EN

12.07.2022, 08:45 Wersja do druku

Poznań. Wkrótce VIII festiwal sztuk społecznych Off Opera

OFF Opera to poznański festiwal sztuk społecznych. W jego 8. edycji znajdą się m.in. warsztaty, koncerty, instalacje czy spektakl teatru tańca z udziałem publiczności. Interdyscyplinarny charakter projektu wynika z inspiracji teatrem operowym – operę rozumiemy tu jako hybrydową formę, w której zwyczajne zdarzenia opisane językiem muzyki, teatru czy sztuk wizualnych, nabierają sprawczej mocy. Chcemy podkreślać zakorzenienie tej dziedziny sztuki w problematyce społeczno-kulturowej, a w proces tworzenia kolejnych dzieł „off-operowych” włączać różnorodne grupy, subkultury i społeczności.

mat. organizatora

Inne aktualności

OFF Opera to przestrzeń twórczego dialogu. Wszystkie festiwalowe wydarzenia powstają w procesie warsztatów. Dotychczasowe projekty to m.in.: Dziewczyny: pogłosy z udziałem Jacka „Budynia” Szymkiewicza (2018), Projekt TAXI z udziałem Łony (2020) czy Kongres: 2071 – off-opera w reż. Zdenki Pszczołowskiej (2021). Ważne jest dla nas spotkanie i naturalna wymiana doświadczeń, które stają się punktem wyjścia do artystycznych działań, będących jednocześnie nauką uważności i zrozumienia. Pozwala to by wybrzmiał głos tych, których czasem nie chcemy słuchać lub tych, którzy mówią zbyt cicho.

Tegoroczny temat festiwalu — ROMANTYCZNY NURT jest inspirowany dorobkiem epoki literackiego i muzycznego romantyzmu. Zaproszeni twórcy i twórczynie reinterpretują jego dziedzictwo — pokazują go jako żywy i współczesny nurt społeczno-kulturowy. Bo romantyczne mogą być zarówno aktywizm, branie odpowiedzialności za otoczenie, jak i empatyczne słuchanie. Do głosu w tym roku dochodzi także dzika natura — przede wszystkim wysychające poznańskie jeziora i rzeki, wokół których skupiona jest większość wydarzeń społeczno-artystycznych.

Finał festiwalu odbędzie się 13 i 14 sierpnia i będzie podsumowaniem kilkumiesięcznych procesów warsztatowych. Pierwszego dnia zobaczymy spektakl teatru tańca „Pieśni żałobne” w choreografii Moniki Błaszczak, dialogujący z ekosystemem poznańskiej rzeki Cybiny, wysychającej na skutek zmian klimatycznych. Muzyczną materią wydarzenia będą nowe interpretacje tradycyjnych pieśni ludowych w wykonaniu chóru Pogłosy pod batutą Joanny Sykulskiej, z muzyką Karola Nepelskiego. Dramaturgię spektaklu tworzy Patrycja Kowańska, za kostiumy odpowiedzialny jest Wiktor Krajcer.

Drugiego dnia finału wystąpią m.in. Szegetz, Zuzanna Wrońska i Igor Nikiforow. Weźmiemy udział w szeregu artystycznych wydarzeń opowiadających o jeziorach: Rusałce, Strzeszyńskim i Kierskim, widzianych oczami różnych grup społecznych. Zobaczymy także najnowszy film Marcina Kluczykowskiego. W tworzenie projektów zaangażują się m.in. harcerze i harcerki, wędkarze, morsy, plażowiczki, lokalni aktywiści i naukowczynie, a także inne osoby, które lubią spędzać czas nad wodą.

W 8. edycji OFF Opery po raz pierwszy pojawią się także działania wpisujące się w nurt sztuk wizualnych. Artystka i aktywistka wodna Daria Mielcarzewicz zaprosi nas na wystawę „Profundum” do ABC Gallery. Wernisaż jest wynikiem jej długofalowych badań, spacerów i obserwacji jezior. Z kolei architekt i rzeźbiarz Łukasz Spychaj w duecie z hydrologiem Kamilem Jawgielem zaingerują w przestrzeń poznańskich lasów, tworząc nad Rusałką obiekt mikroretencji, mający zwrócić uwagę na znikające zasoby wody.

Źródło:

Materiał nadesłany