczy biletów), razem ze spektaklami „Disco Mori" (godz. 18) i „Don Kichot" (godz. 21).

ZABRZE
Teatr Nowy

Zabrzańska scena zaprasza do udziału w teatralnej nocy już od południa! O tej porze na schodach przed wejściem do teatru zaplanowano plenerowy koncert złożony z piosenek z jego repertuaru („Plastusiowy pamiętnik", „Duszek z komina", „Idziemy po skarb") oraz zabawy.

Dwie godziny później w sali kinowej WST odbędzie się projekcja spektaklu, zrealizowanego przez Teatr Nowy podczas drugiej fali pandemii i udostępnionego w internecie. Przedsięwzięcie to spotkało się z ogromnym zainteresowaniem (około 16 tys. wyświetleń) i zyskało bardzo dobre opinie. Magnesem przyciągającym publiczność, poza teatralno-kinowymi warunkami projekcji, będzie możliwość dyskusji z twórcami.

O godz. 16 odbędzie się zapoznanie publiczności z przygotowywaną przez Teatr Nowy na październik premierą „Dom lalki. Część 2". Współczesna amerykańska sztuka, nawiązująca do „Domu lalki" Ibsena i będąca poniekąd jego kontynuacją, podejmuje bardzo dziś gorący temat pozycji kobiety w społeczeństwie, jej praw, obowiązków i odpowiedzialności. Po otwartej próbie będzie można porozmawiać z aktorami i reżyserką spektaklu Katarzyną Deszcz.

Późnym wieczorem, o godz. 23.15 zaplanowano koncert „Stela Songs", złożony z songów skomponowanych przez Anię Stelę do spektakli „Jasiu, albo polish joke", „Ku klux klan. W krainie miłości" i „Królowa śniegu". Piosenki wykonują aktorzy teatru, w klubowej atmosferze i z muzyką na żywo.

Na wszystkie te wydarzenia wstęp jest wolny, rezerwacja pod nr. tel. 723 331 007, [email protected].

Tytuł oryginalny

Noc Teatrów Metropolii. Rzadka okazja, by zajrzeć za kulisy

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.