EN

29.06.2021, 13:07 Wersja do druku

Poznań. Ostatni dzień XXXI Festiwalu Malta

W niedzielę zakończyliśmy plenerową część festiwalu, a dziś gramy ostatnie wydarzenia programu Malty 2021. Czeka nas parada w reżyserii Janusza Stolarskiego Poszukiwacze – ruszymy spod katedry na Ostrowie Tumskim, a skończymy przy Bramie Poznania. Podążymy za ruchomą platformą, wielkim okrętem, a aktorzy wędrującego spektaklu grać będą w rytm muzyki. Życie to sen, a świat jest wielkim teatrem – przyjdź przeżyć to z nami.

fot. mat. organizatora

Na finał, w Bramie zagra Trio Targanescu, czyli audiowizualni nomadzi. Muzyce towarzyszyć będą obrazy scenograficzne stworzone przez poznańskich artystów. Wydarzania Stowarzyszenia Asocjacja 2006 prezentowane są z okazji obchodów dnia patronów Miasto Poznań św. Piotra i Pawła. W programie mamy dziś również drugi pokaz spektaklu Powtórzenie. Historia/e teatru (I) w reż. Milo Raua.

A jak było wczoraj?

W ramach Portretu Artysty aktorzy gandawskiego NTGent oraz wyłonieni z castingu nieprofesjonaliści zagrali Powtórzenie. Historia/e teatru (I), wyreżyserowane przez Milo Raua. Spektakl opowiada wstrząsającą historię śmierci młodego homoseksualnego mężczyzny, Ihsane’a Jarfiego, zamordowanego w centrum Liège w 2012 roku. Twórcy ujawniają banalność przemocy – zło nie jest abstrakcyjne ani esencjonalne, to po prostu kilka niesprzyjających okoliczności, które doprowadzają do wybuchu agresji i frustracji. Jeden z aktorów w spektaklu, wspominając rozmowę ze sprawcą, dotyczącą jego dzieciństwa, czasu bycia nastolatkiem, sytuacji na rynku pracy, powiedział, że do momentu zbrodni żyli tym samym życiem. Morderca dodał: dobrze, że bierzesz udział w tworzeniu tego spektaklu. Metoda reenactmentu, którą Milo Rau często wybiera, wzbudziła dużo emocji. Na scenie nie ma miejsca na prawdziwą przemoc, ale zderzenie opowieści o zdarzeniach z ich odegraniem bardzo poruszyło widzów. 

Źródło:

Materiał nadesłany