EN

30.10.2020, 15:29 Wersja do druku

Radio Kraków. "Niespodzianka" z Dariuszem Gnatowskim w niedzielę

Inne aktualności

20 października w wieku 59 lat w Szpitalu im. Józefa Dietla w Krakowie zmarł wspaniały i niezwykle lubiany aktor Dariusz Gnatowski. 1 listopada na antenie Radia Kraków będziemy mieli okazję wysłuchać radiowego spektaklu Niespodzianka z jego udziałem. To była jedna z ostatnich teatralnych produkcji aktora.

Większości z nas kojarzy się z rolą Arnolda Boczka z serialu Świat według Kiepskich, ale był również wybitnym aktorem teatralnym i dubbingowym. Pół roku temu udzielił mi długiego wywiadu dotyczącego Teorii Czystej Formy wg Witkacego, jako że jego debiutem teatralnym było wcielenie się w postać Mieczysława Walpurga w Wariacie i zakonnicy Stanisława Ignacego Witkiewicza, w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w Teatrze STU w Krakowie. W tymże teatrze grywał, aż do końca. Człowiek wielu pasji, z ogromną, wszechstronną wiedzą, był skarbnicą anegdot i miłośnikiem biesiadowania. Założył fundację „Wstańmy Razem. Aktywna Rehabilitacja" i intensywnie działał na rzecz profilaktyki oraz walki z cukrzycą.

Jedna z ostatnich produkcji z udziałem Dariusza Gnatowskiego to słuchowisko radiowe Niespodzianka. Dramat Karola Huberta Rostworowskie-go w reżyserii Łukasza Pijała - tarnowskiego twórcy. Premiera miała miejsce 1 kwietnia 2019 roku, a teraz 1 listopada będziemy mieli okazję wysłuchać sztuki po raz kolejny.

W spektaklu występują: Dariusz Gnatowski (Ojciec), Ewa Kolasińska, (Matka), Aleksander Tal-kowski (Franek), Adrianna Kućmierz (Zośka), Andrzej Róg (Bramek). Muzykę do słuchowiska skomponował i wykonał na żywo Łukasz Rudnicki.

0 CZYM JEST NIESPODZIANKA?

Historia rozgrywa się w biednej podkrakowskiej wsi. Ojciec alkoholik (rewelacyjna kreacja Dariusza Gnatowskiego), znerwicowana i skrajnie spracowana matka, nastoletnia córka bez żadnych perspektyw na przyszłość, syn - student, na którego wykształcenie wydano cały majątek, starszy syn w Ameryce, od kilku lat niedający znaku życia. Pewnego wieczora rodzice zastają w domu przybysza, nieznajomego, który zasnął, a wygląda na bardzo zamożnego człowieka, w jego bagażu domownicy znajdują mnóstwo pieniędzy.

Czy można go zamordować, aby zapewnić byt własnym dzieciom i przestać żyć w nędzy? W sztuce jest wiele kolejnych „niespodzianek". Utwór bywa porównywany do „Króla Edypa"; jest odczytywany jako opowieść o tragedii losu ludzkiego, w której artysta stawia kluczowe pytania o miłość, życie i śmierć. Wszystko dzieje się pod Krakowem, a opowiedziane jest w trzech dialektach: gwarze podkrakowskiej wsi, dialekcie żydowskim oraz w tzw. nowomowie i ntelektualistów.

Emisja słuchowiska 1 listopada na antenie Radia Kraków będzie poświęcona pamięci Dariusza Gnatowskiego. Bądźcie z nami!

Tytuł oryginalny

Niespodzianka Dariusza Gnatowskiego

Źródło:

Temi nr 43/ 28-10-20