EN
26.02.2022, 11:30 Wersja do druku

Poznań. Ralph Kaminski zaśpiewa utwory Kory, Dominika Gwit opowie o dystansie. Kultura na najbliższe dni

- Podczas pandemii czułyśmy się bezradne i odizolowane. Marzyłyśmy o stworzeniu artystycznej przestrzeni, w której mogłybyśmy wyładować nasze frustracje związane z byciem kobietami - opowiadały w styczniu w „Wyborczej” twórczynie tego projektu - Eva Rufo i Rachel Karafistan. „Heartburn” teatru Cosmino - w sobotę o godz. 19 w Teatrze Ósmego Dnia. Pisze Marta Kaźmierska w „Gazecie Wyborczej - Poznań”.

fot. Basia Sinica/ mat. teatru

Bohaterkami „Heartburn" są dwie imigrantki, które po osiedleniu się w Polsce doświadczyły aktów szowinizmu i nierówności. Jedna jest Hiszpanką, druga pochodzi z Wielkiej Brytanii. Obie wychowane w katolickiej rzeczywistości były świadkami hipokryzji i przemocy kościelnej. Spektakl zaczyna się w taksówce, gdzie kierowca prowadzi pełny uprzedzeń „monolog" w obecności pasażerki. Historię, pełną cierpienia i nadziei, budują też dwie babcie na ławce, kobieta w ciąży, ksiądz i tańczący politycy.

Bilety w cenie 25 i 30 zł. Spektakl w sobotę o godz. 19 w Teatrze Ósmego Dnia.

Stand-up Dominiki Gwit – „Dystans albo wszyscy umrzemy"

Co szlagiery takie jak „Boskie Buenos", „Gdzie ci mężczyźni" czy „Dobranoc, panowie" mogą dać nam dziś? Aktorka Dominika Gwit hitami polskiej piosenki okrasza swoje sceniczne historie wzięte z życia. Jej stand-up opowiada m.in. o tym, dlaczego dystans do siebie może polepszyć nam jakość życia.

Autorem scenariusza jest mistrz słowa i gwiazda polskiego kabaretu – Robert Górski. Fortepian: Jacek Subociałło. Bilety 79 i 80 zł (w zależności od miejsca). Początek – w niedzielę o godz. 19 w Teatrze Muzycznym.

„Grajkółko" – SeZamkowy teatr dla najmłodszych

Co to gra? Ogień, ziemia, woda, metal czy drzewa? Podczas przedstawienia „Grajkółko" teatru Atofri odkrywane dźwięki żywiołów łączą się ze słowem i akompaniamentem fletu poprzecznego. Na scenie powstaje konstrukcja z kółek, która jednoczy wszystkie elementy. Scenariusz i reżyseria, gra sceniczna: Beata Bąblińska, Monika Kabacińska. Tekst: Malina Prześluga. Wiek widzów: 1–5 lat. Czas trwania: 30 minut + 10 minut zabawa. Bilety: 25 zł (22 zł z KRD). Pokazy o godz. 10.30 i 12 w niedzielę w Scenie Nowej CK „Zamek".

Zamkowy kiermasz sztuki

Przed nami pierwsza edycja Zamkowego Kiermaszu Sztuki, podczas którego możliwe będzie zakupienie prac artystycznych wykonanych przez uczestników pracowni artystycznych. Znajdziemy tu m.in. grafiki wykonane w technikach sitodruku, linorytu i litografii, malarstwo akrylowe i olejne, ceramikę, rzeźby, fotografie oraz szeroko pojęte rękodzieło artystyczne. Wszystkie te przedmioty zostały wykonane pod okiem instruktorów i wyselekcjonowane specjalnie na to wydarzenie.

Pracownie biorące udział w kiermaszu to: Pracownia Grafiki, Pracownia RAKLA, Pracownia Ceramiki i Rzeźby, Grupa Twórcza TERRAKOTA, Pracownia Fotografii, Pracownia Malarstwa i Rysunku dla Dorosłych.

Część zysków ze sprzedanych prac zostanie przekazana na wsparcie podopiecznej Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji – Marianny Jaworskiej, wieloletniej pracowniczki Działu Literatury CK „Zamek", organizatorki i animatorki spotkań, warsztatów i wydarzeń o charakterze literackim.

