EN
4.03.2022, 18:21 Wersja do druku

Śląskie. Dla napływających uchodźców organizowana jest pomoc nie tylko rzeczowa

Pół tysiąca osób skorzystało dotychczas z pomocy punktu informacyjno-doradczego na dworcu w Katowicach i recepcyjnego przy ul. Wita Stwosza 20 w Katowicach – poinformowała w piątek po południu rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Inne aktualności

Punkt informacyjno-doradczy na dworcu PKP w Katowicach rozpoczął działalność w sobotę. Największy napływ uchodźców notuje się po przyjazdach pociągów specjalnych. Najczęściej padają pytania o legalność pobytu w Polsce i o formalności. Niektórzy szukają noclegu – tych pracownicy punktu kierują do punktu recepcyjnego uruchomionego w poniedziałek w siedzibie Caritasu przy ul. Wita Stwosza 20. Do punktów kierują wolontariusze i służby, również na autostradzie A4 w Katowicach pojawiły się dwujęzyczne drogowskazy kierujące do tego punktu.

W piątek z zakwaterowania zorganizowanego przez służby z woj. śląskiego korzystało 170 uchodźców – przekazała Alina Kucharzewska.

Kuratorium Oświaty w Katowicach podało w piątek, że według stanu z 3 marca do przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych w woj. śląskim przyjęto od wybuchu wojny na Ukrainie 168 dzieci, najwięcej – 122 – do szkół podstawowych.

Wiele instytucji kultury planuje na nadchodzący weekend atrakcje w języku ukraińskim dla dzieci uchodźców i całych rodzin, aby – jak mówią ich pracownicy – mogli oderwać myśli od tego, co za nimi i miło spędzić czas.

Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza w niedzielę 6 marca na oprowadzenie pod stałej wystawie przyrodniczej "Przyroda Górnego Śląska" z tłumaczeniem na język ukraiński. Przygotowuje też warsztaty od lat cieszące się ogromną popularnością wśród rodzin odwiedzających Muzeum Górnośląskie, również tłumaczone na język ukraiński.

"Pomoc oferowana Ukraińcom ma dla nas osobisty wymiar, ponieważ w roli tłumaczki wystąpi pracownica administracji naszej placówki – Ukrainka od 45 lat mieszkająca w Polsce. Warsztaty będą odbywały się raz w tygodniu od marca do kwietnia br." – poinformowała Anna Jurzyca z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Z myślą o dzieciach z ukraińskich rodzin zajęcia integracyjne i pozalekcyjne organizują katowickie placówki oświatowe. Dołączają do nich także instytucje kultury i kluby sportowe.

"Dzieciom najczęściej towarzyszy większy strach niż dorosłym, bo one nie wiedzą do końca, co tak naprawdę się dzieje. Dlatego chcemy zapewnić im różne formy aktywności, aby chociaż na chwilę mogły poczuć się normalnie i zapomnieć o tym, co się dzieje w ich ojczyźnie. Dla rodziców i opiekunów z kolei będzie to chwila na załatwienie wszystkich pilnych spraw bądź po prostu odpoczynek" – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

Niektóre placówki z zajęciami ruszają już w najbliższy weekend. W wielu przypadkach zajęcia organizowane będą po zebraniu się grupy chętnych. Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów swoje podwoje dla najmłodszych otwiera 4-6 marca.

"Muzyka i szeroko rozumiana twórczość potrafią leczyć dusze" – mówi Łukasz Kałębasiak z Miasta Ogrodów. Zajęcia są bezpłatne i potrwają około godziny.

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach organizuje przedstawienia dla ukraińskich dzieci – tłumaczone na żywo, warsztaty teatralne czy zwiedzanie teatru od kuchni. Cały pakiet różnych zajęć sportowych oferuje wielosekcyjna Akademia Młoda Gieksa. Zajęcia będą realizowane w trzech dyscyplinach sportowych: piłka nożna chłopców, piłka nożna dziewcząt i hokej na lodzie.

Do akcji włączają się także katowickie baseny. "Planujemy zabezpieczyć dodatkowych 10 jednostek treningowych w tygodniu po 45 minut każda" – deklaruje dyrektor ds. Eksploatacji Basenów i Sprzedaży Usług w Katowickich Wodociągach Tomasz Szpyrka. Zajęcia mają się odbywać pod okiem instruktorów ze szkoły pływania. Chętne grupy powinny zgłaszać się do katowickich basenów.

12 marca Galeria Sztuki Współczesnej BWA otwiera nową wystawę pod tytułem "Niezidentyfikowany teren". W ramach wystawy placówka będzie realizować nieodpłatnie warsztaty twórcze dla dzieci z Ukrainy, ich rodziców i opiekunów oraz umożliwiać im bezpłatne zwiedzanie wystawy.

MK Team i Stowarzyszenie W Kręgu Natury wraz miastem Katowice i wieloma innymi podmiotami w niedzielę 6 marca organizują bieg charytatywny, z którego cały dochód zostanie przekazany na potrzeby uchodźców z Ukrainy, przebywających obecnie w Polsce. Bieg odbędzie w parku Leśnym w Dolinie Trzech Stawów. Start o godzinie 12.00.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Gumułka

Wątki tematyczne