EN

6.12.2021, 08:57 Wersja do druku

Przemoc i molestowanie to nie kolejny "modny" temat, który można sobie odhaczyć

Polskie feministki w kontekście debat o aborcji przez lata przed Strajkiem Kobiet mówiły o "kompromisie dupy z batem". Podobnie pomysł na tegoroczny festiwal Boska Komedia odczuły osoby, których dotyczy temat przemocy w teatrze.

Najbardziej prestiżowy teatralny festiwal w Polsce - krakowska Boska Komedia - stał się miejscem walki o sposób rozumienia w teatrze praw człowieka. Gdy okazało się, że Paweł Passini, reżyser oskarżony przez studentki o molestowanie (sprawa jest w prokuraturze), zaprezentuje na festiwalu spektakl „po cichu", pod pseudonimem, zeszła lawina protestów i oświadczeń.

Część ludzi teatru i obserwatorów życia teatralnego zwróciła także uwagę na obecność w programie innych osób oskarżanych o przemoc, w tym reżysera Grzegorza Wiśniewskiego, który został niedawno usunięty z łódzkiej Szkoły Filmowej. Tego akurat nikt na na Boskiej Komedii nie ukrywał.

"Polowanie z nagonką"

W internetowych komentarzach można znaleźć oburzenie, że reporterka Iga Dzieciuchowicz, która ujawniła sprawę Passiniego w „Wyborczej", „wywiera presję", że zadane przez nią dyrektorowi festiwalu Bartoszowi Szydłowskiemu pytania są jak „przesłuchanie na NKWD" - i liczne podobne efektowne porównania.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Przemoc i molestowanie to nie kolejny "modny" temat, który można sobie odhaczyć

Źródło:

„Gazeta Wyborcza” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Witold Mrozek

Wątki tematyczne