Teatr Ósmego Dnia zaprasza do świętowania 30 lat swojej obecności przy ul. Ratajczaka 44. Po przymusowej emigracji, na początku lat 90. wróciliśmy do stolicy Wielkopolski, nie bez trudu tworząc siedzibę w której obecnie pracujemy, w samym sercu miasta.
Na początku istnienia tej siedziby zaprosiliśmy specjalistów grafficiarzy do zrobienia graffiti na klatce schodowej, która prowadziła do Teatru. Do tych prac dopisywali się ludzie i pewnego dnia pojawił się bardzo wyrazisty napis: „Tu k**** przychodzą same czubki”. Bardzo nam się to spodobało – napis sytuował nas jako ludzi kontrowersyjnych, inaczej myślących, płynących pod prąd, co często powodowało hejterskie zachowania. W żaden sposób nas to jednak nie obrażało. Przeciwnie – rozbawiało i tworzyło klimat. I tak jest do dzisiaj.
W dniach 16-19 listopada - będziemy pokazywać nasze spektakle, dyskutować i świętować.
30 LAT OŚRODKA TEATRU ÓSMEGO DNIA / „TU K***A PRZYCHODZĄ SAME CZUBKI”
PROGRAM:
16 listopada
18:00 – pokaz spektaklu “ALLEGRO AGITATE (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)”
Kreacja zespołowa Teatru Ósmego Dnia: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Jacek Chmaj, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki
Muzyka: Sebastian Dembski
Współpraca: Iza Rudzka, Maciej Sierpień, Przemysław Mosiężny, Piotr Najrzał, Jacek Nowaczyk, Jakub Staśkowiak
„Dedykujemy robotnikom sceny i teatralnym podróżnikom
Przedstawienie o podróży w głąb siebie – przez przestrzeń duchową, ale i przez tę realną, geograficzną. Spędziliśmy bowiem, przemierzając świat, pewnie połowę naszego życia. Nie jest to sentymentalne wspominanie – staramy podzielić się tym, czego doświadczyliśmy: pokorą wobec świata, fascynacją i zachwytem odległymi kulturami, lecz także otwarciem na innych ludzi i ich dramaty. Poczuwamy się do braterstwa z biednymi i niesprawiedliwie traktowanymi obywatelami tego świata – w slumsach Caracas, na ulicach Hongkongu, w Rosji czy w Chile, nie mniej niż w Polsce.
Jesteśmy robotnikami teatru i obywatelami świata. Taka filozofia. Budujemy nasze spektakle własnymi rękami. I o tym, co to właściwie znaczy również pragniemy opowiedzieć.
Oczywiście, chcemy też pośmiać się z widzami, bo to jedyny sposób na dystans do mrocznej i depresyjnej rzeczywistości…”
19:30 – rozmowa: „Czy należy bać się Rosji? - spotkanie po 30 latach”
Jednym z pierwszych wydarzeń otwierających działalność w siedzibie przy ul. Ratajczaka 44 było seminarium dotyczące Rosji o tytule: „Czy należy bać się Rosji?”. Zaprosiliśmy wtedy Tomka Kiznego, znanego artystę i dokumentalistę, który fotografował Rosję – szczególnie te miejsca, którymi Rosja się nie chwali: obozy pracy, Syberię, Workutę i słynną Martwą Drogę. Przyjechali również działacze Memoriału rosyjskiego i przez kilka dni koncentrowaliśmy się na temacie, który był dla nas podsumowaniem naszej podróży po Rosji. Wróciliśmy stamtąd zafascynowani, ale jednocześnie przerażeni. Chcieliśmy porozmawiać z publicznością na ten temat. Wtedy też powstało przedstawienie Ewy Wójciak „Requiem” wg Anny Achmatowej.
Podczas naszego Jubileuszu chcemy wrócić do tej sesji, by zadać to, ciągle aktualne pytanie: czy należy bać się Rosji? To co dzieje się w Ukrainie stwarza nowe pytania: na ile powinniśmy się Rosji bać, a na ile szukać i wspierać ludzi, którzy się temu wszystkiemu przeciwstawiają, często ryzykując swoje życie.
Moderacja: Piotr Mitzner
Goście: Igor Biełow, Tatiana Kosinowa, Jan Zamojski, Tomasz Kizny (diaporama i udział w dyskusji)
17 listopada
19:00 – rozmowa: „Sztuka i aktywizm”
Aktor (...) winien być anarchistą, winien być czcicielem wolności, winien być bałwochwalcą wolności. (E. Wójciak - “Powinność aktora”)
Jak my jako Teatr zaangażowaliśmy się społecznie i jaka jest rola Teatru w budowaniu wspólnot, szczególnie w małych miejscowościach?
Jak działają, jaką mają misję teatry alternatywne, których rozwój obserwowaliśmy? Czy potrzebują ochrony?
Do rozmowy o aktywistycznej roli artystów, ich zaangażowaniu społecznym i sztuce, która nie jest obojętna na rzeczywistość zapraszamy jej przedstawicieli.
Moderacja: Tadeusz Janiszewski, Marek Kościółek
Goście: Agnieszka Bresler, Weronika Fibich, Iwona Konecka, Anna Giniewska, Marek Kurkiewicz, Daniec Jacewicz, Monika Wińczyk, Julia Szmyt, Andrzej Maszewski
18 listopada
19:00 – rozmowa: “Co łączy pokolenia?” i pokaz kolażu Joanny Helander i Bo Perssona
Ośrodek Teatru Ósmego Dnia od samego początku tworzy atmosferę, klimat który buduje mosty między pokoleniami.
Specyficzna „szkoła” którą stworzyliśmy przy Teatrze Ósmego Dnia to szkoła obywatelskich postaw i słuchania Innego, dyskusji z autorytetami naszych czasów. Ma ona wciąż istotny wpływ na przedstawicieli różnych pokoleń, którzy uczestniczą w życiu Ośrodka Teatru Ósmego Dnia, a poza nim w życiu artystycznym i obywatelskim naszego kraju. Naszym zadaniem jest prowokowanie do angażowania się w rzeczywistość, walka o jej lepszy kształt, o sprawiedliwość i prawdę. To co dzieje się w przestrzeni społecznej – to nasza specjalność.
Przez lata, oprócz działań teatralnych, w Ośrodku odbywało się wiele spotkań, dyskusji, seminariów i jest to jedna ze specyficznych cech tego miejsca. Przychodzili tu młodzi ludzie, którzy stawiali sobie i światu skomplikowane pytania. W naszym Teatrze mogli je zadawać.
Moderacja: Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki
Goście: Katarzyna Czarnota, Agata Elsner, Kuba Kapral, Marcin Głowiński, Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk, Agnieszka Mróz (Ruda), Marta Strzałko, Adam Ziajski, Dominik Złotkowski
19 listopada
“ŚWIĘTOWANIE”
18:00 – pokaz spektaklu “ALLEGRO AGITATE (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)”
19:30 – „Tu k***a przychodzą same czubki!” spotkanie z artystami Teatru Ósmego Dnia