Początek kiermaszu – w niedzielę o godz. 12 w Holu Wielkim.

Stare Dobre Małżeństwo

Stare Dobre Małżeństwo to najbardziej rozpoznawalny zespół z kręgu piosenki poetyckiej i ballady folkowej w Polsce. Od przeszło trzech dekad jest prowadzony przez Krzysztofa Myszkowskiego – charyzmatycznego pieśniarza, kompozytora i autora o studenckim rodowodzie. Występy tej legendarnej formacji przyciągają kolejne pokolenia – zespół regularnie zapełnia największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe w kraju.

W Poznaniu zespół wystąpi w środę o godz. 19 w auli UAM. Bilety w cenach 60, 80, 100 i 110 zł (w zależności od miejsca).

Ralph Kaminski – „Kora"

Jesienią ukazała się nowa płyta Ralpha Kaminskiego zatytułowana „Kora". Ralph Kaminski sięgnął po ponadczasową twórczość artystki i grupy Maanam, przepuszczając ją przez filtr własnej intymności. Na krążku znajdziemy takie przeboje, jak „Wyjątkowo zimny maj" czy „Po prostu bądź", oraz piosenki mniej znane. – To pierwszy projekt, w którym sięgam po repertuar innego artysty – mówi Ralph Kaminski o płycie. – „Kora" to opowieść o tęsknocie i głodzie miłości. Wybrane utwory odzwierciedlają nastroje dzisiejszych czasów – uważa.

Koncert w Poznaniu – w czwartek o godz. 20. Bilety: 99, 139 i 159 zł (w zależności od miejsca).

„Wy na nas z karabinami – my do was z kwiatami" – wystawa

„Rok 2020 był rokiem przebudzenia europejskiego narodu – narodu białoruskiego" – przypominają twórcy nowej wystawy w Baraku Kultury. „Wewnętrzna wolność, empatia i współpraca, solidarność i wzajemna pomoc stały się głównymi zasadami, które połączyły obywateli. I tylko jedna osoba na Białorusi – Łukaszenka – nie chce się z tym pogodzić. Po przegranych wyborach wkroczył na drogę terroru, nie tylko przeciwko własnemu narodowi, ale też przeciwko sąsiednim państwom, które poparły pokojowe protesty Białorusinów".

Wystawa opowiada o pokojowym sprzeciwie Białorusinów i brutalnej reakcji reżimu Łukaszenki. „Ludobójstwo własnego narodu, porwanie samolotu i kryzys migracyjny – za tym wszystkim stoi jeden człowiek" – czytamy.

W trakcie wystawy fotograficznej jest możliwość otrzymania książki „Cela nr 18". Opowiada ona historię 36 kobiet, które w sierpniu 2020 r. spędziły prawie tydzień bez jedzenia, wody, lekarstw, ubrań i środków higienicznych w czteroosobowej celi więzienia śledczego w Mińsku.

15-lecie Fundacji „Niesiemy Nadzieję" – Mezo i Operacja Muzyka

Podczas tego niezwykłego koncertu wystąpią muzycy Orkiestry Kameralnej „Operacja Muzyka", w skład której wchodzą lekarze różnych specjalizacji, stomatolodzy, studenci Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i przyjaciele. Gwiazdą wieczoru będzie poznański raper Mezo.

Wsłuchamy się w standardy muzyki klasycznej, filmowej czy utwory Krzysztofa Komedy, by po kilkudziesięciu minutach przenieść się w świat tanecznych przebojów Mezo. Dochód z koncertu zostanie przeznaczony na zaspokojenie potrzeb medycznych podopiecznych Fundacji „Niesiemy Nadzieję", którzy borykają się z bardzo poważnymi chorobami, jak zanik mięśni, porażenie mózgowe czy mukowiscydoza.

Przed koncertem oraz w jego przerwie odbędzie się zbiórka pieniędzy. Będzie można otrzymać płyty zespołu Operacja Muzyka oraz niezwykłe obrazy. Początek w sali koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej przy ul. Solnej 12 w Poznaniu w sobotę o godz. 16. Bilety 69 zł.

Tytuł oryginalny

Ralph Kaminski zaśpiewa utwory Kory, Dominika Gwit opowie o dystansie. Kultura na najbliższe dni

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Kaźmierska

Data publikacji oryginału:

26.02.2022