EN

24.10.2020, 10:52 Wersja do druku

Poznań. "Więzi" - spektakl i dyskusja w ramach festiwalu Bliscy Nieznajomi

W weekend na deskach poznańskich teatrów dwie premiery. Jedna nawiązuje do pandemii ("Izolacja"), druga do wydarzeń w Donbasie ("Więzi"). Obie z pewnością są warte zobaczenia - pisze Julia Kijek w Gazecie Wyborczej-Poznań.

IZOLACJA: Carmen/Don Giovanni/Don Pasquale

Długo wyczekiwana premiera eksperymentalnego projektu operowego pod tytułem "Izolacja". Spektakl stanowi twórczą odpowiedź na wydarzenia ostatnich miesięcy. - Obecnie wszyscy staramy się odnaleźć w nowej rzeczywistości podyktowanej pandemią. Wirtualna rzeczywistość przenika do codziennego życia, staje się jej nieodłączną częścią i to taką, nad którą często nie mamy kontroli albo nawet nie jesteśmy świadomi wynikających z tego zagrożeń - mówią twórcy projektu.

Od izolacji do obłędu

Reżyser spektaklu, Krzysztof Cicheński, w "Izolacji" bierze pod lupę postępujące zmiany i to, jak wpływają na kształtowanie się naszej tożsamości. Na przykładzie trzech znanych operowych postaci - Carmen, Don Giovanniego i Don Pasquale'a - jego sztuka rysuje obraz złożonego świata, w którym jednostka jest opisywana przez algorytmy i ciągi danych. Każda postać prowadzi swój niezależny monodram. Niekiedy zaczynają się one układać w dialog. Twórcy celowo nie definiują, w jakim stopniu bohaterowie wchodzą między sobą w interakcję. Chcą budować wrażenie, jakoby postaci znajdowały się na granicy obłędu. Rozgrywają wspomnienia i sceny z własnej opery - w zaburzonej kolejności, strzępach, odruchowo i emocjonalnie. Carmen, Don Giovanni i Don Pasquale zaczynają wątpić w swoje zmysły, słyszą głosy, czują lęk i ekscytację, nie wiedząc jednak, z jakiego powodu. 

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Weekend w Poznaniu. Koncert Raz Dwa Trzy, targ winyli, a może studiowanie staroislandzkich sag?

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Julia Kijek

Data publikacji oryginału:

23.10.2020 13:47

Wątki tematyczne