EN

26.06.2020, 16:36 Wersja do druku

Poznań. Teatry otwierają się na finał sezonu

"Krzycz. Byle ciszej", fot. Dawid Stube

Teatr Polski zaprosi na koncert i film w plenerze, Teatr Nowy - na premierę o poznańskim poecie Wojciechu Bąku, z postacią Stanisława Barańczaka w tle. Będą też ostatnie w tym sezonie przedstawienia w Teatrze Animacji i w Teatrze Muzycznym.

Spektaklem "Krzycz. Byle ciszej" Marcina Kąckiego w reżyserii Anety Groszyńskiej Teatr Nowy zamyka trudny sezon. To będzie pierwsza premiera zagrana na żywo w czasie pandemii. Z obostrzeniami sanitarnymi.

Poeta zniszczony przez system

"Krzycz. Byle ciszej" to opowieść o Wojciechu Bąku. Poznańskim poecie zniszczonym przez nieludzki system. Do wybuchu wojny był nauczycielem w poznańskich liceach, m.in. w "Marynce". Od 1945 do 1947 r. pełnił funkcję prezesa oddziału poznańskiego Związku Literatów Polskich. Gdy w 1949 r. obowiązującym kierunkiem literackim stał się socrealizm, publikacja religijnej poezji Bąka stała się niemożliwa.

W 1950 r. na warszawskim zjeździe Związku Literatów Polskich poeta zapowiedział, że popełni samobójstwo. Wyprowadzono go z sali i zamknięto w szpitalu psychiatrycznym. Był bity, zastraszany, publicznie piętnowany. Zmarł w 1961.

Podobno miał zwyczaj przystawać na placu Wolności, by wykrzyczeć ludziom potrzebę wolności, szacunku i demokracji. - W czasach stalinizmu - podkreślają twórcy spektaklu. - Płacił za to upokorzeniami, zniewoleniem, zdrowiem. Ale jego największym dramatem było posiadanie służbowego mieszkania, na które polowali koledzy po piórze, poznańscy literaci - przypominają. Wśród bohaterów spektaklu są m.in. poeta i tłumacz Stanisław Barańczak i jego ojciec - Jan. W roli Wojciecha Bąka - Dariusz Pieróg.

Kolejne pokazy - 26-28 czerwca o godz. 19 na Dużej Scenie.


"Ambasada 2.0" na zoomie

Ambasada w sieci

Teatr Usta Usta Republika wraca ze spektaklem "Ambasada 2.0" w ramach programu dotacyjnego "Kultura w sieci" MKiDN. W ostatni czerwcowy weekend przedstawienie będzie prezentowane przez komunikator Zoom. Widzowie podzieleni na kilkuosobowe grupy wejdą w indywidualne interakcje z aktorami.

"Ambasada 2.0" nawiązuje do jednego z najsłynniejszych spektakli Teatru Usta Usta Republika. Miała swoją premierę w sieci w tym roku, w maju. "To była pierwsza myśl, jaka pojawiła się w naszych głowach, kiedy zostaliśmy zamknięci w domach - mówił na łamach portalu kultura.poznan.pl Wojciech Wiński, reżyser przedstawienia - że w zasadzie staliśmy się wszyscy azylantami ze spektaklu Ambasada, który wymyśliliśmy przed laty jako metaforę. Nagle się okazało, że rzeczywistość przerosła metaforę. I zadaliśmy sobie pytanie, czy to nie jest przypadkiem dobry moment, by wrócić do Ambasady i zrealizować ją w nowej rzeczywistości".

Do spektaklu będzie można dołączyć od piątku do niedzieli co piętnaście minut, od godz. 21.30 do 23.45.

Malta na wielu kanałach

Nawiązując do tradycji spływów kajakowych, w skonstruowanym przez siebie kajaku z butelek z recyklingu Mateusz Kowalczyk przemierza poznańskie dzikie strumienie. Jeszcze w piątek, podczas streamingu na żywo, można mu towarzyszyć w podróży przez Strumień Junikowski. A na kanale YouTube i Facebooku festiwalu Malta zobaczyć film z poprzednich "rejsów" odbytych po Bogdance i Różanym Potoku. Czy traktowane jak ściek i wysypisko mogłyby wyglądać inaczej? Projekt aktywistów miejskich - część programu tegorocznego festiwalu Malta - ma zachęcić widzów do pochylenia się nad tym lokalnym problemem. Więcej wydarzeń tegorocznej edycji (rozpoczęła się w środę i potrwa w formie "kroczącej", także online, do jesieni) na malta-festival.pl.


"Dr@cula. Vagina dentata", fot. Monika Lisiecka

Finał z otwarciem

Po ponad trzech miesiącach zamknięcia Teatr Polski otwiera się by zamknąć sezon. W piątek i sobotę o godz. 19 w Malarni nadarzy się okazja, by obejrzeć ponownie spektakl "Dr@cula. Vagina dentata" w reżyserii Agaty Biziuk i w wykonaniu Piotra Dąbrowskiego i Pawła Siwiaka.

W sobotę po spektaklu o godz. 20.30 zabrzmią "Piosenki na dzień kobiet" w wykonaniu Barbary Krasińskiej. - Dzień Kobiet powinien być codziennie - podkreśla reżyserka koncertu, Kamila Siwińska. Będziemy świętować kobiecość w wielu jej przejawach. Przypomnimy sobie takie utwory jak: "Dbaj o miłość" Tadeusza Nalepy, "Nie byłam święta" Elżbiety Igras i "Emancypantki" Urszuli Gawryś. Autorskie aranże instrumentalne piosenek wykonają Joanna Sykulska na wiolonczeli oraz Kinga Brosławska-Zawadzka na akordeonie.

Po koncercie, o godz. 21.30, zobaczymy krótkometrażowy film fabularny "DEADline" w reż. Konrada Cichonia inspirowany twórczością T.S Eliota i Rainera Marii Rilkego.

Koncert i film prezentowane będą w przestrzeni przed teatrem.

Również w plenerze - na finał zamknięcia sezonu, w niedzielę 28 czerwca o godz. 16 - odbędzie się koncert "LaLaLa" w nowej, pandemicznej odsłonie.

Wszystkie wydarzenia odbywać się będą w obowiązującym reżimie sanitarnym.

Zakonnica powraca

W Teatrze Muzycznym zobaczymy w sobotę o godz. 19 wznowienie musicalu "Zakonnica w przebraniu" [na zdjęciu]. Powstał na podstawie słynnego filmu z 1992 roku z Whoopi Goldberg.

Przedstawienie to część czerwcowego cyklu wydarzeń "Muzyczny wraca do gry". Scena przy ul. Niezłomnych otworzyła się jako pierwszy teatr w Poznaniu po zamknięciu spowodowanym pandemią.

Pytania Wesołego Ryjka

Ostatni spektakl na żywo w tym sezonie pokaże też w sobotę Teatr Animacji. Zobaczymy przedstawienie "Wesoły Ryjek" w reżyserii Anny Rozmianiec.

Kim jest bohater spektaklu, znany z książek Wojciecha Widłaka? Małą, ciekawą świata świnką - dzieckiem, które zadaje pytania, odkrywa świat, zachwyca się najprostszymi rzeczami: tykaniem zegara, szelestem gałęzi, barwą liści. Początek o godz. 11.

Tytuł oryginalny

Poznańskie sceny otwierają się na finał sezonu. W Teatrze Nowym - premiera

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Poznań online
Link do źródła

Wątki tematyczne