EN
24.08.2022, 08:15 Wersja do druku

Poznań. Przyjadą teatry z Wrocławia, Warszawy i Gdyni. Zbliża się Przegląd Teatrów Muzycznych

Przegląd Teatrów Muzycznych już wkrótce w Poznaniu. Między 9 a 12 września w Poznaniu zagoszczą cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem widowni: Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, a także Teatr Miejski w Gliwicach, a wszystko to pod kuratelą Teatru Muzycznego w Poznaniu.

fot. Tobiasz Papuczys / mat. teatru

Podczas tego niezwykłego wydarzenia w przestrzeniach Auli Artis (ul. Kutrzeby 10) oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu (ul. Niezłomnych 1E) widzowie będą mogli zobaczyć pokazy spektakli: „Cesarz”, „Thrill me”, „Mury Jerycha” oraz „Irena”, w których wystąpią artyści znani ze scen najlepszych teatrów muzycznych w kraju.

Przegląd Teatrów Muzycznych w Poznaniu: spektakle

Przegląd otworzy w Auli Artis 9 września o godz. 19 „Cesarz” w reżyserii Cezarego Studniaka (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu). To paradokument sceniczny oparty na fabularyzowanym reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o dworze cesarza Hajle Sellasje I, który rządził w Etiopii w latach 1930–1936 i 1941–1974. Spektakl oparty jest na opowieściach dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę, które układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy.

Drugiego dnia wydarzenia Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentuje na swojej scenie tegoroczną premierę – „Irena”. Dramat muzyczny oparty na niezwykłej historii Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która wraz z grupą innych bohaterów uratowała z warszawskiego getta kilkaset dzieci.

Spektakl o Irenie Sendlerowej powstaje we współpracy Polaków i Amerykanów – reżyserem jest Brian Kite, muzykę skomponował Włodek Pawlik, laureat Grammy w kategorii jazzu, piosenki natomiast napisał nagrodzony Grammy i Pulitzerem Mark Campbell, a libretto Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk. Musical przeznaczony jest dla widzów powyżej 12 roku życia.

11 września w Auli Artis widzowie zobaczą mrożący krew w żyłach musical „Thrill me”. Historia Leopolda i Loeba (Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie). Jest on oparty na historii studentów z Chicago, którzy popełnili jedną z najgłośniejszych zbrodni XX wieku. Natchnieni filozofią Nietzschego i przekonaniem, że są nadludźmi, planują morderstwo. Autorem libretta, tekstów utworów i muzyki jest Stephen Dolginoff. Reżyserem jest Tadeusz Kabicz, a w głównych rolach widzowie zobaczą Macieja Pawlaka i Marcina Januszkiewicza – znanych także ze sceny Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Przegląd zamknie autorski spektakl Wojciecha Kościelniaka „Mury Jerycha” (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni). To adaptacja biblijnej historii o zdobyciu przez Izraelitów miasta Jerycho i komentarz do sytuacji panującej w Kościele, w którym ścierają się część uboga i pokorna oraz część silna i karząca. Historii dopełnia prosta, ale zachwycająca scenografia (Bożena Ślaga), za którą posłużył niemal wyłącznie… piasek. Na oczach widzów zmienia się w pustynny krajobraz, rzekę, szachownicę czy mury.

Spektakl „Mury Jerycha” powstał jako współprodukcja Teatru Muzycznego w Gdyni, Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni i Stowarzyszenia „Baduszkowcy”. W Poznaniu będzie można go zobaczyć 12 września o godz. 19:00 w Auli Artis.

fot. mat. teatru

Przegląd Teatrów Muzycznych w Poznaniu: wydarzenia towarzyszące

„Czas na Teatr” to poza spektaklami również inne atrakcje.

9 września w Teatrze Muzycznym w Poznaniu Instytuty Kulturoznawstwa oraz Filologii Polskiej UAM, oraz Instytut Slawistyki PAN organizują konferencję naukową, która pozwoli ukazać paletę chwytów i motywacji stojących za ożywianiem przez musicale postaci i wydarzeń z historii.

Dodatkowo 11 września w ramach kina plenerowego przy siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu, odbędzie się pokaz filmowy spektaklu Teatru Miejskiego w Gliwicach w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.

„Białoruś Obrażona” przypomina dramatyczną kronikę. Subiektywną, pisaną gorączkowo, emocjonalną. Jest wręcz wściekłą relacją z wydarzeń, które miały miejsce niedawno, tuż za naszą wschodnią granicą. Stajemy w obliczu władzy autorytarnej, przed jej fałszywym obliczem niby-demokracji. Pokazowi towarzyszył będzie również panel dyskusyjny.

Konferencja poświęcona refleksji nad tym, jak musical staje się lekcją historii, jak ją (re)interpretuje, jak zmienia i poszerza sam dyskurs historyczny i sposoby opowiadania o przeszłości. W roli prelegentów wystąpią: Joanna Roszak, Przemysław Kieliszewski, Wojciech Bernatowicz, Wojciech Kościelniak, Marcin Zawada, Mirosław Różalski, Marek Golonka, Daniel Wyszogrodzki, Jacek Mikołajczyk oraz Joanna Maleszyńska.

Przegląd Teatrów Muzycznych w Poznaniu: bilety

Bilety na poszczególne spektakle oraz 3-dniowe karnety wraz z pozostałymi informacjami znaleźć można na oficjalnej stronie Teatru Muzycznego: www.teatr-muzyczny.pl/czas-na-teatr. Kupując karnet, widzowie otrzymają w wiadomości mailowej informację o otrzymanym rabacie na czwarty spektakl – „Irenę”. Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Na pokaz filmowy „Białoruś Obrażona” obowiązują bilety za 5 zł, jednak dla posiadających karnety wstęp jest bezpłatny.

Przegląd Teatrów Muzycznych w Poznaniu: harmonogram

"Cesarz" Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, 9 września o godz. 19 w Auli Artis.
"Irena" Teatr Muzyczny w Poznaniu, 10 września o godz. 19 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.
"Thrill Me. Historia Leopolda i Loeba" Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie, 11 września o godz. 17 w Auli Artis.
 "Mury Jerycha" Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, 12 września o godz. 19 w Auli Artis.

Wydarzenia towarzyszące:
"Musical i historia". Konferencja naukowa, 9 września o godz. 14 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

"Białoruś obrażona" Teatr Miejski w Gliwicach, 11 września o godz. 20.00 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

Tytuł oryginalny

Przegląd Teatrów Muzycznych w Poznaniu. Przyjadą prestiżowe teatry z Wrocławia, Warszawy i Gdyni. W repertuarze ich szlagiery

Źródło:

„Polska Głos Wielkopolski online”

Link do źródła

Autor:

Maciej Szymkowiak

Data publikacji oryginału:

22.08.2022