EN

31.10.2020, 20:50 Wersja do druku

Prosna. Kryminał Muzyczny

„Prosna. Kryminał Muzyczny” Michała Chludzińskiego i Łukasza Czuja w reż. Łukasza Czuja w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Pisze Rafał Turowski na swoim blogu.

fot. Mat. teatru

Bohaterem tego musicalu jest nieistniejący ekskluzywny niegdyś hotel Prosna i – mówiąc najkrócej - ludzie z nim związani: lokalny bandzior, prostytutki, oszuści, sekretarz partii, dziennikarz, mamy także - zgodnie z tytułem – historię kryminalną, jest trup, jest śledztwo, a kto zabił – tego nie zdradzę, bo w przypadku kryminału byłoby to spojlerowanie mocno nieuczciwe, a ponadto – tutaj to wszystko nie jest... aż tak bardzo proste. Chociaż – może lepiej napisać, że bohaterem tego musicalu jest Historia, która lubi być pisana na nowo, z której świat wybiera tylko to, co wygodne, która – jakkolwiek to zabrzmi – lubi się powtarzać. Więc nieznoszących nostalgii informuję, że kaliski spektakl jest o tym, co tu i teraz, z odniesieniami do współczesności, które zwykle w teatrze wybrzmiewają jak tania publicystyka, w tym wypadku jednak proszę się nie lękać, bowiem libretto napisano z talentem, pewną lekkością i szacunkiem dla inteligencji także bardziej wymagającego widza. 
Mam jednak do tego spektaklu jedną uwagę, kilkadziesiąt pierwszych minut jest po prostu słabych, coś nie zadziałało, aktorzy byli jakby z boku, może to stres premiery, może świadomość, że rękawica jest naprawdę ciężka, a zespół nienawykły do grania musicali jednak ją podnosi. Aż tu nagle rozbrzmiewa fantastycznie napisany i świetnie pokazany song Sekretarza o śpiącym Jabłońskim, potem song Kobylaka czy o wylanej Prośnie, i - jakbyśmy się przenieśli do zupełnie innej, dużo lepszej rzeczywistości. 

Akt drugi był energetyczny, przebojowy, ze świetnym finałem – a raczej finałami, bo naliczyłem ich kilka, co akurat w tym wypadku mi nie przeszkadzało, bo rewelacyjnie zaśpiewaną Bella Ciao twórcy jakby antycypowali najbliższe wydarzenia w kraju.

Michał Chludziński, Łukasz Czuj
reż. Łukasz Czuj
prapremiera 24 października 2020

Źródło:

www.rafalturow.ski/teatr