EN

11.09.2020, 10:32 Wersja do druku

Skierniewice. #masterOFFteatr - premiera wideo-kursu pracy z głosem Patrycji Obary

mat. teatru

Na Youtube Teatru Realistycznego jest już dostępny pierwszy odcinek kursu autorstwa Patrycji Obary. Cykl składa się z 6 krótkich filmów dedykowanych wszystkim, którzy chcą popracować nad swoim głosem w sześciu najważniejszych obszarach: ciało, oddech, aparat mowy, dykcja, prozodia, higiena głosu.

Tu napiąć, tam rozluźnić, czyli co ma palec u nogi do głosu

Z tego odcinka dowiesz się, jak postawa ciała wpływa na głos i co zrobić, żeby była prawidłowa. Nauczysz się rozluźniać ciało i zrozumiesz, jak napięcia przeszkadzają w mówieniu. Obalone zostaną też mity dotyczące prawidłowej postawy, czyli mit o ściąganiu łopatek i wciąganiu brzucha.

Nieważne, czy masz 15 czy 55 lat. Jeśli chcesz się rozwijać i dostać narzędzia, by w zaciszu swojego pokoju popracować nad własnym głosem – ten kurs jest dla Ciebie.

Pozostałe odcinki będą dostępne na kanale Teatru Realistycznego - premiera nowego odcinka od poniedziałku do piątku o 18.15.
Jak ich użyć?

Nic prostszego! Masz kilkanaście wolnych minut i pokój do dyspozycji?

Krok 1: Wchodzisz na Youtube na kanał Teatru Realistycznego https://www.youtube.com/user/teatrrealistyczny
Krok 2: Odpalasz filmik na jakimkolwiek urządzeniu i podążasz za instrukcjami!
Krok 3: Odcinki możesz zatrzymywać w dowolnym momencie, powtarzać ćwiczenia i iść dalej, kiedy będziesz czuć się gotowy/-a.

Uwaga! Do tych ćwiczeń nie potrzeba grupy ani partnera, nie potrzeba też sali teatralnej ani specjalnego sprzętu. Wystarczy chwila czas i Twoje chęci!

Dlaczego nagraliśmy te filmiki?

Głos jest współcześnie jednym z obszarów pracy z aktorem (i pracy aktora), któremu poświęca się niewystarczająco dużo uwagi. O ile stosunkowo dużo pracuje się na przykład nad ciałem, spontanicznością, energią, o tyle w kwestii głosu ulegamy przekonaniu, iż jest to coś, co się po prostu ma. Coś naturalnego, jak ręka czy noga, co nie wymaga specjalnej instrukcji obsługi, ewentualnie kilka szybkich patentów na impostację i można iść na scenę. Nic bardziej mylnego.

O autorce:

Patrycja Obara

Od 2016 roku współtworzy Cloud Theater. Twórczyni spektaklu “Syrena – monomusical” (premiera 8.12.2019 r.). Autorka tekstów, współautorka muzyki i liderka SHE-la, multiartystycznego projektu z pogranicza muzyki i teatru. Projekt zadebiutował w 2018 roku concept albumem STORIES: #retrospect/#andersenretold. Za ciekawą, multimedialną formę scenicznej prezentacji muzyki została nominowana do Wrocławskiej Nagrody Muzycznej 2019. Autorka opowiadań w projekcie Cloud Writing. W zakresie używania i fizjologii głosu oraz dydaktyki wokalnej rozwijała się pod skrzydłami wspaniałych pedagogów: Marzenny Wojak, Macieja Burdynowskiego i Sławomira Chomiaka. Na kanwie idei, że każdy nadaje się do śpiewania, założyła Wrocławską Szkołę Śpiewu. Prowadzi w niej zajęcia z zakresu emisji głosu, zarządzania stresem i pisania tekstów piosenek. We wrześniu 2020 roku ukaże się podręcznik pisania tekstów piosenek jej autorstwa. Dydaktyką zajmuje się nieprzerwanie od 2001 roku. W latach 2007-2016 wykładała w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWr. Prowadziła też zajęcia na Uniwersytecie SWPS i Politechnice Wrocławskiej. Od 2018 roku szkoli adeptów sztuki radiowej w ramach współpracy z Akademickim Radiem LUZ. W roku 2020 przygotowywała wokalnie studentów wrocławskiej filii AST do ról w spektaklach dyplomowych. O edukacji przemawiała m. in. na TEDxWroclaw, TEDxPolitechnikaWroclawska oraz na konferencji „Szkoła przyszłości” w Sejmie RP. Współprowadzi Biuro Mówców Spice, w którym przemawia i szkoli z wystąpień publicznych.

Źródło:

Materiał nadesłany