EN

24.06.2021, 09:44 Wersja do druku

Poznań. Rozpoczynają się obchody 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca

Rozpoczynają się obchody 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca. W programie są nie tylko oficjalne uroczystości pod pomnikami i tablicami pamiątkowymi, ale także spotkania przybliżające przebieg "Poznańskiego Czarnego Czwartku". Będą więc spacery historyczne, wykłady, spotkania dyskusyjne, trzy wystawy oraz spektakl teatralny Pierwszy strzał, przygotowany przez Teatr Ósmego Dnia.

fot. mat. organizatora

Pierwsze wydarzenia z okazji rocznicy odbyły się już na początku czerwca. Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 zorganizowało III Test Wiedzy o Poznańskim Czerwcu oraz spotkanie z uczestnikami wydarzeń. 14 czerwca rozpoczęła się (i nadal trwa) X edycja Akcja Światełko dla Czerwca'56, w ramach której na grobach osób uczestniczących w rewolcie zapalane są znicze i składane kwiaty.

Na czwartek (24.06) zaplanowano premierę piosenki i teledysku Było nas tysiące przygotowanych z okazji 65. rocznicy przez uczniów Zespołu Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca '56. Także w czwartek pierwszy "oficjalny" punkt obchodów. O godz. 10 rozpocznie się uroczystość złożenia kwiatów pod Pomnikiem Adwokatów - Obrońców Bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca '56 oraz oskarżonych w procesach politycznych (u zbiegu ul. Solnej i ul. S. Hejmowskiego).

Sobotnie (26.06) wydarzenia rocznicowe będą miały miejsce na Skwerze Eki z Małeki na Łazarzu. O godz. 12 odbędzie się tam inscenizacja historyczna poświęcona postaci Janusza Kulasa, a także spacer z przewodnikiem PTTK Śladami Poznańskiego Czerwca'56. Dla najmłodszych i nie tylko przygotowano stoisko ze słodyczami do degustacji pt. Nasze smaki tamtych lat, odbędzie się także spotkanie z Eugenią Kulas. Tego dnia wieczorem można wziąć udział w spacerze historycznym po centrum, którego tematyka będzie poświęcona zdobyciu więzienia przy ul. Młyńskiej.

Na niedzielę rano (27.06) zaplanowano złożenie kwiatów pod tablicami pamiątkowymi na Jeżycach. O godz. 18 nastąpi otwarcie wystawy plenerowej Poznański Czerwiec 1956. Oblicza buntu i jego pamięć. Wystawa będzie prezentowana w pobliżu CK Zamek od strony al. Niepodległości. Jej kuratorami są: Piotr Grzelczak z IPN i Kinga Przyborowska, kustosz Muzeum Czerwca.

fot. mat. teatru

- Wystawa skupia się na procesie przywracania pamięci Poznańskiego Czerwca i jego upamiętnieniu. Istota wydarzeń sprzed 65 lat ukazana została przez pryzmat życia społecznego w latach 50. XX w. i trudnych warunków codziennej egzystencji, które były bezpośrednią przyczyną wybuchu strajku - piszą organizatorzy. Wystawa będzie prezentowana do 10 lipca w Poznaniu (przed CK Zamek i na Starym Rynku), a potem (od 13.07) także w Warszawie oraz kilku miastach Wielkopolski.

Główna część obchodów odbędzie się 28 czerwca i rozpocznie (jak co roku) o godz. 6 rano pod bramą Fabryki Pojazdów Szynowych (dawna W3) w fabryce H. Cegielskiego.  Od rana do godzin popołudniowych będą się odbywały uroczystości w miejscach pamięci m.in. na Wildzie i Jeżycach. O godz. 19 będzie miała miejsce uroczystość główna przy Pomniku Poznańskiego Czerwca 1956 (Poznańskie Krzyże) na pl. A. Mickiewicza, a o godz. 22 Pierwszy strzał - premiera spektaklu Teatru Ósmego Dnia na MTP (spektakl biletowany).

29 i 30 czerwca w Pałacu Działyńskich odbędą się Dni Pamięci Czerwca 56 zorganizowane przez Towarzystwo Naukowe im. I. J. Paderewskiego. W programie m.in. spotkanie dyskusyjne z udziałem Zdzisława Wardejna i innych uczestników wydarzeń, panel Pamięć Czerwca 56 w dziełach kultury oraz wystawa solidarnościowych pamiątek Czerwiec 56 w polskiej pamięci - czyli co nam zostało.

W ramach rocznicy odbywa się także akcja społeczna "ŻĄDAMY CHLEBA 2021!" - jest to akcja zbiórki pieniędzy na darmowe posiłki dla potrzebujących (m.in. bezdomnych). Organizatorem inicjatywy jest Zupa na Głównym. Opracowano także Wirtualną Mapę Miejsc Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956, na której zaznaczono kilkadziesiąt obszarów, w których 28 czerwca 1956 roku doszło do znaczących, udokumentowanych historycznie wydarzeń.


Tytuł oryginalny

Czerwiec'56 - 65 lat później

Źródło:

kultura.poznan.pl

Link do źródła

Autor:

Szymon Mazur