EN

15.05.2024, 16:34 Wersja do druku

Śląskie. Wernisaże, spacery górnicze oraz koncerty z okazji sobotniej Nocy Muzeów

Wernisaże, spacery górnicze, koncerty oraz spotkania z upiorami z legend – to tylko niektóre z atrakcji zaplanowanych w śląskich placówkach kulturowych w związku z tegoroczną Nocą Muzeów, która odbędzie się w nocy z 18 na 19 maja.

Inne aktualności

W sobotnią noc, w godzinach od 18.00-24.00 będzie można zwiedzić z przewodnikiem Urząd Wojewódzki w Katowicach. Odwiedzający zasiądą w ławach radnych w Sali Sejmu Śląskiego, zatańczą walca wiedeńskiego w Sali Marmurowej oraz zwiedzą Westybul, w którym można podziwiać zrekonstruowane cztery płaskorzeźby stanowiące "Alegorię Województwa Śląskiego".

Dodatkowymi atrakcjami będą m.in winda paciorkowa, skarbiec i tunel ewakuacyjny. Dla dzieci przygotowana zostanie fotobudka i kącik zabawy. Wizyta zostanie potwierdzona specjalnym certyfikatem.

Dział Teatralno-Filmowy w Muzeum Historii Katowic zaprasza do zwiedzania wystawy stałej "Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków" oraz czasowej "Prowokacja to jest dekoracja" Franciszka Starowieyskiego. Podczas wydarzenia odbędą się również prezentacje trzech filmów, warsztaty oraz koncert popularnych arii i piosenek w wykonaniu Piotra Rachockiego i uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karłowicza w Katowicach.

W Zabrzu skorzystać można z okazji zwiedzenia Sztolni Królowa Luiza i Kopalni Guido. Na odwiedzających czekać będzie: podziemny spacer górniczy (320 metrów pod ziemią), historia przemysłu węglowego, największy w Europie Park Maszyn Górniczych oraz podziemny spływ sztolnią (najdłuższy w Europie).

Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" przygotuje wydarzenie pod nazwą "Zaraza w skansenie". Tematem przewodnim będzie motyw zarazy i chorób jakie nawiedzały dawną wieś. Goście usłyszą regionalne opowieści, a na szlaku spotkają upiory i strachy z dawnych podań i legend.

Również w Chorzowie, a dokładniej w Muzeum Hutnictwa, w program sobotniej nocy pokaże związki stali z przemysłem zbrojeniowym oraz służbami mundurowym. Muzeum zaplanowało m.in. pokazy sprzętu wojskowego, tor przeszkód ze strzelnicą oraz pokazy pracy psa bojowego. Noc rozpocznie się koncertem Orkiestry Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dla dzieci zostanie przygotowana strefa warsztatów m.in: ze sztuki kamuflażu, tworzenia latawców, wykłuwania nieśmiertelników. Z okazji Nocy Muzeów zwiedzać będzie można wystawę "Królestwo Żelaza", czynną kuźnię "Minec", piwnice byłego zakładu badawczo-doświadczalnego Huty Kościuszko oraz wystawę czasową "Górnoślązacy w trybach wojny".

Najmłodsi zostali zaproszeni do spędzenia nocy w Bajce Pana Kleksa w Katowicach. Dzieci będą mogły rozwiązać zagadkę zaginięcia Kleksa, który przez swoje żarty z Beboka, utknął po drugiej stronie lustra.

Noc Muzeów świętować można także w Muzeum Miejskim w Siemianowicach Śląskich, gdzie przygotowane zostaną wernisaże wystawy "Zwidzenia III", oparte na siemianowickich legendach oraz wystawy malarstwa Macieja Bieniasza - Współorganizowanej z Muzeum Archidiecezjalnym w Katowicach.

O 21.00 rozpocznie się gra muzealna pt. "Et omnia", która będzie interaktywnym wydarzeniem na terenie muzeum, łączącym w sobie elementy gry terenowej, questu i gry fabularnej na żywo. Po zakończeniu zabawy, odbędzie się Noc Poetów 2024, którą muzycznie uświetni Adam Bul.

"Każdy mo swojego ptoka, czyli śląskie hobby" – to hasło tegorocznej Nocy w Muzeum Miejskim im. M. Chroboka. Na odwiedzających czekać będzie wystawa czasowa (o tej samej nazwie, co hasło wydarzenia), wspólne muzykowania, prezentacja fotografii i koncert Orkiestry Dętej KWK "Pokój".

Swoje drzwi dla odwiedzających otworzy także Archiwum Państwowe w Częstochowie. Zaplanowane są z pracownikami, w ramach których będzie można zwiedzić wybrane magazyny archiwalne, uzyskać informacje na temat przechowywanych materiałów archiwalnych, sposobów ich zabezpieczania i udostępniania oraz dowiedzieć się, jak i gdzie należy szukać dokumentacji osobowo-płacowej.

Źródło:

PAP