EN

27.01.2022, 14:40 Wersja do druku

Poznań. „Trucizna” zawładnie sceną Polskiego Teatru Tańca

Styczeń zakończymy spektaklem „Trucizna”, który jak „nieposłuszny wirus w tkance społecznej” zawładnie sceną Polskiego Teatru Tańca. Utwór w reżyserii i choreografii Marty Ziółek to spontaniczne doświadczenie kolektywnego ruchu nawiązującego do rejwowych szaleństw rodem z utworu The Prodigy „Poison”. Zapraszamy 28 i 29 stycznia o godzinie 20.00 do siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.

fot. Andrzej Grabowski/mat. teatru

„Trucizna” odsyła do średniowiecznych epidemii tanecznych, których różne odmiany zdefiniowano w XIX wieku jako choreomanie. Etymologicznie choreomania łączy greckie słowa choros (taniec) oraz mania (szaleństwo), nazywając w ten sposób spontaniczne, niekanoniczne i niewygodne dla władzy ruchowe manifestacje w przestrzeni publicznej.

Choreograficznie „Trucizna” nawiązuje do pozascenicznych tańców społecznych (social dancing), posiadających moc budowania fizycznej wspólnoty i ruchowej empatii – podczas zgromadzeń, protestów w przestrzeni miejskiej czy w klubach.

Grupa tancerzy Polskiego Teatru Tańca bada taniec jako pasję i zatrucie, które materializują się w poszczególnych ciałach i w osobistych historiach. Przemieszczamy się pomiędzy perspektywą indywidualną, a grupową dynamiką.

Spektakl „Trucizna” ukazuje jak taniec, ze zbiorowiska indywidualności, wytwarza grupę i staje się kolektywnym doświadczeniem.

choreografia i reżyseria: Marta Ziółek
asystent choreografki, współpraca choreograficzna: Wojciech Grudziński
teksty i dramaturgia: Anka Herbut
muzyka: Lubomir Grzelak
wizualizacje: Rafał Dominik
kostiumy: Tomasz Armada
reżyseria świateł: Aleksandr Prowaliński
making off: Karolina Sobel
asystentka spektaklu: Paulina Jaksim
współpraca choreograficzna przy scenach voguingowych: Magdalena Marcinkowska
współpraca choreograficzna przy scenach krumpowych: Piotr ZONTA Król

Aktualna obsada: Evelyn Blue, Kacper Bożek, Julia Hałka, Paulina Jaksim, Patryk Jarczok, Jerzy Kaźmierczak, Zbigniew Kocięba, Katarzyna Kulmińska, Dominik Kupka, Daniel Michna, Jinwoo NamKung, Pau Pérez Pique, Katarzyna Rzetelska, Sandra Szatan, Zofia Tomczyk, Emily Wong-Adryańczyk

***
BILETY

Od 24 stycznia bilety w cenie regularnej: 35 PLN (bilet ulgowy) / 70 PLN (bilet normalny).

***
WAŻNE! Przed wejściem na spektakl będą sprawdzane paszporty covidowe (certyfikaty zaszczepienia). Uprzejmie prosimy widzów o zabranie ich ze sobą w wersji elektronicznej na urządzeniu mobilnym lub papierowej w celu okazania. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w Teatrze obowiązuje limit liczby osób niezaszczepionych, które mogą uczestniczyć w wydarzeniu. Przypominamy o obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa podczas przebywania w budynku Teatru.

Więcej o spektaklu

Źródło:

Materiał nadesłany