EN
12.03.2021, 08:44 Wersja do druku

Śląskie. Na teatralnych afiszach

Teatry w regionie nie zwalniają tempa i zapraszają na zaległe nowości. W Rozrywce ten weekend upłynie pod znakiem premiery "Dzieł wszystkich Szekspira (w nieco skróconej formie)". Na innych scenach też ciekawe propozycje.

fot. mat. teatru

„Dzieła wszystkie Szekspira (w nieco skróconej formie)” napisali kilka dekad temu temu trzej studenci z USA: Adam Long, Daniel Singer i Jess Winfield, którzy chcieli „pobawić się” na scenie bardziej i mniej znanymi tekstami najsłynniejszego dramaturga świata na festiwalu teatralnym w Edynburgu. Skondensowali więc 37 jego dramatów (czyli wszystkie) w jednym scenariuszu.

Beka z Szekspira

Pomysł tak się spodobał, że grali potem tę komedię przez kilkanaście lat w teatrze Criterion przy Piccadilly Circus w Londynie. Do Polski sztuka została sprowadzona w 1998 r. przez Włodzimierza Kaczkowskiego (który też ją przetłumaczył) i wkrótce zrealizowana przez niego w Warszawie.

Koncept spektaklu jest taki, że trójka aktorów w oszałamiającym tempie przez półtorej godziny bawi publiczność cytatami, streszczeniami fabuł i odwołaniami do stereotypowej znajomości dzieł Szekspira, którego zresztą duch na scenie też się pojawia. Czeka nas skrócona wersja „Hamleta”, „Tytus Andronikus” w programie kulinarnym i wiele innych niespodziewanych sytuacji, których Szekspir nie przewidział!

Na scenie Rozrywki wystąpią: Magdalena Wojtacha, Marek Chudziński i Jakub Wróblewski. Premiera 12 marca, kolejne pokazy 13 i 14 marca.

Czy jest życie

Spektakl kompletnie odmienny w formie i nastroju – intymny performance znanej z działań Teatru A Part aktorki Moniki Wachowicz „Okruchy życia” – zagości dziś (godz. 17) na deskach teatru Korez w Katowicach. Punktem wyjścia do niego było doświadczenie izolacji, samotność i emocje, które jej towarzyszą oraz próba zdefiniowania życia, czym „ono” jest.

– „Okruchy życia” narodziły się w mojej głowie po spotkaniu z kobietami osadzonymi w areszcie w Katowicach, gdzie prezentowałam moje autorskie solo „V”. W trakcie pracy nad performance'em zapytałam najbliższych, przyjaciół, znajomych: „Czym jest dla nich życie”? w jednym słowie, nazwie. Dzięki tym odpowiedziom zbudowałam instalacje (14 obiektów), które stały się luźną interpretacją „życia” – mówi o pokazie jego autorka.

Pieśni o miłości

W sobotę z kolei warto wybrać się do Teatru Śląskiego, gdzie (godz. 19) na Scenie w Malarni odbędzie się koncert „I zimniutki kamień będzie mym kochaniem” w wykonaniu studentów Wokalistyki Estradowej Akademii Muzycznej w Łodzi i Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego.

W programie cykl pieśni ludowych o miłości m.in. autorstwa Karola Szymanowskiego, pieśni kurpiowskie, z terenu Mazowsza i Śląska, jak również współczesne pieśni zespołów ludowych: Kapela ze wsi Warszawa, Rokiczanka czy Sutari.

Tytuł oryginalny

Śmiech, emocje, śpiew. Premiery i spektakle gościnne w teatrach

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Katowice” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.