EN

20.07.2021, 14:49 Wersja do druku

Ruda Huta. Wyżyna Teatralna już wkrótce

Już po raz czternasty odbędzie się „Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna” organizowany w Rudce niemalże od jego początków. „Wyżyna Teatralna” ma charakter spotkań najciekawszych teatrów zarówno z terenu województwa lubelskiego jak i z pozostałych regionów Polski, oprócz prezentacji scenicznych prowadzone są warsztaty dla i uczestników festiwalu.

fot. mat. organizatora

Ponadto rok 2021 to też jubileusz 15-lecia Teatru OKO, głównego organizatora spotkań. To właśnie Teatr OKO otworzy festiwal prezentując spektakl „Zadra” w reżyserii Marcina Woszczewskiego – założyciela Teatru OKO, pomysłodawcy festiwalu. W bieżącym roku na scenie w Rudce zaprezentują się grupy teatralne i monodramiści z całej Polski: Latający Teatr Kantorowi z Wielopola Skrzyńskiego, Przemysław Gąsiorowicz z Lublina, Teatr Krzyk z Maszewa, Teatr Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki z Goleniowa, Teatr NOTOCO z Kraśnika, Teatr Sylaba z Białej Podlaskiej, Teatr Straszydełka z Ulana-Majorata, Duet Męski Bez Nazwy z Podgłębokiego, Teatr Rejwach z Nagłowic oraz gospodarze Teatr OKO i grupa improwizacji teatralnej MMS impro.

Zarówno dla uczestników festiwalu jak i odbiorców zaplanowane są warsztaty teatralne prowadzone przez Barbarę Szarwiło (Teatr Ziemi Chełmskiej, Teatr Lukla) i Przemysława Gąsiorowicza zawodowo związanego z Teatrem Im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

Całość zwiastuje szereg spektakli prezentujących różne formy od monodramów, poprzez spektakle teatry młodzieżowe, alternatywne czy zrealizowane przez zawodowych aktorów i reżyserów.

Festiwal startuje o godzinie 16.00, 29 lipca i potrwa do 1 sierpnia 2021 r. Tegoroczne hasło Wyżyny Teatralnej to „OFFLINE”, czyli taka trochę przekorna odpowiedź na wydarzenia kulturalne, które podczas pandemii odbywały się w formule „online”. Organizatorzy stawiają na „OFFLINE”, czyli realny, prawdziwy, żywy teatr, taki jakim został stworzony, a także odbudowanie relacji wśród ludzi tworzących teatr, przywołanie spotkań, rozmów, dyskusji bez pośrednictwa internetu.

Wszelkie informacje o spektaklach, dane kontaktowe znajdują się na stronie festiwalu: www.wyzynateatralna.ruda-huta.pl/2021 a także w serwisie społecznościowym Facebook: www.facebook.com/wyzynateatralna.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne