Szanowni Państwo, za nami 149. sezon Teatru Polskiego w Poznaniu. Dziesięć miesięcy minęło błyskawicznie – być może dlatego, że nie było momentu, w którym pozwolilibyśmy sobie na zwolnienie tempa!
Ach, co to był za sezon!
6 premier, 241 zagranych spektakli – w tym 51 wydarzeń, ponad 20 tysięcy sprzedanych biletów, koncerty, ogólnopolska konferencja, konkurs dla młodych aktorów, projekt taneczny, dwa cykle spotkań, współpraca z seniorami, wyjazdy na festiwale w Polsce i za granicą, deszcz nagród – za tymi liczbami, kryje się zaangażowanie i ciężka praca całego zespołu. Dodajmy, że wszystkie te sukcesy odbywały się w cieniu konkursu na dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu.
Ale po kolei.
W sezonie teatralnym 2022/23 odbyło się w Teatrze Polskim sześć premier:
- „Mezopotamia” Serhija Żadana w reżyserii Wiktora Bagińskiego,
- „Kolorowe sny” współreżyserowane przez Szymona Adamczaka i Wojtka Rodaka – wspólny projekt teatralny Grupy Stonewall i Teatru Polskiego w Poznaniu, realizowany przy współpracy z kolektywem pozqueer,
- „Macocha” w reż. Błażeja Biegasiewicza, we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii; spektakl był współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, w ramach programu Fundusz na Start,
- „Haga” w reż. Saszy Denisowej,
- „Taśmy rodzinne” Macieja Marcisza w reżyserii Piotra Pacześniaka,
- „Faustus” Tomasza Manna w reżyserii Katarzyny Minkowskiej.
„Faustus” zrealizowany został z towarzyszeniem Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata. Orkiestra powstała w 2016 roku z inicjatywy dyrektora artystycznego Macieja Nowaka i szybko stała się znakiem rozpoznawczym spektakli naszego Teatru. Ponadto koncerty kameralne i symfoniczne odbywają się nie tylko w naszym teatrze, ale także w różnych przestrzeniach miejskich.
WYDARZENIA
We wrześniu odbył się konkurs MODJESKA CALLING dla aktorek i aktorów na interpretację monologów Szekspirowskich Heleny Modrzejewskiej organizowany przez Teatr Polski w Poznaniu od 2016 roku. Jury w składzie: Maja Komorowska, Teresa Kwiatkowska i Michał Kaleta przyznało Nagrodę Główną Katarzynie Pilichowskiej.
4 września pokazany został w Malarni „Mój ogon i ja” – produkcja polskich pionierek w obszarze choreografii eksperymentalnej dla rodzin, docenionego na scenie tanecznej niezależnego kolektywu Holobiont. Kilkanaście dni później ruszył projekt Roztańczone rodziny. Odbyło się 10 warsztatów z dziedziny tańca eksperymentalnego dla rodzin
z dziećmi.
26 i 27 września 2022 roku odbyła się 2. edycja środowiskowej konferencji Teatr Od}{Nowa poświęconej systemowym zmianom w polskim teatrze oraz nowym modelom pracy teatralnej.
Od 9 grudnia 2022 r. w Teatrze realizowany jest cykl spotkań z autorami zatytułowany „Nasze obce. Rozmowy o wnętrzu i zewnętrzu polskości”. Zapraszamy w nim do dyskusji o pragnieniach i kłopotach bycia razem.
„Stany skupienia” to z kolei cykl wydarzeń towarzyszących premierom w Teatrze Polskim. Przyglądamy się w nich tematyce i problematyce powstających przedstawień.
Oprócz cyklu „Nasze obce…” i „Stanów skupienia” widzowie Teatru mają szansę spotykać się z autorkami i autorami w ramach spotkań autorskich.
W czerwcu 2023 obyła się też pierwsza „Godzina myśli i nut", czyli spotkanie z poezją i muzyką.
