EN

2.09.2024, 14:27 Wersja do druku

Śląskie. Mieszkańcy zagłosują na najbardziej filmowe miejsce w województwie

Inne aktualności

W tegorocznym plebiscycie "Śląska Lokacja Filmowa" do finału zakwalifikowało się pięć finałowych miejsc - poinformowała w poniedziałek Instytucja Filmowa Silesia Film. Mieszkańcy woj. śląskiego zagłosują na najbardziej filmowe miejsce na Śląsku. Głosowanie trwa od 2 do 22 września.

W tegorocznej edycji plebiscytu na "najbardziej filmowe miejsce w regionie" znalazło się 40 zgłoszeń z 19 miast województwa śląskiego. Komisja, w składzie: Agata Adamus, Michał Śliwkiewicz, Patrycja Młynarczyk i Anna Ćwiach, wybrała pięć finałowych miejsc, biorąc pod uwagę ich unikalne walory filmowe oraz różnorodność.

W finałowych nominacjach znalazła się Cavatina Hall w Bielsku-Białej – nowoczesny kompleks łączący funkcje biurowe z kulturalnymi, znany z doskonałej akustyki i prestiżowych nagród architektonicznych. Drugą lokacją jest ulica Głęboka w Cieszynie – historyczna arteria miasta z dobrze zachowaną zabytkową zabudową, będąca popularnym miejscem zarówno dla mieszkańców, jak i turystów.

Budynek dawnej Szkoły Muzycznej w Gliwicach również znalazł się na finałowej liście. To zabytkowy obiekt o bogatej historii, który od 1954 roku pełnił funkcję Państwowej Szkoły Muzycznej. Kolejną lokacją jest Pałac Młodzieży w Katowicach – ikona socrealizmu w Katowicach, znana z unikalnej architektury i roli w edukacji młodzieży.

Ostatnią lokacją na liście jest Osiedle "A" w Tychach, czyli przykład socrealistycznej urbanistyki oraz pierwsza część Nowego Miasta Tychy z charakterystycznym układem i detalami architektonicznymi.

Głosowanie trwa od 2 do 22 września. Mieszkańcy, już po raz piąty, będą mogli oddać jeden głos dziennie przez cały okres trwania plebiscytu. Ankieta do głosowania dostępna jest pod adresem: https://plebiscyt.silesiafilm.com/

Zwycięzca plebiscytu otrzyma tytuł Śląskiej Lokacji Filmowej 2024, a przygotowany przez Silesia Film spot promujący zwycięską lokację będzie można oglądać przez dwa tygodnie przed seansami filmowymi w dwóch katowickich kinach.

Laureatami poprzednich edycji plebiscytu był Kampus w Rybniku (2020), Wielki Piec Huty "Pokój" w Rudzie Śląskiej (2021), Okiennik Wielki w gminie Kroczyce (2022) i IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bytomiu (2023). Ubiegłoroczny laureat – bytomskie IV LO, gościło ekipę filmową Netflixa, a w tym roku planowane są w jego budynku zdjęcia do familijnego filmu fabularnego pt. "Skrzat" w reżyserii Krzysztofa Komandera.

W 2022 roku plebiscyt został wyróżniony nominacją do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii animacja kultury filmowej. Śląski Fundusz Filmowy – narzędzie, którym dysponuje IF Silesia Film, wspiera finansowo produkcję filmów związanych z woj. śląskim tematycznie, poprzez miejsce realizacji lub twórców, co przyczyniło się do powstania niemalże 90 filmów, wśród nich wyróżnionej dwoma Oscarami produkcji "Strefa interesów" (2023) w reżyserii Jonathana Glazera. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, gdzie m.in. powstawały zdjęcia do tego filmu, był nominowany jako polski kandydat do nagrody European Film Commission Network na najlepszą europejską lokację filmową 2023.

Jak poinformowali organizatorzy, dzięki działaniom prowadzonym przez Silesia Film Commission promującym region jako miejsce otwarte dla filmowców, zwiększa się liczba dni zdjęciowych w województwie śląskim.

Organizatorami konkursu są Instytucja Filmowa Silesia Film i Silesia Film Commission należące do samorządu województwa śląskiego.

Źródło:

PAP