EN
3.03.2022, 08:07 Wersja do druku

Poznań. „Skarbunieczek” przeciw wojnie. Spektakl w Tłustej Languście - dla Ukrainy

Gramy dla Ukrainy. O dziecku na rzecz dzieci. O wojnie w czas wojny. Przyglądanie się tej tragedii jest ponad nasze siły. Chcemy, musimy zrobić coś! #kulturarazem Poznań dla Ukrainy - informuje Republika Sztuki Tłusta Langusta.

fot. A. Majos/mat. teatru

Spektakl "Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku" pokazuje, jak wielką tragedią w życiu dzieci jest wojna. Gdy planowaliśmy jego zagranie, nie mieliśmy pojęcia, że wojna będzie tak blisko. Dziś mamy poczucie, że mimo emocjonalnego ciężaru, jaki nam towarzyszy, tym bardziej powinniśmy pokazywać Skarbunieczka.

Nie ma naszej zgody na śmierć i cierpienie niewinnych ludzi. Całą mocą protestujemy przeciw wojnie. Aby wyrazić nasze wsparcie dla bestialsko napadniętej Ukrainy, postanowiliśmy cały dochód ze sprzedaży biletów przeznaczyć na pomoc dla ukraińskich dzieci.

Nasz cel to wsparcie zbiórki Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce- SOS DLA DZIECI UKRAINY https://www.siepomaga.pl/sos-dla-dzieci-ukrainy. Bilety-cegiełki możecie kupić w dwóch cenach: 25 lub 50 zł.

Bilety można kupować tutaj:
https://www.bilety24.pl/szukaj?search=tymczasem+pa&submit=

Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku
4-6 marca godz. 19:00
Spektakl prezentowany jest na Scenie Małej, ul. Ratajczaka 44 / 4 ptr.

INFORMACJA O SPEKTAKLU:
Czym jest wojna dla małego dziecka? Czy da się je przygotować na jej okropieństwa? Czy można dziecku wojnę wyjaśnić? Czy lepiej zataić bolesną prawdę.

Kilka lat temu prof. Piotr Korduba dokonał niezwykłego odkrycia. Podczas prac nad książką, poświęconą architekturze Grunwaldu, w jednym z domów na Ostroroga, natrafił na wyjątkowe znalezisko - poznański komiks z czasów drugiej wojny, dokumentujący z jednej strony niezwykłą i kompletnie nieznaną historię, związaną z Poznaniem, z drugiej zaś wielką miłość ojca do syna. Trzydzieści trzy kolorowe rysunki na pożółkłym, blokowym papierze, na których naszkicowano poznańskie zoo, dworzec kolejowy, zakłady Cegielskiego, ruchliwe ulice, tramwaje. Zapis wspólnych spacerów, świadectwo tęsknoty. Zebrane w teczce rysunki złożyły się na piękny album: „Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku”, który jest główną inspiracją spektaklu. Spektaklu kierowanego do rodziców, nie dzieci. Zadającego pytania o naszą - współczesną i dorosłą - odpowiedzialność za wojny.

Spektakl, współfinansowany ze środków miasta Poznania, został finalistą 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Znalazł się tez w rankingu „Najlepszy, najlepsza, najlepsze w sezonie 2019/2020” miesięcznika Teatr jako Najlepsze przedstawienie teatru offowego.

fot. A. Majos

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne