EN

3.08.2021, 14:13 Wersja do druku

Rosja. Program teatrów zostanie sprawdzony pod kątem strategii bezpieczeństwa narodowego

Inne aktualności

Rada społeczna, działająca przy ministerstwie kultury Rosji, przeprowadzi konsultacje, w toku których oceni zgodność repertuaru teatrów ze strategią bezpieczeństwa narodowego kraju, w tym z wartościami patriotycznymi - poinformował szef rady Michaił Lermontow.

Lermontow, którego cytuje we wtorek niezależny portal Meduza, powiedział, że w strategii bezpieczeństwa, zatwierdzonej niedawno przez prezydenta Władimira Putina, jest "wielki rozdział dotyczący zachowania wartości duchowych, moralnych i patriotycznych". Według działacza struktury takie jak rada powinny "wziąć na siebie rolę kontrolerów społecznych", którzy sprawdzaliby "zgodność środowiska informacyjnego" z celami wyznaczonymi przez prezydenta.

Wśród osób, które zwróciły się do rady przy ministerstwie w sprawie obecnego repertuaru teatrów, jest m.in. pisarz Stanisław Rybas. Niedawno skrytykował on publicznie inscenizację opery Sergiusza Prokofiewa "Wojna i pokój" w słynnym Teatrze Maryjskim w Petersburgu, powołując się właśnie na strategię bezpieczeństwa narodowego.

"Czy mamy ideę narodową? Bez wątpienia, jest nią zachowanie tożsamości narodowej (...). Jednak naiwne byłoby przypuszczenie, że w błogosławionej Ojczyźnie wszystko jest z jej zachowaniem w porządku. Spójrzmy na świat teatralny" - napisał Rybas na łamach "Literaturnej Gaziety". Zarzucił kilku reżyserom zniekształcanie klasyki literatury rosyjskiej i wezwał, by bronić jej w sposób "zdecydowany i nieodwołalny".

Pod koniec czerwca br. Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wszczął kontrolę spektaklu "Pierwszy chleb" w renomowanym moskiewskim teatrze Sowriemiennik z powodu skargi organizacji kombatanckich. Autorzy skargi uznali, że monolog jednej z bohaterek jest znieważaniem "wszystkich pokoleń kombatantów".

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Wróbel

Wątki tematyczne