W tym roku spotkamy się w dniach 23-25 września w Rzeszowie, aby poznać najciekawsze projekty realizowane na przestrzeni ostatniego roku w całej Polsce i służące włączaniu młodzieży w działania kulturalne.
Inne aktualności
- Warszawa. Wieczór w ramach cyklu „Teatr Poezji Janusza Kukuły i Adama Struga” w Instytucie Teatralnym 08.10.2024 13:40
- Bydgoszcz. Po co komu teatr? Spacerownik Teatralny 08.10.2024 13:31
- Kraków. Teatr Nowy Proxima zaprasza do udziału w konkursie piosenki aktorskiej „Oblicza Kory" 08.10.2024 13:18
- Solniki. Grupa Coincidentia zaprasza na obchody jubileuszu piętnastolecia swojego istnienia 08.10.2024 13:07
- Warszawa. Październik w Nowym Teatrze 08.10.2024 12:58
- Warszawa. Performans Katarzyny Sikory w Austriackim Forum Kultury 08.10.2024 12:19
- Płock. PTPT włącza się w obchody 50-lecia Teatru Szaniawskiego 08.10.2024 11:13
- Kraków. Ruchoma materia, czyli „Materia Nomada” w Muzeum Fotografii i Teatrze Figur 08.10.2024 10:35
- Łódź. Rozpoczyna się Międzynarodowy Kongres Sztuk Performatywnych dla Dzieci i Młodzieży S·PLOT 08.10.2024 10:23
- Kielce. Przejmująca opowieść o wygnaniu. Spektakl Iranki Miny Kavani w Teatrze Żeromskiego 08.10.2024 10:20
- Warszawa. Po premierze spektaklu „Razem czy osobno?” Teatr Capitol 08.10.2024 10:08
- Warszawa. Rozgość się! Guliwer zaprasza do opowiadania historii związanych z Teatrem 08.10.2024 09:57
- Poznań. Obserwatorium Sztuki dla Dziecka i Forum o wielojęzyczności w sztukach performatywnych dla młodej widowni 08.10.2024 09:24
- Warszawa. Seweryn jako król Henryk IV, Kosiński jako Faust. Premiery w Polskim i Narodowym 08.10.2024 09:18
Ogólnopolska Giełda Projektów to coroczne wydarzenie organizowane przez NCK we współpracy z lokalnymi i regionalnymi partnerami, każdego roku w innym miejscu, skierowane do wszystkich przedstawicieli/ek sektora kultury: pracowników/ek domów kultury, muzeów, organizacji pozarządowych, animatorek/ów kultury oraz edukatorek/ów. Celem konferencji jest prezentacja dobrych praktyk, dzielenie się ciekawymi pomysłami i obserwacjami, inspiracja, zdobywania wiedzy, podnoszenie kompetencji, umiejętności oraz sieciowanie pracowników sektora kultury.
Ogólnopolska Giełda Projektów to konferencja współtworzona z lokalnymi i regionalnymi instytucjami kultury, która od lat podróżuje po Polsce, promując najlepsze inicjatywy kulturalne, dobre praktyki, ale też lokalne wydarzenia i dziedzictwo danego regionu. To również jeden z nielicznych w Polsce przeglądów najbardziej wartościowych inicjatyw, ukierunkowanych na budowanie kompetencji kulturowych młodych uczestników/ek i współtwórców/czyń kultury. W tym roku organizatorów wydarzeń i animatorów kultury zapraszamy wspólnie z naszymi wspaniałymi partnerami: Rzeszowskim Domem Kultury i Wojewódzkim Domem Kultury do stolicy Podkarpacia. Bardzo cieszymy się, że ponownie zawitamy do Rzeszowa, z którym łączy nas współpraca w wielu różnych obszarach. Podczas Giełdy poznacie ciekawe, inspirujące projekty angażujące młodzież w działania kulturalne. Konferencja to również doskonała okazja do podzielenia się doświadczeniami, nawiązania kontaktów, integracji środowiska oraz poznawania piękna regionu. Mam nadzieję, że zaplanowane sesje plenarne i posterowe, wizyty studyjne, warsztaty oraz wydarzenia towarzyszące zaowocują w przyszłości innowacyjnymi rozwiązaniami i projektami, które zachęcą naszych odbiorców do aktywnego uczestnictwa w kulturze – podkreśla Robert Piaskowski, Dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Temat przewodni tegorocznej edycji OGP brzmi:„animacja+młodzież”. Młodzież to ważna grupa odbiorców wielu instytucji kultury i organizacji pozarządowych. Programy, projekty, konkursy i inne zajęcia skierowane do młodych są ważnymi punktami ich działalności. Animacja kulturowa i kulturalna dla tej grupy wiekowej prowadzona jest z wykorzystywaniem zróżnicowanych metod i form.
W czasie Giełdy zaprezentowane zostaną projekty wyłonione w drodze konkursu. W Teatrze „Maska” w Rzeszowie przedstawimy 14 projektów z różnych obszarów tematycznych: działań teatralnych, edukacyjnych, tanecznych, zdrowia psychicznego oraz dziedzictwa przyrodniczego i historycznego. W programie wydarzenia zaplanowane są prezentacje projektów w formie sesji posterowej, które odbędą się w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie.
Z niecierpliwością czekam na koniec września i XIV Ogólnopolską Giełdę Projektów, która odbędzie się w Rzeszowie, bo nic tak dobrze nie buduje kadr kultury jak wymiana kreatywnych pomysłów, wzajemne inspirowanie się i lepsze poznanie. Dlatego w Rzeszowie - mieście innowacji, które bardzo mocno stawia na rozwój życia kulturalnego będziemy dyskutować, podziwiać i uczyć się od siebie – dodaje Konrad Fijołek, Prezydent Miasta Rzeszowa.
Uczestnicy wydarzenia będą mogli wziąć udział także w dwunastu specjalnie przygotowanych warsztatach. Wśród nich znalazły się takie tematy jak: „Schronisko Młodych Marzeń – potrzeby i oczekiwania młodzieży”, „Moje ciało mówi cringe. Moje ciało mówi lol – warsztaty pracy z ciałem”, czy „Kultura otwarta – jedność w różnorodności”. Ponadto na giełdowiczów czekają ciekawe wizyty studyjne w miejscach kultury regionu Podkarpacia – Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Centrum Aktywności Młodzieży w Krośnie, Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Ośrodku Garncarskim Medynia, Centrum Kultury w Mielcu i Centrum Kulturalnym w Przemyślu.
Wśród wydarzeń towarzyszących spotkaniom merytorycznym znalazło się silent disco na Skwerze Kultury w Rzeszowie oraz spektakl pt. „(nie)dorośli” w Młodzieżowym Teatrze Małych Form „ferment” w Dębicy.
Szczegółowy program wydarzenia
W organizację wydarzenia zaangażowana jest Rada Młodzieży Rzeszowa, której przedstawiciele od samego początku są głosem doradczym na każdym etapie przedsięwzięcia.
Współorganizatorami wydarzenia sią:
• Rzeszowski Dom Kultury - współorganizator lokalny,
• Wojewódzki Dom Kultury - współorganizator regionalny.
Partnerzy przedsięwzięcia:
• Kultura w Rzeszowie,
• Rzeszów - stolica innowacji,
• Rada Młodzieży Rzeszowa,
• Podkarpackie.