EN

13.05.2024, 11:25 Wersja do druku

Poznań. Ostatnie trzy Salony Poezji w tym sezonie w Teatrze Muzycznym

W maju i czerwcu w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbędą się trzy ostatnie Salony Poezji w tym sezonie artystycznym.

fot. mat. teatru

Aktorka Teatru Nowego w Poznaniu Malina Goehs (znana m.in. z ról w spektaklach: Czerwone nosy, Siostry!, Wiśniowy sad i Lot nad kukułczym gniazdem) odwiedzi nas 25 maja o godz. 11:45 i przeczyta wiersze Zuzanny Ginczanki, uważanej za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. Program muzyczny przygotuje Piotr Pawlus, gitarzysta orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Następnie 8 czerwca gościć będziemy Danielę Popławską, również uwielbianą przez publiczność aktorkę Teatru Nowego w Poznaniu (obecnie można ją zobaczyć w Prawie wyboru oraz Locie nad kukułczym gniazdem). W programie Salonu Poezji znajdą się fragmenty książki Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce autorstwa Tomasza Pospiesznego, a także listy noblistki oraz jej mało znane wiersze pisane jeszcze w czasach młodości. Nie zabraknie specjalnej oprawy muzycznej, za którą odpowiedzialny będzie pianista Jakub Kraszewski.

Na zakończenie sezonu 2023/2024 z Salonami Poezji przygotowaliśmy nie lada niespodziankę. 15 czerwca naszym gościem będzie Danuta Stenka, znakomita aktorka teatralna i filmowa. Szerokiej publiczności znana jest m.in. z dużych ról w filmach Nigdy w życiu! (reż. R. Zatorski), Katyń (reż. A. Wajda), Listy do M. 3 (reż. T. Konecki), Sala Samobójców (reż. J. Komasa), czy ostatnio Akademia Pana Kleksa (reż. M. Kawulski). Podczas Salonu Poezji Danuta Stenka zaprezentuje poezję Czesława Miłosza, laureata nagrody Nobla oraz wielu innych prestiżowych nagród literackich. Program muzyczny przygotuje Kinga Tarnowska, altowiolistka orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Wszystkie trzy Salony Poezji odbywają się o godzinie 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a następnie a o godz. 18.00 tego samego dnia w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Wstęp na popołudniowe wydarzenie tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.

Krakowskie Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu organizowane są we współpracy z poznańskim Oddziałem Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza. Opiekę merytoryczną nad Salonem obejmuje wiceprezes Oddziału, prof. UAM dr hab. Wiesław Ratajczak z UAM w Poznaniu.

Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zostało założone w 1886 roku we Lwowie. Jego zadaniem było gromadzenie, dokumentowanie i upowszechnianie materiałów dotyczących życia i twórczości Adama Mickiewicza. Dziś jest jednym z najstarszych towarzystw naukowych w Polsce. Skupia badaczy literatury, nauczycieli-polonistów, bibliotekarzy, literatów i miłośników literatury, zapewniając integrację środowiska polonistycznego. Organizuje odczyty naukowe i konferencje historycznoliterackie, wydaje „Rocznik Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza”.

Bilety w cenie 20 zł dostępne są w kasie oraz online. Rezerwacje pod nr tel. 511 433 616 oraz pod adresem [email protected].

Salony Poezji dofinansowywane są przez Fundację Zakłady Kórnickie.

***

SALON POEZJI Z MALINĄ GOEHS

93. odsłony Salonu Poezji zapraszamy 25 maja o godz. 11:45 na spotkanie z twórczością Zuzanny Ginczanki, uważanej za jedną z najzdolniejszych poetek dwudziestolecia międzywojennego. Jej wiersze przeczyta Malina Goehs, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu, a program muzyczny przygotuje Piotr Pawlus, gitarzysta orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Malina Goehs ukończyła Studio Sztuki Teatralno Aktorskiej STA, gdzie można ją było zobaczyć w spektaklach dyplomowych: Levin (reż. Piotr B. Dąbrowski), Chwilówka (reż. Ł. Chrzuszcz), Widzowie (reż. B. Bukowski), Robinsonson (reż. M. Zaniewski) oraz Kim jest Anioł-Paw (reż. D. Konieczna) pod opieką artystyczną Uli Kijak. W Teatrze Nowym w Poznaniu zadebiutowała w 2019 roku w spektaklu Dziewczynka z za/przyszłość boli tylko raz w reżyserii Mariusza Zaniewskiego, gdzie brawurowo wcieliła się w postać DzzZa. Przedstawienie wzięło udział w 26. edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Warto również zwrócić uwagę na jej Zosię w Matce Stanisława Ignacego Witkiewicza w reżyserii Radka Stępnia. Postać o tym samym imieniu zagrała rewelacyjnie w Panu Tadeuszu w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, który wziął udział w IV edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Obecnie można ją również oglądać w spektaklach: Czerwone nosy (reż. J. Klata), Siostry! i Kilka dziewczyn/Some girl(s) (oba w reż. P. Kruszczyńskiego), Wiśniowy sad (reż. I. Cywińska) oraz Lot nad kukułczym gniazdem (reż. M. Kleczewska). W maju 2024 roku odbędzie się kolejna premiera z udziałem naszej Gościni. Tym razem zagra w przedstawieniu I dlatego nie masz męża Hindi Brooks w reżyserii Anny Gryszkówny. Malina Goehs była także asystentką reżysera Piotra B. Dąbrowskiego w spektaklu 5 x kobieta, zrealizowanym w Studiu Sztuki Teatralno Aktorskiej STA, a prezentowanym na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu.

