EN

8.09.2020, 10:29 Wersja do druku

Skierniewice. Wkrótce ruszy internetowy projekt Teatru Realistycznego "#masterOFFteatr"

mat. teatru

Teatr Realistyczny zaprasza na premierę online cyklu wideo-warsztatów mistrzowskich autorstwa Teo Dumskiego.

Wspólnie nagraliśmy 6 krótkich filmów dedykowanych młodym twórcom teatralnym, którzy chcą nauczyć się warsztatu aktorskiego lub udoskonalić go, poznając podstawy nowoczesnej i mało znanej w Polsce techniki aktorskiej - techniki Michała Czechowa.

A w praktyce? Nieważne, czy masz 15 czy 55 lat. Jeśli chcesz się rozwijać i dostać narzędzia, by w zaciszu swojego pokoju popracować nad własnym warsztatem aktorskim – ten kurs jest dla Ciebie.

Startujemy 17 września o 18.00 – zapraszamy na spotkanie live na fanpage’u Teatru Realistycznego z Teo prowadzone przez twórczynię projektu – Katarzynę Pągowską.

Chcecie poznać Teo i dowiedzieć się więcej o jego kursie? Dołączcie do nas! Będziecie mogli też zadawać w komentarzach swoje pytania.

Po spotkaniu filmiki będą dostępne bezpłatnie na Youtubie na kanale https://www.youtube.com/user/teatrrealistyczny

Jak ich użyć?

Nic prostszego! Masz kilkanaście wolnych minut i pokój do dyspozycji? Odpalasz filmik na telefonie i wykonujesz ćwiczenia nagrane przez Teo! Możesz je zatrzymywać w dowolnym momencie, powtarzać i iść dalej, kiedy będziesz czuł się gotowy/-a.

Do tych ćwiczeń nie potrzeba grupy ani partnera, nie potrzeba też sali teatralnej ani specjalnego sprzętu. Wystarczą Twoje chęci!

Dlaczego nagraliśmy te filmiki?

Aktorstwo to taka podstępna umiejętność, że pozornie najłatwiej uzyskać pożądany efekt, biorąc duży rozpęd i rzucając się w otchłań sceny. Bo kiedy zaczynamy zastanawiać się „jak to się właściwie robi” i za dużo kombinować, często tracimy najważniejsze: spontaniczność i wiarygodność. Tutaj przychodzą z (pewnymi) odpowiedziami metody aktorskie. I tak, jak techniki Stanisławskiego są bardzo popularne, tak o Czechowie słyszy się mało i zazwyczaj błędnie. A ten, nie tylko ogromnie rozwinął tradycyjne podejście, ale w pewnym stopniu wywrócił je do góry nogami. I jeszcze trochę się go boimy, bo jest abstrakcyjny, trochę duchowy, korzysta z odjechanych pojęć a ćwiczenia nie zawsze dają natychmiastowe efekty. Ale kiedy już dają, są one dużo trwalsze, bardziej przewidywalne, elastyczne i twórcze. W  Wyglądają bardziej jak narzędzia niż patenty.

O autorze:

Teo Dumski

Twórca Cloud Theater, wrocławski aktor, reżyser, pedagog. Jest autorem kilku uznanych eksperymentów formalnych, szczególnie na polu tworzenia nowych technologii w teatrze i ich kreatywnego wykorzystania. W swojej twórczości broni sensu istnienia artysty w dzisiejszym technologicznym świecie, czym otwiera wątki transhumanistyczne. Jest twórcą idei “Tech is a Being” ("Technologia jest Istotą”). Udany mariaż technologii z teatrem przyniósł mu nagrodę WARTO 2018, przyznawaną przez Gazetę Wyborczą, natomiast za spektakl “Technologia jest Istotą” w 2017 roku został nominowany do Wrocławskiej Nagrody Teatralnej.

W 2007 roku ukończył Wydział Aktorski PWST Wrocław. Potem przez wiele lat eksperymentował pod skrzydłami wrocławskiego Teatru Ad Spectatores.

Oprócz działalności artystycznej zajmuje się badaniem i nauczaniem technik aktorskich Michaiła Czechowa w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu i we Wrocławskiej Szkole Śpiewu. Prowadził liczne warsztaty, m.in. w ramach Europe Live Game 2011, Akademii Teatru Alternatywnego 2013, Łódzkich Spotkań Teatralnych 2016 czy Festiwalu Improwizacji DOLi 2019, autorskie Warsztaty Aktorstwa Filmowego w CeTA metodą Czechowa.

Ponadto prowadził coroczne warsztaty Metody Czechowa dla studentów PWST Kraków (2013-15), dla młodzieżowych teatrów Fundamentum i Face2Face.

Aktualnie prowadzi zajęcia ze Scen Współczesnych i Metody Czechowa w AST Wrocław.

Organizatorem jest Fundacja Teatr Realistyczny Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci. Patronat medialny nad projektem objął portal e-teatr.pl oraz off-teatr.pl

 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne