EN

10.09.2020, 15:34 Wersja do druku

Poznań. Sędziowie wspierają artystów. Specjalny pokaz spektaklu Polskiego Teatru Tańca

Sędziowie stowarzyszenia „Iustitia” postanowili wesprzeć poznańskich artystów w walce ze skutkami pandemii i w ich powrocie na scenę. 20 września w Centrum Kultury Zamek odbędzie się specjalny pokaz spektaklu „45” Polskiego Teatru Tańca.

mat. Polskiego Teatru Tańca

Jak tłumaczył w czwartek na konferencji prasowej prezes poznańskiego oddziału stowarzyszenia "Iustitia" sędzia Bartłomiej Przymusiński, "sytuacja, w której po zamrożeniu wszystkich dziedzin gospodarki, wszystkich dziedzin społecznych wracamy do życia jest nam znana, bo sądy też wracają do normalnej działalności. Ale o ile my jesteśmy w stanie już stopniowo do tej normalności wracać, o tyle sytuacja artystów jest nadal bardzo trudna" - mówił.

Przymusiński przypomniał, że w grudniu ub. roku, zanim odnotowano w Polsce pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, poznańscy artyści pomogli sędziom w zorganizowaniu symulacji rozprawy w Poznaniu; procesu Gwiazdor kontra Św. Mikołaj.

- Ta symulacja, ten proces cieszył się ogromnym zainteresowaniem i był ogromnym sukcesem. Dziś, kiedy wiemy, że artyści znajdują się w trudnej sytuacji, że tak trudno wrócić im do normalności, jaką było granie w przedstawieniach, gdy tak długo nie mogli wystawiać spektakli, gdy nie mieli kontaktu z publicznością, utracili także możliwości zarobkowe - to chcielibyśmy pomóc im w tym powrocie na scenę - wskazał.

Sędzia tłumaczył, że stowarzyszenie "Iustitia" zwróciło się do ZASP z pytaniem, w jaki sposób mogliby pomóc. "Wspólnie doszliśmy do przekonania, że najlepszym pomysłem i sposobem będzie pomoc w tym, aby taki specjalny spektakl się odbył i aby była na nim publiczność. Stąd też inicjatywa wspólnego przedsięwzięcia, specjalnego pokazu spektaklu Polskiego Teatru Tańca "45" - zaznaczył Przymusiński.

- Zwróciliśmy się do wszystkich sędziów, prawników o to, żeby zaangażowali się w to, przyszli na przedstawienie, ale zwracamy się także do mieszkańców Poznania, aby wykupili specjalne bilety-cegiełki i zobaczyli ten spektakl 20 września. Pokażmy, że jesteśmy solidarni w tych trudnych czasach - dodał.

Specjalny pokaz spektaklu "45" Polskiego Teatru Tańca odbędzie się 20 września w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Przedstawienie z choreografią Jacka Przybyłowicza, wieńczyło 45. sezon artystyczny zespołu założonego przez Conrada Drzewieckiego w 1973 roku.

Jak tłumaczyli twórcy spektaklu, przedstawienie ukazuje historię młodych tancerzy, dotykając - w symbolicznym wymiarze - tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie.

Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, do rozdysponowania jest 100 biletów; dochód z wejściówek przeznaczony zostanie w całości dla zespołu PTT.

Dyrektor Polskiego Teatru Tańca Iwona Pasińska podkreśliła w czwartek, że specjalny pokaz spektaklu "45" będzie zarówno pierwszym z tym sezonie, jak i ostatnim w gościnnych progach CK Zamek. Obecnie w kamienicy, która adaptowana jest na potrzeby Polskiego Teatru Tańca prowadzone są prace wykończeniowe - inwestycja jest zrealizowana w 80 proc. Inauguracja pierwszej własnej siedziby Polskiego Teatru Tańca zaplanowana jest na 5 grudnia tego roku.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa

Wątki tematyczne