Salon Poezji z udziałem Maliny Goehs odbędzie się również tego samego dnia o godz. 18.00 w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Wstęp tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.

fot. mat. teatru

SALON POEZJI Z DANIELĄ POPŁAWSKĄ

Podczas 94. odsłony Salonu Poezji, który odbędzie się 8 czerwca o 11:45 wystąpi Daniela Popławska, uwielbiana przez publiczność aktorka Teatru Nowego w Poznaniu. W programie znajdą się fragmenty książki Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce autorstwa Tomasza Pospiesznego, a także listy noblistki oraz jej mało znane wiersze pisane jeszcze w czasach młodości. Nie zabraknie specjalnej oprawy muzycznej, za którą odpowiedzialny będzie pianista Jakub Kraszewski.

Daniela Popławska na scenie teatralnej zadebiutowała w 1978 roku w Idiocie Fiodora Dostojewskiego w reżyserii Stanisława Brejdyganta w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Później wystąpiła w takich spektaklach jak: Don Juan (reż. J. Jasielski), Romeo i Julia (reż. J. Pazdro), Wesele (reż. R. Próchnicka), Rewizor (reż. R. Kordziński), Kajtuś Czarodziej (reż. I. Wykurz) czy Angelo, tyran Padwy (reż. D. Bargiełowski). W 1987 roku przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie zadebiutowała rolą Maryny w Weselu Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Janusza Nyczaka. Później można ją było zobaczyć w przedstawieniach: Decadence i Pańpremiera (oba w reż. J. Satanowskiego), Ferdydurke (reż. W. Śmigasiewicz), Piękna Lucynda i Czerwone nosy (oba w reż. E. Korina), Zimowa opowieść (reż. K. Warlikowski), Wesele, Opera Kozła, Faust, Burza, Arka Noego. Nowy koniec Europy i Lobotomobil (wszystkie w reż. J. Wiśniewskiego), Namiętność (reż. K. Janda), Poper. Komedia z piosenkami (reż. A. Nowicka), Prezydentki i Ambona Ludu (oba w reż. P. Kruszczyńskiego) czy Maria (reż. A. Hübner-Ochodlo). Obecnie można ją oglądać w Prawie wyboru (reż. P. Kruszczyński) oraz Locie nad kukułczym gniazdem (reż. M. Kleczewska). Daniela Popławska jest laureatką wielu nagród: nagrody jury na VIII Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (1987), Medalu Młodej Sztuki (1990), Srebrnej Maski za rolę Betsy w Kuglarzach i Wisielcach Jacka Kaczmarskiego (1995), Nagrody publiczności dla Najprzyjemniejszej Aktorki za rolę Ciotki Utciszewskiej w spektaklu Piękna Lucynda Mariana Hemara podczas I Ogólnopolskiego Permanentnego Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi (1994/1995), odznaki honorowej „Zasłużony dla kultury polskiej” (2013) czy Honorowej Nagrody Aktorskiej na XVI Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej „Dwa Teatry” za rolę w spektaklu Obwód głowy. W marcu 2024 roku otrzymała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Na koncie ma także występy na dużym ekranie (Akademia Pana Kleksa) oraz małym (seriale Boża Podszewka i Instynkt).

