EN
25.11.2022, 08:40 Wersja do druku

Poznań. Polsko-ukraińska premiera „Ćwiczeń z dyplomacji” Teatru Usta Usta Republika

25 listopada w Republice Sztuki Tłusta Langusta odbędzie się premiera spektaklu „Ćwiczenia z dyplomacji” Teatru Usta Usta Republika, do którego zaproszone zostały mieszkające w Poznaniu artystki z Ukrainy. To rzecz o tej wojnie, a właściwie o towarzyszącej nam bezradności - zapowiadają twórcy.

fot. proj. Grzegorz Ciemnoczołowski

„Świat przypatruje się wielkiemu widowisku walki i śmierci. Który zresztą trudno mu sobie wyobrazić, bo obraz wojny jest nieprzekazywalny. Ani piórem, ani głosem, ani kamerą. Wojna jest rzeczywistością tylko dla tych, którzy tkwią w jej zakrwawionym, wstrętnym, brudnym wnętrzu. Dla innych jest stronicą książki, obrazem na ekranie, niczym więcej”. (Ryszard Kapuściński, „Jeszcze dzień życia”).

W swojej teatralnej pracy, związanej z projektem, postanowiliśmy wykorzystać figurę „ćwiczenia”. Ćwiczenie to czynność powtarzana dla utrwalenia wiedzy lub zdobycia sprawności. Nauka, która w bezpiecznych warunkach laboratoryjnej sali albo symulatora pozwala zgłębić temat, skupiając w badawczej soczewce różne aspekty dręczącego nas zagadnienia. W ćwiczeniach wojskowych jest broń, ale nigdy nie ma krwi. W ćwiczeniach ratunkowych stan jest krytyczny, ale nikt naprawdę nie umiera. W ćwiczeniu filozoficznym uruchamia się procesy myślowe, które otwierają nowe perspektywy. Nasze ćwiczenia to ćwiczenia z dyplomacji. Rodzaj protestu wobec świata politycznej bierności, która nas spotyka. To bardzo absurdalne i w pewien sposób nieprzyzwoite, kiedy widzimy ludzi w garniturach wolno toczących rozmowy i fotografujących się wokół stołu i zestawiamy to z obrazem potwornego brudu i pośpiechu, motywowanego strachem przed umieraniem.

W ramach projektu rozpoczęliśmy współpracę z grupą artystek, które są uchodźczyniami z Ukrainy (po 24 lutego 2022 roku) i które obecnie mieszkają w Poznaniu. Pięcioosobowa grupa teatralna zgłosiła się do ośrodka Republika Sztuki Tłusta Langusta przy okazji organizowanego przez nas Konkursu Nanodramy 2022. Grupę tworzą profesjonalne artystki, mające doświadczenie teatralne: Rimma Tyshkevych i Anastasiia Ivasova - ukraińskie aktorki, Natalia Nikoliuk - ukraińska solistka i śpiewaczka chóralna, Marharyta Puhachenko - performerka, malarka, bajkopisarka, Nina Burnevich - menedżerka sztuki i kuratorka.

Reżyseria: Wojciech Wiński

Scenariusz: Ewa Kaczmarek (we współpracy z Nina Burnevich, Anastasiia Ivasova, Natalia Nikoliuk, Marharyta Puhachenko, Rimma Tyshkevych)

Muzyka: Hubert Wińczyk

Kostiumy: Idalia Mantas

Występują: Nina Burnevich, Grzegorz Ciemnoczołowski, Anastasiia Ivasova, Marcin Głowiński, Ewa Kaczmarek, Natalia Nikoliuk, Norbert Ogoniak, Marharyta Puhachenko, Mikołaj Podworny, Artur Śledzianowski, Rimma Tyshkevych, Przemysław Zbroszczyk

Projekt zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Poznania

Link do wydarzenia:
https://fb.me/e/44z4aYHCh

„Ćwiczenia z dyplomacji”
Teatr Usta Usta Republika i artystki z Ukrainy
(Nina Burnevich, Anastasiia Ivasova, Natalia Nikoliuk, Marharyta Puhachenko, Rimma Tyshkevych)

25-27 listopada godz. 19:00
miejsce: Republika Sztuki Tłusta Langusta, ul. Gwarna 11, Poznań
Bilety w cenie 25 zł dostępne na bilety24.pl
https://www.bilety24.pl/teatr/1030-cwiczenia-z-dyplomacji-82926?id=442597

Źródło:

Materiał nadesłany