EN

24.07.2024, 18:17 Wersja do druku

Poznań. Polski Teatr Tańca z nagrodą na festiwalu w Toronto

„Bestia” wygrała konkurs dla najlepszego filmu tańca na festiwalu ReelHeART International Film and Screenplay Festival w Toronto. 

Inne aktualności

Ten międzynarodowy festiwal (w tym roku 20., jubileuszowa edycja) promuje kino niezależne i eksperymentalne z całego świata pod hasłem „wszystkie kultury w jednym miejscu”.

Na tle innych festiwali filmowych wyróżnia się ogromną otwartością na rozmaite gatunki. Do wyboru jest ponad 30 kategorii konkursowych - filmy fabularne i krótkie narracje, dramat, komedia, czarna komedia, science fiction, fantasy, film noir, mockument, animacje, teledyski, filmy dokumentalne i oczywiście filmy tańca.

Nazywany „festiwalem twórców filmowych” czy „filmowym bootcampem”, ReelHeart Festival uważany jest w branży filmowej za jedyny, który wspiera twórców w podejmowaniu wyzwań na różnych etapach pracy nad filmem. 

Wielu spośród laureatów ReelHeART Festival rozpoczęło współpracę ze słynnymi hollywoodzkimi studiami, jak CAA, Paramount i Disney. Zasiadało także w jury Złotych Globów w Wielkiej Brytanii i innych międzynarodowych konkursów.

To kolejna nagroda dla „Bestii”, która zgromadziła już na swoim koncie Międzynarodową Nagrodę Filmową Play Short, główną nagrodę New Renaissance Film Festival w Amsterdamie oraz Nagrodę Publiczności na YoFiFest 2023 w Yonkers w stanie Nowy Jork. 

Zrealizowany w ramach idiomu „Człowiek - zwierzę” choreograficzny projekt filmowy Polskiego Teatru Tańca „Bestia” w reżyserii Iwony Pasińskiej prowokuje do refleksji nad charakterem relacji zwierząt i ludzi. Akcja „Bestii” rozgrywa się na łąkach i w starej owczarni na terenie wielkopolskiej wsi Komorowo, której sielski krajobraz stanowi przewrotne tło dla opowieści. 

Premiera „Bestii” odbyła się w Wigilijną Noc, 24 grudnia 2022 roku, kiedy według legendy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem.Ten obraz filmowy można czytać przez pryzmat obecnej sytuacji na świecie. Jednym z tropów interpretacyjnych są zimowe mundury maskujące - kostiumy tancerzy, które po zakończeniu projektu zostały przekazane ukraińskiej armii. 

Źródło:

Materiał nadesłany