EN

22.06.2021, 09:12 Wersja do druku

Poznań. Teatr Muzyczny zaprasza na Noc Sobótkową

22 czerwca nad Wartą Teatr Muzyczny w Poznaniu organizuje wydarzenie pt. „Noc Sobótkowa. Poznańskie Wianki 2021”. Będzie ono miało charakter plenerowy, proekologiczny i nawiązywało do słowiańskich tradycji ludowych. W programie znajdą się następujące wydarzenia:

fot. mat. teatru

godz. 17.30 koncert piosenek z musicalu „Księga dżungli” w Starym Porcie

„Księga dżungli” to dziki, zabawny i opowiedziany nowoczesnym językiem musical familijny, którego premiera odbyła się w Teatrze Muzycznym w 2020 roku. Pantera Bagheera, tygrys Shere Khan, wąż Kaa, szakal Tabaka, miś Baluś, wilki i małpy zaprezentują piosenki ze spektaklu specjalnie z myślą o najmłodszych.

 godz. 18.30 zajęcia przy muzyce na żywo w Starym Porcie

- * Warsztaty z plecenia wianków – prowadząca: Wije Wianki

Warsztaty z plecenia wianków poprowadzi Wije Wianki – Staszka, która z wykształcenia jest etnografką. Wierzy, że „piękno jest dla kwiatów stanem naturalnym, trzeba im jedynie pomóc wcielić się w odpowiednią rolę”, a jej pasją jest tworzenie kwiatowych kompozycji, pełnych naturalności i nieregularności.

- * Gimnastyka słowiańska – prowadząca: Joanna Goncerzewicz.

Nazywana też „słowiańskim zdrowiem” i „gimnastyką stojącej wody”. W ujęciu naukowym jest typem gimnastyki psychofizycznej. Stanowi holistyczny system ćwiczeń psychofizycznych mający swoje źródło w słowiańskim dziedzictwie etnicznym. W praktyce jest to system 27 ćwiczeń kierowanych do wszystkich kobiet, które chcą utrzymać swoje ciał o i ducha w dobrym zdrowiu, w pełni sił i harmonii. Gimnastykę poprowadzi Joanna Goncerzewicz – fizjoterapeutka i naturopata, która od wielu lat interesuje się medycyną wschodu. Prowadzi własny gabinet i gimnastykę słowiańską.

- * Trening funkcjonalny - prowadzący: Mateusz Adamczyk.

Trening wzmacniająco mobilizujący, skupiający się przede wszystkim na mięśniach core, oparty o taniec współczesny oraz ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. Zajęcia poprowadzi Mateusz Adamczyk – tancerz Teatru Muzycznego w Poznaniu, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego na kierunku Taniec w Kulturze Fizycznej.

* ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na zajęcia przy muzyce obowiązują bilety. Koszt uczestnictwa to 5 zł od osoby.

godz. 20.30 koncert kakofoNIKT & CHÓR POGŁOSY w Amfiteatrze w Parku Stare Koryto Warty

kakofoNIKT to poznańska grupa audio-wizualna poruszająca się na styku muzyki industrialnej, noise'u, free improvisation, instalacji dźwiękowych i performance'u. Chór Pogłosy to chór kameralny założony w 2017 roku, prowadzony przez Joannę Sykulską. Zespoły zaprezentują repertuar z albumu Wyraj, który odwołuje się do starosłowiańskich wątków mitologicznych zestawionych z wypracowanym na gruncie chrześcijańskim zestawem gestów i formuł celebracji świętości. Płyta koncentruje się na ukazaniu duchowej pustki dzisiejszych czasów wynikającej z przesycenia wiedzy, praktyk i kultury nadmiaru.

godz. 21.45 pokaz teatru OGNIA NAM-TARA w Dolinie Warty na wysokości Parku Stare Koryto Warty

Nam-Tara to profesjonalny Teatr Ognia, który skupia się na stworzeniu niezapomnianego show z dużą ilością ognia, pirotechniki scenicznej oraz unikalnych efektów wizualnych.

DODATKOWO odbędą się również wydarzenia towarzyszące: konkursy, rejsy statkiem oraz inne atrakcje! Więcej informacji można znaleźć profilu na FB Parada Sobótkowa. Poznańskie Wianki.

Noc Sobótkowa, zwana również Sobótką, Nocą Kupały czy Kupalnocką była jednym z najważniejszych świąt słowiańskich, obchodzonym w czasie przesilenia letniego, w okolicach 21-22 czerwca.

Sobótka była ściśle związana z żywiołami wody i ognia. Było to święto urodzaju, płodności i miłości, świętowane w radosnej atmosferze, mające zapewnić zdrowie oraz obfite plony. Niektórzy określają je mianem słowiańskich walentynek, gdyż właśnie wtedy młodzi ludzie, którzy nie zostali jeszcze oficjalnie „zeswatani” mieli okazję do dobrania się w pary bez ingerencji starszyzny. Z tym wiąże się zwyczaj wianków.

Młode dziewczęta plotły wianki z kwiatów i ziół, wpinały w nie płonące łuczywo i puszczały na wodę. Mężczyźni natomiast czekali w dole rzeki i łowili wianki, a następnie szukali właścicielki tego, który trafił w ich ręce. Tak dobrana para mogła cały wieczór spędzić z swoim towarzystwie oraz wybrać się na poszukiwanie kwiatu paproci do lasu.

Bardzo ważnym elementem Sobótki były ogniska. Rozpalano je poprzez rytualne krzesanie ognia, który podpalał koło ze smolonymi szprychami, które następnie toczono przez całą wieś, aby zająć ogniem wszystkie przygotowane wcześniej stosy. Gdy robiło się ciemno, rozpoczynały się tańce i skoki przez ogień. Miały one na celu wypędzenie zła ze skaczących przez ogień tancerzy oraz zapewnienie im zdrowia i pomyślności.

Część obrzędów związanych z tradycją Nocy Kupały przetrwała do dzisiejszych czasów i chociaż święto to nie ma już takiego znaczenia jakim darzyli je pradawni Słowianie, jest to świetny powód do dobrej zabawy i wspólnie spędzonego czasu.

 

Źródło:

Materiał nadesłany