EN

19.04.2021, 11:32 Wersja do druku

Radom. Obchody "Śladu". Pod pomnikiem Pamięci Żydów Radomia wspomnieli dawnych mieszkańców naszego miasta

Inne aktualności

Większość wydarzeń Spotkań z Kulturą Żydowską "Ślad" odbywa się online, z wyjątkiem dzisiejszego happeningu. Obchody potrwają do poniedziałku - 19 kwietnia obchodzimy kolejną, 78. rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Dawny Radom był miastem wielokulturowym. Społeczność żydowska przed wybuchem II wojny światowej stanowiła jedną trzecią wszystkich mieszkańców naszego miasta. By to upamiętnić, Resursa Obywatelska co roku organizuje Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. W tym roku odbywają się po raz 13.

Przypomnieli o dawnych żydowskich mieszkańcach

W niedzielne popołudnie przed pomnikiem Pamięci Żydów Radomia na placu po dawnej synagodze, u zbiegu ulic Podwalnej i Bóżnicznej, wieniec kwiatów złożyli wiceprezydent Mateusz Tyczyński i Sebastian Równy, dyrektor Wydziału Kultury UM. Zaraz po tym uczniowie i nauczyciele VI LO im. J. Kochanowskiego przygotowali happening „Początek Księgi VIII”.

Polegało to na odczytywaniu imion i nazwisk oraz danych Żydów, którzy zamieszkiwali przedwojenny Radom. Wszystko po to, by nie zapomnieć o ich wkładzie w historię miasta oraz by stworzyć międzypokoleniową wspólnotę wielokulturową. Rozbrzmiewające imiona upominają się o pokój i tolerancję na świecie, o walkę z przejawami antysemityzmu i szowinizmu we współczesnym życiu. Społeczność liceum Kochanowskiego pod pomnik przychodzi już od ośmiu lat, by przypominać o żydowskich mieszkańcach Radomia.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Obchody "Śladu". Pod pomnikiem Pamięci Żydów Radomia wspomnieli dawnych mieszkańców naszego miasta

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Radom” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

amg