EN

10.09.2020, 16:00 Wersja do druku

Dwie sprawy

Dwa nowe słuchowiska Kuby Kaprala - przeznaczona dla najmłodszych Zmęczona historia, czyli milion przygód na dobranoc i skierowana do osób dojrzałych Szafa - pokazują niepośledni talent literacki wszechstronnego autora sztuk. Bo równie dobrze radzi on sobie w świecie sztuki skierowanej do dzieci, co tej przeznaczonej dla dorosłych.

Szafa to opowieść o małżeństwie Kowalskich, ukrywających w swojej szafie parę gejów. Panowie oczekują nerwowo na lewe paszporty, które pozwolą im opuścić Polskę, bo w tym dystopijnym, groteskowym świecie (nieodległej?) przyszłości za homoseksualizm trafia się w naszym kraju do obozów - a z tych nikt dotąd jeszcze nie wrócił. Napięcie między Kowalskimi a "ich" gejami stopniowo narasta w przeciągu słuchowiska, którego akcja dotyczy czasu spędzonego w tytułowej kryjówce.

Godzinny czas trwania pozornie wydaje się trochę zbyt długi jak na tradycyjną formułę teatru bez obrazka. Jednak minimalistyczna pod względem kuchni dźwiękowej Szafa posiada dobrze skonstruowane i sprawnie podane przez aktorów dialogi, w których odnajdziemy sporo cierpkiego humoru, a klasyczna dramaturgia sprawia, że odsłuch wcale nie będzie się nam dłużyć ponad wszelką miarę. Trzymanie się ram konwencji jest w przypadku Szafy bardzo dobrym pomysłem, korespondującym z jej intertekstualnością - cofającą nas nie tylko w przeszłość medium, ale także i historii XX wieku. Słuchowisko trochę przypomina swoją formą oldskulowy polski serial obyczajowy w wersji audio, co zresztą doskonale koresponduje ze staromodnym mieszkaniem i konserwatywno-konformistycznymi (żeby nie powiedzieć: cynicznymi) postawami Kowalskich. Ich dom może się kojarzyć nie tylko z typową dla Poznania mieszczańską fortecą firanek, co warszawską ostoją kołtuństwa.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Dwie sprawy

Źródło:

kultura.poznan.pl

Link do źródła

Wątki tematyczne