EN
11.06.2022, 11:51 Wersja do druku

Poznań. Oświadczenie Festiwalu Malta ws. odwołania spektaklu „Nastia”

Oświadczenie Malta Festival Poznań ws. odwołania spektaklu Nastia (reż. Jura Dzivakou) Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie.

fot. fot. Marianna Kulesza / mat. teatru

W związku z opublikowanym dzisiaj oświadczeniem twórców i twórczyń spektaklu Nastia w reżyserii Jura Dzivakou, wyprodukowanego przez Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, pragniemy odnieść się do tej informacji i nakreślić naszą perspektywę.

Powody odwołania Nastii są finansowo-produkcyjne. Najmniej chciane decyzje to te o odwołaniu punktów planowanego programu, a spośród tych, najtrudniejsze dotyczą rezygnacji ze spektakli najmocniej związanych z ideą przewodnią Festiwalu Malta. Zrezygnowaliśmy z przedstawienia, które na początku czerwca okazało się bardziej kosztowne niż myśleliśmy. Rider, który otrzymaliśmy 31 maja nie był zaadaptowany do naszej sceny, która, jak uprzedzaliśmy, jest plenerowa i ma liczne ograniczenia. O adaptację prosimy wszystkie zapraszane teatry, od kilku lat, Nastia nie była wyjątkiem. Okazało się, że spektakl znacznie przekracza nasze możliwości finansowe. Nie mogliśmy sobie na to pozwolić, biorąc pod uwagę fakt, że na niespełna miesiąc przed festiwalem, wycofał się nasz główny sponsor. Wynikające z tego dla nas problemy są nieporównywalne z emocjami artystów, na których obecność liczyliśmy, a z którymi jednak się nie spotkamy w festiwalowej przestrzeni. Dlatego rozumiemy rozczarowanie i zawód po stronie twórców i twórczyń Nastii. Artyści ukraińscy, białoruscy i polscy, którzy w Teatrze Powszechnym im. Zygmunta Hübnera w Warszawie przygotowali spektakl tak mocno wpisany w nową – od lutego – rzeczywistość i egzemplifikujący ideę przewodnią tegorocznego Festiwalu Malta, mieli stać się mocnym punktem poznańskiego święta teatralnego.

Artystom i artystkom zaproponowaliśmy rekompensatę, która została przyjęta. Zdajemy sobie sprawę, że nie daje to takiej satysfakcji, jak prezentacja spektaklu. Mamy jednak nadzieję, że w tej sytuacji jest to choć częściowe zadośćuczynienie. Rozmawiamy o niełatwych dla obu stron faktach. Rozumiejąc rozżalenie zespołu Nastii raz jeszcze, tym razem tutaj – publicznie – zapewniamy, że dążymy do dalszej współpracy z twórcami spektaklu i Teatrem Powszechnym, z którymi wierzymy, że łączą nas wspólne przekonania i idee.

Organizatorzy Malta Festival Poznań

Źródło:

Materiał nadesłany