EN
20.01.2022, 08:33 Wersja do druku

Poznań. Wystawa „Antoni Gaudí” od 5 marca w Centrum Kultury Zamek

Ok. 150 eksponatów zostanie zaprezentowanych w ramach wystawy „Antoni Gaudí”, którą od 5 marca można będzie oglądać w poznańskim CK Zamek. Jak wskazują organizatorzy, będzie to pierwsza w Polsce i największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego artysty.

fot. mat. organizatora

Antonio Gaudi to jeden z najwybitniejszych, najbardziej rozpoznawalnych i podziwianych postaci w historii sztuki. Do świata genialnego architekta od 5 marca zaprosi CK Zamek w Poznaniu. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ok. 150 eksponatów – w tym plany, makiety, rysunki, rzeźby, meble, elementy architektoniczne, ceramika, fotografie - pochodzących z kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych oraz prywatnych.

Jak podkreśliła Dorota Żaglewska z Działu Projektów Interdyscyplinarnych CK Zamek, będzie to pierwsza w Polsce, największa w Europie tak obszerna prezentacja dokonań hiszpańskiego architekta.

„Nigdy wcześniej takiej wystawy w tej części Europy nie było, ponieważ możemy zobaczyć zbiory z bardzo różnych miejsc, nie tylko z tych domów prywatnych, które dzisiaj często właśnie przechowują spuściznę po Gaudim, nie tylko z muzeum Gaudiego, ale także ze zbiorów Sagrada Familia, a więc tak naprawdę będzie to całościowy przekrój jego dokonań, także w kontekście współczesności i spojrzenia na Gaudiego przez innych artystów, innych projektantów” - powiedziała.

Żaglewska wskazała, że na wystawie Gaudi zostanie zaprezentowany, jako „artysta całościowy, który nie ograniczał się jedynie do architektury, do budynków, ale dbał o najmniejsze detale; o kolorystykę kafli ceramicznych, o rozwiązania praktyczne w domu, żeby żyło się w nim dobrze, żeby był dobry dostęp do światła, powietrza i zieleni”.

Żaglewska zaznaczyła, że wystawa będzie również okazją, by przez pryzmat wielu różnych aspektów zobaczyć i poznać „najbardziej uduchowione” dzieło Gaudiego, czyli świątynię Sagrada Familia.

„To dzieło nieskończone zarówno w sensie religijnym, jak i technicznym, ponieważ nadal nie jest zbudowane w całości. Zobaczymy jak się to skończy, czyli jak za jakiś czas faktycznie Sagrada Familia będzie wyglądała. Zobaczymy także jakie symbole, odniesienia i zagadki pozostawił nam tam Gaudi. Odniesienia do psalmów, katechizmu – zobaczymy, że (Sagrada Familia) to było wyznanie wiary tak naprawdę Gaudiego” – podkreśliła Żaglewska.

Dodała, że na wystawie można będzie zobaczyć także Gaudiego jako człowieka, któremu bliska była idea „ekologii życia”, a także przekonać się, jak bardzo artystę inspirowała śródziemnomorska przyroda.

„Wreszcie spotkamy się z Gaudim jako człowiekiem – człowiekiem wydawałoby się dzisiaj pełnym sprzeczności. Głęboko wierzącym, ale sprzyjającym ruchom robotniczym. Modernistycznym, śmiałym, można powiedzieć skandalizującym artystą, ale jednocześnie samotnikiem, wycofanym i w ostatnich latach życia całkowicie poświęcającym się Sagrada Familia” - zaznaczyła.

Żaglewska wskazała, że wystawa pokazuje ogrom i wszechstronność działalności artystycznej Gaudiego, a także wpływ jego dzieł na współczesnych artystów, obecne postrzeganie Barcelony i hiszpańskiej architektury.

Kuratorką wystawy jest Charo Sanjuán Gómez, zaś organizatorem Centrum Kultury Zamek w Poznaniu, Miasto Poznań, oraz Aurea Cultura i Art. Patronat honorowy nad wystawą objęła Ambasada Hiszpanii w Polsce, oraz Prezydent Miasta Poznania.

Ekspozycji będzie towarzyszył program edukacyjny; wykłady, spotkania, warsztaty, oprowadzania, lekcje dla szkół. Jak podkreślili organizatorzy, „zbadamy fenomen Barcelony - miasta, w którym działał artysta oraz historyczne źródła jego inspiracji. Przyjrzymy się współczesnej spuściźnie Gaudiego oraz temu, czego dziś możemy się od niego nauczyć”.

Wystawa „Antoni Gaudí” prezentowana będzie w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu od 5 marca do 3 lipca.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa