EN

4.09.2023, 11:00 Wersja do druku

Rzeszów. Dobiega końca pierwszy etap modernizacji Teatru im. Wandy Siemaszkowej

Z końcem września zakończy się I etap modernizacji zabytkowego Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Modernizacja potrwa siedem lat.

fot. mat. teatru

Teatr mieści się w dawnej siedzibie Towarzystwa Gimnastycznego Sokół (duża scena i foyer) i willi Holzerówka (mała scena i biura). Te zabytkowe obiekty stoją na niestabilnym gruncie z powodu cieków wodnych i pozostałości dawnego potoku Mikośka.

I etap prac zaczął się na początku czerwca. Do tej pory zostały wylane płyty fundamentowe. Nadal są wzmacniane ściany i konstrukcja teatru. Najważniejsze prace dotyczą przebudowy infrastruktury zabezpieczającej budynek w kategoriach przeciwpożarowych.

Po zakończeniu I etapu modernizacji działalność teatru wróci do normy. - Prace nie dotyczą miejsc przyscenicznych, oprzyrządowania sceny, natomiast szlaków instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych, sanitarnych, które biegną przez cały budynek i które będą stopniowo modernizowane - mówi dyrektor rzeszowskiego teatru Jan Nowara.

Remont rozłożony jest na siedem lat. - W przyszłym roku chcemy skrócić czas remontu, by znaleźć w kalendarzu miejsce na Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/misje - Trojmorze. Chcemy go umieścić tuż przed wakacjami. W przyszłych latach prace będą trwały nie od początku czerwca, ale od połowy czerwca do końca września - mówi dyrektor Nowara.

Kierownictwo teatru przygotowuje jednocześnie dokumentację pod budowę nowej sceny. - Jesteśmy na etapie uzgadniania i cyzelowania wystroju wnętrz, zbieramy wszystkie pozwolenia. Po czym złożymy aplikację do funduszy europejskich dla Podkarpacia. Samorząd województwa przyznał nam status projektu indykatyw-nego, strategicznego, tzn. wydzielił środki z funduszy europejskich na potrzeby tej inwestycji. Inwestycja ta przekracza 80 min zł. Wniosek aplikacyjny musi być przygotowany perfek-cyjnie, gdyż reguły rozliczania pieniędzy unijnych są bardzo precyzyjne. Trzeba zadbać o wszystkie okoliczności, żeby taką inwestycję bezpiecznie przeprowadzić. Mamy czas na przygotowanie wszystkich dokumentów do wiosny przyszłego roku, kiedy to ogłosimy przetarg na wykonanie tych projektów - wyjaśnia Jan Nowara. - Gdy uzyskamy pozwolenie na budowę i gwarancje finansowe, ogłosimy przetarg na tzw. inwestora zastępczego, czyli firmę, która zgromadzi grono fachowców różnych branż w celu inżynierskiego i technologicznego nadzorowania wykonawcy budowy nowej sceny i jej wyposażenia - dodaje dyrektor Nowara.

Budynek nowej sceny będzie składał się z kilku brył. Nowa scena jest obliczona na 200 miejsc; będzie mobilna i dawała możliwość różnego lokowania widowni. Drugą przestrzenią performatywną będzie nowa sala prób, w której będą się odbywały próby do sztuk na nowej scenie, oraz wstępny montaż scenografii. - Po to, by nie demontować scenografii granych już spektakli na rzecz przygotowywanego. W ten sposób maszyniści nie będą ciągle zajmować się montażem i demontażem scenografii - wyjaśnia Jan Nowara.

W nowym obiekcie znajdzie się też trzecia performatywną przestrzeń, tzw. młoda scena, na której będą się odbywać warsztaty młodzieży. Oprócz tego nowe magazyny, archiwum artystyczne z biblioteką i działem literackim, pokoje gościnne i duże foyer z funkcją galerii. W nowym budynku będzie więcej przestrzeni na organizowanie różnych wydarzeń artystycznych.

Tytuł oryginalny

Wzmacniane są ściany i konstrukcja budynku Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie

Źródło:

Nowiny Gazeta Codzienna

Autor:

Piotr Samolewicz

Data publikacji oryginału:

04.09.2023