EN

3.11.2022, 14:58 Wersja do druku

Poznań. „Tu przychodzą same czubki!" 30 lat Ósemek przy Ratajczaka 44

Teatr Ósmego Dnia zaprasza do świętowania 30 lat swojej obecności przy ul. Ratajczaka 44. Po przymusowej emigracji, na początku lat 90. wróciliśmy do stolicy Wielkopolski, nie bez trudu tworząc siedzibę w której obecnie pracujemy, w samym sercu miasta.

fot. mat. teatru

Na początku istnienia tej siedziby zaprosiliśmy specjalistów grafficiarzy do zrobienia graffiti na klatce schodowej, która prowadziła do Teatru. Do tych prac dopisywali się ludzie i pewnego dnia pojawił się bardzo wyrazisty napis: „Tu k**** przychodzą same czubki”. Bardzo nam się to spodobało – napis sytuował nas jako ludzi kontrowersyjnych, inaczej myślących, płynących pod prąd, co często powodowało hejterskie zachowania. W żaden sposób nas to jednak nie obrażało. Przeciwnie – rozbawiało i tworzyło klimat. I tak jest do dzisiaj.

W dniach 16-19 listopada - będziemy pokazywać nasze spektakle, dyskutować i świętować.

30 LAT OŚRODKA TEATRU ÓSMEGO DNIA / „TU K***A PRZYCHODZĄ SAME CZUBKI”

PROGRAM:

16 listopada
18:00 – pokaz spektaklu “ALLEGRO AGITATE (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)”
Kreacja zespołowa Teatru Ósmego Dnia: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Jacek Chmaj, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki
Muzyka: Sebastian Dembski
Współpraca: Iza Rudzka, Maciej Sierpień, Przemysław Mosiężny, Piotr Najrzał, Jacek Nowaczyk, Jakub Staśkowiak

„Dedykujemy robotnikom sceny i teatralnym podróżnikom
Przedstawienie o podróży w głąb siebie – przez przestrzeń duchową, ale i przez tę realną, geograficzną. Spędziliśmy bowiem, przemierzając świat, pewnie połowę naszego życia. Nie jest to sentymentalne wspominanie – staramy podzielić się tym, czego doświadczyliśmy: pokorą wobec świata, fascynacją i zachwytem odległymi kulturami, lecz także otwarciem na innych ludzi i ich dramaty. Poczuwamy się do braterstwa z biednymi i niesprawiedliwie traktowanymi obywatelami tego świata – w slumsach Caracas, na ulicach Hongkongu, w Rosji czy w Chile, nie mniej niż w Polsce.

Jesteśmy robotnikami teatru i obywatelami świata. Taka filozofia. Budujemy nasze spektakle własnymi rękami. I o tym, co to właściwie znaczy również pragniemy opowiedzieć.
Oczywiście, chcemy też pośmiać się z widzami, bo to jedyny sposób na dystans do mrocznej i depresyjnej rzeczywistości…”

19:30 – rozmowa: „Czy należy bać się Rosji? - spotkanie po 30 latach”

Jednym z pierwszych wydarzeń otwierających działalność w siedzibie przy ul. Ratajczaka 44 było seminarium dotyczące Rosji o tytule: „Czy należy bać się Rosji?”. Zaprosiliśmy wtedy Tomka Kiznego, znanego artystę i dokumentalistę, który fotografował Rosję – szczególnie te miejsca, którymi Rosja się nie chwali: obozy pracy, Syberię, Workutę i słynną Martwą Drogę. Przyjechali również działacze Memoriału rosyjskiego i przez kilka dni koncentrowaliśmy się na temacie, który był dla nas podsumowaniem naszej podróży po Rosji. Wróciliśmy stamtąd zafascynowani, ale jednocześnie przerażeni. Chcieliśmy porozmawiać z publicznością na ten temat. Wtedy też powstało przedstawienie Ewy Wójciak „Requiem” wg Anny Achmatowej.
Podczas naszego Jubileuszu chcemy wrócić do tej sesji, by zadać to, ciągle aktualne pytanie: czy należy bać się Rosji? To co dzieje się w Ukrainie stwarza nowe pytania: na ile powinniśmy się Rosji bać, a na ile szukać i wspierać ludzi, którzy się temu wszystkiemu przeciwstawiają, często ryzykując swoje życie.
Moderacja: Piotr Mitzner

Goście: Igor Biełow, Tatiana Kosinowa, Jan Zamojski, Tomasz Kizny (diaporama i udział w dyskusji)

17  listopada
19:00 – rozmowa: „Sztuka i aktywizm”
Aktor (...) winien być anarchistą, winien być czcicielem wolności, winien być bałwochwalcą wolności. (E. Wójciak - “Powinność aktora”)

Jak my jako Teatr zaangażowaliśmy się społecznie i jaka jest rola Teatru w budowaniu wspólnot, szczególnie w małych miejscowościach?

Jak działają, jaką mają misję teatry alternatywne, których rozwój obserwowaliśmy? Czy potrzebują ochrony?

Do rozmowy o aktywistycznej roli artystów, ich zaangażowaniu społecznym i sztuce, która nie jest obojętna na rzeczywistość zapraszamy jej przedstawicieli.

Moderacja: Tadeusz Janiszewski, Marek Kościółek
Goście: Agnieszka Bresler, Weronika Fibich, Iwona Konecka, Anna Giniewska, Marek Kurkiewicz, Daniec Jacewicz, Monika Wińczyk, Julia Szmyt, Andrzej Maszewski

18 listopada
19:00 – rozmowa: “Co łączy pokolenia?” i pokaz kolażu Joanny Helander i Bo Perssona

Ośrodek Teatru Ósmego Dnia od samego początku tworzy atmosferę, klimat który buduje mosty między pokoleniami.  
Specyficzna „szkoła” którą stworzyliśmy przy Teatrze Ósmego Dnia to szkoła obywatelskich postaw i słuchania Innego, dyskusji z autorytetami naszych czasów. Ma ona wciąż istotny wpływ na przedstawicieli różnych pokoleń, którzy uczestniczą w życiu Ośrodka Teatru Ósmego Dnia, a poza nim w życiu artystycznym i obywatelskim naszego kraju. Naszym zadaniem jest prowokowanie do angażowania się w rzeczywistość, walka o jej lepszy kształt, o sprawiedliwość i prawdę.  To co dzieje się w przestrzeni społecznej – to nasza specjalność.

Przez lata, oprócz działań teatralnych, w Ośrodku odbywało się wiele spotkań, dyskusji, seminariów i jest to jedna ze specyficznych cech tego miejsca. Przychodzili tu młodzi ludzie, którzy stawiali sobie i światu skomplikowane pytania. W naszym Teatrze mogli je zadawać.

Moderacja: Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki
Goście: Katarzyna Czarnota, Agata Elsner, Kuba Kapral, Marcin Głowiński, Katarzyna Pawłowska, Maciej Adamczyk, Agnieszka Mróz (Ruda), Marta Strzałko, Adam Ziajski, Dominik Złotkowski

19 listopada
“ŚWIĘTOWANIE”
18:00 – pokaz spektaklu “ALLEGRO AGITATE (utwór, który musi być wykonywany z niespokojną, udręczoną miną)”
19:30 – „Tu k***a przychodzą same czubki!” spotkanie z artystami Teatru Ósmego Dnia

Źródło:

Materiał nadesłany