Salon Poezji z udziałem Danieli Popławskiej odbędzie się 8 czerwca o 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a o godz. 18.00 tego samego dnia w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Wstęp na popołudniowe wydarzenie tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.

fot. Olszanka.East.news/mat. teatru

SALON POEZJI Z DANUTĄ STENKĄ

Na zakończenie sezonu 2023/2024 z Salonami Poezji przygotowaliśmy nie lada niespodziankę. Gościem 95. odsłony będzie Danuta Stenka, znakomita aktorka teatralna i filmowa. W programie znajdzie się poezja Czesława Miłosza, laureata nagrody Nobla oraz wielu innych prestiżowych nagród literackich. Program muzyczny przygotuje Kinga Tarnowska, altowiolistka orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Danuta Stenka jest absolwentką Studium Aktorskiego przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, na którego deskach zadebiutowała w 1982 roku w spektaklu Betlejem Polskie Lucjana Rydla w reżyserii Marcela Kochańczyka. Poźniej wystąpiła tam jeszcze w pięciu innych tytułach. W 1984 roku przeniosła się do Teatru Współczesnego w Szczecinie, gdzie można ją było zobaczyć w przedstawieniach: Czarownice z Salem (reż. I. Dowlasz), Białe małżeństwo (reż. R. Major), Amadeusz (reż. W. Górski) czy Matka, Opętani i Wesele (wszystkie w reż. R. Majora). W 1987 roku zadebiutowała w Teatrze Nowym w Poznaniu w Decadance w reżyserii Jerzego Satanowskiego i Jana Szurmieja. Później zagrała w spektaklach: Tartuffe (reż. I. Cywińska), Damy i huzary (reż. J. Nyczak), Maszyna zmian (reż. A. Maleszka) oraz Portret (reż. E. Korin). Bardzo dużo ról wykreowała na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie w takich tytułach jak m.in.: Woyzeck (reż. P. Wodziński), Roberto Zucco (reż. P. Łysak), Człowiek z La Manchy (reż. J. Gruza), Wiśniowy sad (reż. L. Hejfec), Płatonow (reż. P. Miśkiewicz). Od 2003 roku jest aktorką Teatru Narodowego w Warszawie, gdzie zadebiutowała w 2 maja Andrzeja Saramonowicza w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Później zagrała m.in. w spektaklach: Tartuffe albo szalbierz (reż. J. Lassalle), Fedra (reż. M. Kleczewska), Królowa Margot, Sonata jesienna, Maria Stuart oraz Król Lear (wszystkie w reż. G. Wiśniewskiego), Lód (reż. K. Bogomołow), Kordian (reż. J. Englert), Dziady i Ślub (oba w reż. E. Nekrošiusa). Na koncie ma także wiele ról w Teatrze Telewizji i Teatrze Polskiego Radia. Na dużym ekranie zadebiutowała w 1990 roku w Rozmowach o miłości w reżyserii Mirosława Gronowskiego. Kolejne tytułu z udziałem aktorki to m.in.: Prowokator (reż. K. Lang), Quo vadis (reż. J. Kawalerowicz), Chopin. Pragnienie miłości (reż. J. Antczak), Nigdy w życiu! (reż. R. Zatorski), Katyń (reż. A. Wajda), Listy do M. 3 (reż. T. Konecki), Listy do M. 4 (reż. P. Yoka), Sala Samobójców (reż. J. Komasa), Akademia Pana Kleksa (reż. M. Kawulski). Na małym ekranie wystąpiła w takich serialach jak m.in.: Boża podszewka, Instynkt, Diagnoza, Wojenne dziewczyny, Nieobecni, Sługa narodu. Danuta Stenka jest laureatką wielu nagród, w tym m.in.: wyróżnienia za rolę Zofii Plejtus w Matce Stanisława Ignacego Witkiewicza w Teatrze Współczesnym w Szczecinie podczas XXVIII FTPP w Toruniu (1986), nagrody za rolę Elmiry w przedstawieniu Tartufe Moliera w Teatrze Nowym w Poznaniu podczas XXIX KST w Kaliszu (1989), Złotej Kaczki dla najlepszej aktorki 2002, Wielkiego Splendora, nagrody Teatru Polskiego Radia 2003, Nagrody miesięcznika "Teatr" za sezon 2005/2006 - Nagrody im. Aleksandra Zelwerowicza za najlepszą rolę sezonu - za rolę Ellidy Wangel w przedstawieniu Kobieta z morza wg Ibsena w reż. Roberta Wilsona w Teatrze Dramatycznym w Warszawie (2006), Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2008 w kategorii "najlepsza drugoplanowa rola kobieca" - za rolę w filmie Katyń w reż. Andrzeja Wajdy (2008), Złotego Mikrofonu 2011 za wybitne role wykreowane w Teatrze Polskiego Radia, nagrody aktorskiej za rolę Charlotty w Sonacie jesiennej z Teatru Narodowego w Warszawie na XIV Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie (2021).

Salon Poezji z udziałem Danuty Stenki odbędzie się 15 czerwca o godz. 11:45 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, a o godz. 18.00 tego samego dnia w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Wstęp na popołudniowe wydarzenie tylko z zaproszeniami. W sprawie miejsc prosimy o kontakt z Biblioteką Kórnicką.

Źródło:

Materiał nadesłany