Prof. Leszek Mądzik wielkimi zgłoskami zapisał się w historii sztuki i kultury naszego miasta – powiedział we wtorek 18 marca prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W ten sposób skomentował informację o śmierci twórcy teatralnego, reżysera, scenografa, twórcy Sceny Plastycznej KUL.
Inne aktualności
-
Nowy RAPTULARZ: Misterium Wielkiej Nocy 18.04.2025 15:18
-
E-teatr życzy radosnej i spokojnej Wielkanocy! 18.04.2025 09:00
-
Warszawa. Michał Merczyński dyrektorem Nowego Teatru 17.04.2025 18:58
- Łódź. Stypendia artystyczne Miasta Łodzi dla 16 laureatów 17.04.2025 18:03
- Warszawa. Maraton spektakli z nutką ekologii na urodziny Teatru Bohema House 17.04.2025 17:05
- Katowice. Ruszył nabór ofert do XX edycji programu „Lokal na kulturę” 17.04.2025 16:24
-
Kielce. Jacek Jabrzyk wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego 17.04.2025 16:13
- Dolny Śląsk. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy oraz Teatr Tańca MOMENTUM zapraszają do udziału w konkursie 17.04.2025 15:48
- Warszawa. II Festiwal Musica Sacra w stolicy od 27 kwietnia do 4 maja 17.04.2025 14:51
- Pomorskie. Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w Kębłowie 17.04.2025 14:21
- Gdańsk. Misterium Krzyża w Wielki Piątek. Organizuje je Bractwo św. Pawła 17.04.2025 13:49
- Warszawa. W Operze Narodowej – warsztat choreograficzny „Kreacje 17” 17.04.2025 13:46
- Pogrzeb Jadwigi Jankowskiej-Cieślak – w środę w Józefowie pod Warszawą 17.04.2025 13:30
- Katowice. Adam Balas zarekomendowany na dyrektora NOSPR 17.04.2025 13:02
"Trudno dobrać słowa, gdy odchodzi ktoś tak ważny dla Lublina" – napisał prezydent Żuk w mediach społecznościowych. Przypomniał, że w styczniu Mądzik odebrał akt nadania honorowego obywatelstwa miasta. "Panie Profesorze, dziękujemy za wszystko, przyjaźń z Panem była prawdziwym zaszczytem. Będzie tu Pana bardzo brakowało" – dodał.
Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski podał, że Mądzik w swojej twórczości "skupiał się na człowieku, balansując pomiędzy światłem i mrokiem". "Modlimy się o pokój jego duszy, wierzymy, że ma już udział w Światłości Wiekuistej" – napisał na Facebooku. Jak dodał, uczelnia poniosła dziś ogromną stratę.
W bólu z rodziną, przyjaciółmi, sympatykami twórczości Mądzika łączy się cała społeczność KUL. "Cześć pamięci Leszka Mądzika oddaje dziś kolegium rektorskie i społeczność akademicka" – napisano w mediach społecznościowych uczelni.
Kondolencje rodzinie i bliskim złożył także zespół Centrum Kultury w Lublinie, gdzie Mądzik współtworzył program pierwszych edycji Konfrontacji Teatralnych. "Odczuwamy wielki żal, że nie będziemy mogli świętować z nim 30-lecia festiwalu" – przyznał zespół CK. Lubelska kultura - dodano - straciła niezwykłego artystę.
O śmierci artysty poinformowała we wtorek wieczorem Scena Plastyczna KUL. Współpracownicy Mądzika napisali w mediach społecznościowych, że jego "niezwykła wrażliwość artystyczna, niepowtarzalny język wizualny i niezachwiana konsekwencja w kreowaniu teatru opartego na sile obrazu uczyniły go jednym z najważniejszych współczesnych artystów sceny".
"Przez ponad pięć dekad twórczości jego spektakle poruszały widzów na całym świecie, otwierając przestrzeń dla refleksji nad istotą człowieczeństwa, przemijaniem i duchowością" – podali. Mądzik - zauważyli - był autorem niezliczonych scenografii, wystaw, plakatów oraz publikacji poświęconych sztuce wizualnej i teatralnej. "Jego działalność pozostawiła niezatarty ślad w historii teatru oraz w sercach tych, którzy mieli zaszczyt obcować z jego dziełami" – dodali.
"Odszedł człowiek, który swoją sztuką potrafił dotknąć tego, co niewyrażalne" – napisali współpracownicy Mądzika.
Leszek Mądzik urodził się 5 lutego 1945 r. w Bartoszowinach (woj. świętokrzyskie). Jest uważany za jednego z najoryginalniejszych polskich twórców teatralnych. W 1966 r. rozpoczął studia z historii sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Początkowo był scenografem w Teatrze Akademickim, ale już w 1969 r. rozpoczął pracę nad własnym, autorskim teatrem - Sceną Plastyczną KUL. Pierwszy spektakl pt. "Ecce Homo" został wystawiony wiosną 1970 r.
Spektakle Sceny Plastycznej KUL - określanej jako teatr obrazu - są pozbawione słów, tradycyjnego aktorstwa i fabuły, opierają się na scenografii, przestrzeni, grze świateł, ciszy i dźwięków. W swojej twórczości artysta drąży tematykę sacrum, śmierci, erotyki, przemijania.
Krytycy teatralni w Polsce i za granicą nazywają teatr Mądzika teatrem filozoficznego egzystencjalizmu. Głównymi środkami artystycznej wypowiedzi Mądzika, który jest reżyserem i scenografem wszystkich spektakli Sceny, są przestrzeń i światło, nieliczne postacie oraz przedmioty zanurzone w głębię i mrok. W dorobku Sceny Plastycznej KUL jest ponad 20 spektakli. Wiele w nich pokazywane było na różnych festiwalach w kraju i na świecie, gdzie spotykały się uznaniem i zdobywały nagrody. Słynne przedstawienia Mądzika to m.in. "Zielnik", "Wilgoć", "Wrota", "Wędrowne", "Tchnienie", "Kir".
W tym roku Mądzik obchodził 80. urodziny. Z tej okazji prezydent Andrzej Duda podziękował artyście za "ogromny, niezwykle oryginalny i różnorodny wkład w rozwój wielu dziedzin polskiej sztuki oraz za rozsławianie naszej Ojczyny w świecie". "Jako reżyser i scenograf, twórca fenomenu zwanego teatrem Mądzika, jako malarz, grafik i fotograf, a także jako wykładowca i mistrz dla adeptów sztuk plastycznych – na trwałe zapisał się Pan w gronie najwybitniejszych postaci polskiej kultury" – pisał prezydent w lutym br.