EN

4.05.2021, 16:31 Wersja do druku

Rzeszów. Ruszył nabór do 3. edycji Sceny Nowej Dramaturgii

Autorzy tekstów dramatycznych, prozy, reportaży czy poezji, którzy mają już swój dorobek autorski, zaproszeni są do udziału w 3. edycji Sceny Nowej Dramaturgii organizowanej przez Teatr im. Siemaszkowej w Rzeszowie. Właśnie ruszył nabór zgłoszeń, który potrwa do końca maja.

mat. teatru

Inne aktualności

"Scena Nowej Dramaturgii to przede wszystkim platforma spotkania i wymiany, możliwość interwencji twórczej, wsparcia i wspólnej pracy. Mimo obowiązujących w tym roku obostrzeń rzeszowski teatr zdecydował się otworzyć nabór do Letniej Rezydencji Dramatopisarskiej, działającej w ramach SND" – przekazała we wtorek sekretarz literacka Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie Monika Midura.

Do udziału w przedsięwzięciu teatr zaprasza autorów tekstów dramatycznych, prozy, reportaży czy poezji, którzy mają na swoim koncie co najmniej jedną książkę, tomik czy dramat.

Midura zaznaczyła, że z uczestnikami Sceny Nowej Dramaturgii (SND) współpracują doświadczeni mentorzy.

"Byli to do tej pory reżyser i dramaturg Michał Buszewicz, reżyserka i dramaturżka dr Weronika Szczawińska oraz prof. Grzegorz Niziołek z Katedry Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego" – wymieniła Midura.

Kuratorami programu są reżyserka Martyna Łyko oraz krytyk teatralny i dziennikarz Witold Mrozek.

Zainteresowani zostaną wybrani do Letniej Rezydencji Literackiej na podstawie przedstawionego dorobku pisarskiego, jednej napisanej sceny dramatu czy nadesłanego pomysłu na dramat. W trakcie wydarzenia będą mogli skorzystać z konsultacji script doctorskich i reżyserskich.

Midura przypomniała, że w czasie dotychczasowych Letnich Rezydencji tworzyli: poetka Aldona Kopkiewicz, performer i choreograf Rafał Dziemidok oraz dramaturg i reżyser Benjamin Bukowski.

"Dramat Marty Fortowskiej, napisany podczas ostatniej edycji, znalazł się w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, zaś współpraca rozpoczęta w Rzeszowie przez reżyserkę Julię Mark i dramatopisarkę Olgę Żukowicz znalazła swój finał w Teatrze Nowym w Słupsku podczas premiery +Stolp. Miasta kobiet+" – podkreśliła Midura.

Dodała, że w planach jest też rzeszowska premiera powstałego w ramach SND dramatu Katarzyny Matwiejczuk "Celineczka".

"Pandemia opóźniła możliwość pokazania efektów pracy ubiegłorocznej edycji SND, jednak w związku z otwarciem teatrów planujemy nadrobić tę zaległość" – zapewniła sekretarz literacka rzeszowskiego teatru.

Szczegóły udziału w SND, regulamin oraz formularz zgłoszenia dostępne są na stronie teatru: www.teatr-rzeszow.pl

Źródło:

PAP