EN

7.12.2022, 08:20 Wersja do druku

Poznań. Premiera spektaklu „Kafka: [tekst urywa się]" w Teatrze Ósmego Dnia

16 grudnia w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się kolejna premiera. Tym razem artyści zajęli się mało znanymi tekstami Franza Kafki.

fot. mat. teatru

Konsultacje literackie przeprowadzał z nimi prof. Łukasz Musiał (Instytut Filologii Germańskiej UAM), który jest autorem nowego polskiego przekładu „Dzienników" Franza Kafki – wydanego w czerwcu tego roku.

Tak pisze on o idei spektaklu:

Jakiego Kafki dziś potrzebujemy? Być może takiego, który leżąc pod gruzami, wolną ręką zapisuje, co pod nimi widzi. Bo widzi inaczej i więcej od innych. „Jest przecież tym – czytamy w Dziennikach – który umarł za życia i który właściwie pozostał przy życiu”. W jego obserwacjach znajdziemy z jednej strony poczucie zagubienia kogoś, kto stracił swój kompas. Z drugiej – nie dającą się stłumić wesołość człowieka, który wie, że nie ma już nic do stracenia.

Ale jest tam coś jeszcze, w tych zapiskach spod gruzów: brak definitywnych zakończeń. Twórcy spektaklu uznali ten brak nie za porażkę, lecz szansę. Zwrot „[tekst urywa się]” zaprasza przecież także do tego, by pod gruzami rozpadającego się świata dostrzegać ślady małej, niedorzecznej nadziei.

Nad scenariuszem reżyserią i wykonaniem najnowszej premiery pracują kolektywnie aktorzy Teatru Ósmego Dnia: Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki, Janusz Stolarski.

Autorem koncepcji artystycznej spektaklu jest Janusz Stolarski.

Teatr Ósmego Dnia zaangażował po raz kolejny grupę poznańskich artystów: za skomponowanie muzyki odpowiada Sebastian Dembski, poruszające prezentacje video są dziełem Tomasza Jarosza, zaskakująca w swojej formie scenografię zaprojektował Tomasz Ryszczyński, a artyści wystąpią w kostiumach przygotowanych przez Ewę Tetlak. Reżyserią świateł zajął się Arkadiusz Kuczyński.

Źródło:

Materiał nadesłany