EN

3.08.2021, 12:58 Wersja do druku

Odszedł twórca popularnego ciechocińskiego festiwalu - Pożegnanie

Nie żyje Kazimierz Kowalski. Wybitny śpiewak operowy, od lat był związany z festiwalem w Ciechocinku. Tutaj miał obchodzić swoje 70 urodziny.

fot. mat. organizatora

Tę smutną informację podało w niedzielę Radio Łódź, na którego antenie Kazimierz Kowalski prowadził cykliczne audycje poświęcone muzyce poważnej.

Wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Wielkiego w Łodzi od 24 lat niezmiennie tworzył w Ciechocinku Festiwal Operowo-Operetkowy, na którym za parę dni miał obchodzić jubileusz 50-lecia pracy artystycznej i swe 70 urodziny.

- Niedawno będąc w Ciechocinku, jak przystało na Mistrza, zaproponował byśmy odwiedzili odrestaurowany Teatr Letni. Tam po raz ostatni rozmawialiśmy o Jego ukochanym Festiwalu - przyznał Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. - Kaziu, nasz Mistrzu, dziękuję za 24 lata współpracy, za magię wieczorów festiwalowych, którymi nas obdarowywałeś. Na zawsze pozostaniesz w naszych sercach i pamięci - dodaje.

Kazimierz Kowalski (1951-2021)

Kazimierz Kowalski urodził się w Łodzi, w roku 1951. Pochodził z artystycznej rodziny. Był synem Wiesława Wierusz-Kowalskiego, aktora, występującego między innymi na scenie łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza.

Uczył się w szkole baletowej, potem ukończył studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi. Jeszcze na piątym roku studiów, w roku 1976, wziął udział w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie, gdzie zdobył wówczas najwyższą trzecią nagrodę (nagród pierwszej i drugiej nie przyznano). W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi -zadebiutował partią Kecala w „Sprzedanej narzeczonej" Smetany.

W swym bogatym repertuarze miał arie operowe i operetkowe, światowe przeboje musicalowe, piosenki popularne, pięknie wykonywane tradycjne kolędy i pastorałki. Nagrał wiele płyt.

W latach 1994-97 był dyrektorem naczelnym i artystycznym łódzkiej opery, doprowadził wtedy do międzynarodowej transmisji telewizyjnej na żywo opery „Straszny dwór" Stanisława Moniuszki.

Był także bardzo popularną postacią telewizyjną. Występował w wielu programach telewizyjnych m.in. „Dobry wieczór, tu Łódź" i „Kazimierz Kowalski zaprasza". Popularyzował operę i operetkę m.in. jako gość i gospodarz wielu audycji radiowych. Był pomysłodawcą i prowadzącyni Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku od 1997 roku.

Tytuł oryginalny

Odszedł twórca popularnego ciechocińskiego festiwalu

Źródło:

Nowości Nr 178

Autor:

KG