EN

14.06.2024, 16:34 Wersja do druku

Rudka. XVII Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna

Przed nami kolejna edycja wyjątkowego festiwalu teatrów i monodramistów, który odbędzie się w dniach 01-04 sierpnia 2024 r. w Rudce, gmina Ruda-Huta. Przez cztery dni w miejscu otoczonym przyrodą prezentowane będą spektakle z całego kraju. 

fot. mat. organizatora

Wyżyna Teatralna jest miejscem spotkań najciekawszych teatrów amatorskich i zawodowych z całej Polski, także z udziałem uznanych artystów scen teatralnych. Festiwal łączy w sobie pokazy spektakli teatrów alternatywnych, aktorów zawodowych, monodramistów przez co ukazuje różnorodność form teatralnych. Staramy się dobierać grupy, które umożliwią prezentację szerokiego spektrum form teatru, od przedstawicieli teatru dramatycznego, lalkowego, plastycznego, performance'u czy improwizacji teatralnej do spektakli nastawionych na dyskurs o współczesnej rzeczywistości i przedstawiających oryginalne środki ekspresji artystycznej. Spektakle połączone są z warsztatami dla uczestników oraz widzów.

Od ponad 10 lat Wyżyna Teatralna stała się miejscem międzypokoleniowej wymiany doświadczeń, edukacji kulturalnej, rozwoju umiejętności i zainteresowań, technik ekspresji, budowania więzi z drugim człowiekiem, swobodnego przepływu myśli i poglądów ponad podziałami i promowania wartościowego stylu życia. Dzięki festiwalowi chcemy zmienić myślenie o teatrze - z budynku do którego trzeba się ładnie ubrać na miejsce do spotkań opartych na relacjach międzyludzkich.

Od pierwszej edycji festiwal jest przeprowadzany w formie bez konkursowej, co pozwala na nieskrępowane, pozbawione niezdrowej atmosfery rywalizacji uczestnictwo oraz bardziej otwartą komunikację pomiędzy uczestnikami. Ważne jest również to, że jednym z wymogów udziału w festiwalu jest uczestnictwo przez cały okres jego trwania. Pozwala to stworzyć bardzo fajną atmosferę teatralnej biesiady w miejscu otoczonym przyrodą, z dala od zgiełku
i z utrudnionym dostępem do sieci komórkowych co pozwala uczestnikom skupić się na podejmowanych działaniach.

Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów „Wyżyna Teatralna” jest dofinasowany
z budżetu państwa - ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nabór na tegoroczną edycję festiwalu trwa do: 28 czerwca 2024 r. 

Wszystkie informacje oraz regulamin dostępne pod linkiem.

Formularz zgłoszeniowy

Facebook.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie; Teatr OKO.

 

Źródło:

Materiał nadesłany