Seniorzy w Teatrze Polskim w Poznaniu
17 maja 2023 rozpoczął działanie Klub Seniora i Seniorki w Teatrze Polskim w Poznaniu. Jest on zwieńczeniem działań dla seniorów, które wraz z pedagogiem Teatru, Andrzejem Błażewiczem, regularnie prowadzone są na miejscu w teatrze oraz w klubach seniora w całym mieście.
Wydarzenia towarzyszące
- – wernisaż wystawy fotograficznej pokazującej Teatr Polski w Poznaniu od kulis,
- – projekcja filmu Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Syndrom Hamleta”,
- – premiera spektaklu „5 x Kobieta” w reż. Piotra B. Dąbrowskiego, zrealizowanego w Studiu Sztuki Teatralno Aktorskiej STA,
- – „Kurpie w Teatrze Polskim. Szymanowski-Bogusławski in memoriam”,
- – premiera filmu dokumentalnego Magdy Mosiewicz „DOM. Bliscy Nieznajomi 2021: Wschód”,
- – „Poznańczycy – do pieśni!”,
- – wystawa zdjęć Marcina Staniewskiego „Ukraina 2022-2023”.
Nagrody i festiwale
Jesienią 2022 spektakle „Śmierć Jana Pawła II” i „Cudzoziemka” zaprezentowane zostały na ogólnopolskich festiwalach teatralnych. 23 listopada 2022 zagraliśmy „Śmierć Jana Pawła II” na XXI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „INTERPRETACJE” w Katowicach, a na 15. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie pokazany został spektakl „Śmierć Jana Pawła II” oraz „Cudzoziemka”.
Jakub Skrzywanek otrzymał Laur Konrada 21. edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE 2022.
Z kolei podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie nagrodzeni zostali Jakub Skrzywanek, Alona Szostak, Michał Kaleta oraz Wojciech Frycz i Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu, a także muzyka do spektaklu „Cudzoziemka”.
Alona Szostak otrzymała nagrodę za wybitne aktorstwo za rolę Róży w „Cudzoziemce” według Marii Kuncewiczowej w reżyserii Katarzyny Minkowskiej, Michał Kaleta otrzymał nagrodę za wybitne aktorstwo za rolę Jana Pawła II w „Śmierci Jana Pawła II” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, Jakub Skrzywanek otrzymał nagrodę za oryginalne ujęcie tematu w „Śmierci Jana Pawła II”, a Wojciech Frycz i Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu otrzymali nagrodę za wykonywaną na żywo muzykę w spektaklu „Cudzoziemka”.
9 marca 2023 spektakl „Macocha” w reż. Błażeja Biegasiewicza został zaprezentowany w teatrze Komuna Warszawa w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.
30 marca 2023 pedagog Teatru Polskiego w Poznaniu Andrzej Błażewicz otrzymał nagrodę w 34. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Doceniona została jego koncepcja sztuki teatralnej „Dziewczyna w ogniu”.
4 kwietnia 2023 Alona Szostak otrzymała – głosami widzów – tytuł Najlepszej Aktorki XXIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.
19 maja 2023 spektakl „Śmierć Jana Pawła II” w reż. Jakuba Skrzywanka został zaprezentowany podczas Festiwalu Divadelny Svet w Brnie.
25 maja 2023 spektakl „Kolorowe sny” w reż. Szymona Adamczaka i Wojtka Rodaka został pokazany na 43. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.
28 maja 2023 spektakl „Śmierć Jana Pawła II” w reż. Jakuba Skrzywanka był dwukrotnie pokazany na 43. Warszawskich Spotkaniach Teatralnych.
4 czerwca 2023 spektakl „Śmierć Jana Pawła II” w reż. Jakuba Skrzywanka został pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt 2023 w Toruniu, a reżyser otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego – dla najciekawszej osobowości festiwalu.
Do zobaczenia w Teatrze w 150. sezonie Teatru Polskiego w Poznaniu!