27.02.2021, 08:34 Wersja do druku

Rzeszów. Spektakl o różnie rozumianych granicach pierwszą prapremierą po przerwie pandemicznej

Spektakl „Granica” poruszający kwestie różnie rozumianych granic to pierwsza prapremiera na którą, po przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, zaprasza widzów Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Przedstawienie po raz pierwszy zostanie pokazane w sobotni wieczór.

fot. Monika Stolalarska / mat. teatru

Spektakl wyreżyserowała Katarzyna Szyngiera znana rzeszowskiej publiczności z realizacji kilkakrotnie nagradzanego spektaklu "Lwów nie oddamy". Otrzymał m.in. nagrodę dla najlepszego spektaklu 05. Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Grand Prix 54. Festiwalu KONTRAPUNKT w Szczecinie oraz Nagrodę Specjalną Jury 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych w Gdyni. Ponadto Szyngiera za spektakl "Lwów nie oddamy" otrzymała Laur Konrada XX edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje.

Jak poinformowała sekretarz literacka rzeszowskiego teatru Monika Midura spektakl "Granica" o różnie rozumianych granicach, "w tym tej bardzo realnej, istniejącej pomiędzy Polską a sąsiednimi państwami, napisało życie".

"Spektakl powstał bowiem na kanwie pracy reporterskiej reżyserki i reportera Bartosza Józefiaka, którzy przemierzając polskie pogranicza, rozmawiając z urzędnikami, politykami, służbami granicznymi, przemytnikami, handlarzami i zwykłymi ludźmi, szukali odpowiedzi na pytania: po co istnieją granice? Jakie niosą korzyści, a jakie zagrożenia?" - wyjawiła Midura.

Dodała, że prace nad spektaklem rozpoczęły się jeszcze przed pandemią, "która okazała się mieć ogromny wpływ na postrzeganie granic i scenariusz spektaklu". Przypomniała, że z powodu czasowego zawieszenia działalności artystycznej teatru spowodowanego pandemią COVID-19 datę premiery zmieniano kilka razy.

"Na prapremierę +Granicy+ w reżyserii Katarzyny Szyngiery długo czekali widzowie i twórcy" - zauważyła Midura.

Autorkami sztuki są: Katarzyna Szyngiera oraz znana pisarka, autorka opowiadań i sztuk teatralnych Weronika Murek.

Przedstawienie łączy akcję sceniczną z filmem w reżyserii Szyngiery, nagranym na terenach pogranicza.

Midura przypomniała, że premiera przedstawienia, podobnie jak wszystkie wydarzenia artystyczne w teatrze, odbędzie się z zachowaniem obowiązujących zasad bezpieczeństwa.

Źródło:

PAP

Data:

27.02.2021