EN

26.02.2025, 15:44 Wersja do druku

Radom. Zabytkowa siedziba Klubu Środowisk Twórczych „Łaźnia” zostanie zmodernizowana

Inne aktualności

Zabytkowy budynek dawnej łaźni w Radomiu, w którym mieści się Radomski Klub Środowisk Twórczych, przejdzie modernizację. W środę podpisano umowę dotyczącą dofinansowania inwestycji z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027.

W planach jest m.in. podłączenie budynku do miejskiej sieci ciepłowniczej oraz wymiana instalacji elektrycznej i modernizacja sieci wodno-kanalizacyjnej. Dzięki temu zniknie główny problem, z jakim przez lata borykała się placówka zwłaszcza w sezonie zimowym - notoryczne niedogrzanie pomieszczeń.

Budynek ma być też odnowiony i przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, m.in. z myślą o nich zamontowana zostanie platforma schodowa.

Na czas remontu Łaźnia przeniesie swoją działalność do swojej drugiej siedziby przy ul. Traugutta. "Będzie też mogła korzystać z gościnności kilku innych placówek kultury w mieście" – zapewnił wiceprezydent Radomia Łukasz Molenda.

Przetarg na wykonanie prac ma być ogłoszony w ciągu kilku najbliższych tygodni. Planowane zakończenie inwestycji to 30 czerwca 2026 r.

Miasto dostanie na inwestycje dofinansowanie w wysokości ponad 2,2 mln zł z programu "Fundusze Europejskie dla Mazowsza". Wartość całego projektu to przeszło 2,6 mln zł.

Budynek rogatki lubelskiej, znany dziś jako "Łaźnia", wzniesiony został w 1840 r. według projektu architekta Henryka Marconiego. W 1921 r. obiekt przebudowano - zgodnie z wizją Kazimierza Prokulskiego - na miejską łaźnię. Zakład kąpielowy został oddany do użytku w 1926 r. i działał do końca lat 70. XX w.

Klub Środowisk Twórczych powstał w Radomiu w 1976 r. Początkowo mieścił się w Domu Esterki w Rynku. W 1987 r. przeniósł się do dawnej łaźni miejskiej przy ulicy Żeromskiego 56, która została wyremontowana przez miasto. Dawna funkcja budynku stała się jednocześnie rozpoznawalną nazwą placówki.

Sztandarową imprezą "Łaźni" jest Ogólnopolski Turniej Śpiewających Poezję. To jedna z najstarszych radomskich imprez kulturalnych. W 2024 r. turniej odbył się po raz 31.

"Łaźnia" skupia swoje działania wokół spotkań środowisk twórczych zarówno z dziedziny sztuk plastycznych, muzycznych, jak i teatralnych czy literackich. Odbywają się tutaj wystawy i koncerty.

Źródło:

Materiał własny

Wątki tematyczne