EN
15.12.2021, 15:04 Wersja do druku

Poznań. "Mój ogon i ja" kolektywu Holobiont premierowo w Teatrze Polskim

Już w najbliższą niedzielę (19 grudnia) w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się premiera niezwykłego spektaklu Mój ogon i ja kolektywu Holobiont.

fot. Dana Chmielewska/mat. teatru

Spektakl adresowany jest do rodzin z dziećmi w wieku 3-6 lat i w humorystyczny i adekwatny dla młodych widzów sposób opowiada o ewolucji, której jedną z pozostałości jest ludzka kość ogonowa.

Podczas wydarzenia twórczynie zaproszą rodziny do wspólnej zabawy ruchowej wraz z performerami i uwolnienia twórczej energii, która często uśpiona ukrywa się w naszych ogonach.

Spektakl taneczny Mój ogon i ja to najnowsza produkcja polskich pionierek w obszarze choreografii eksperymentalnej dla rodzin, docenionego na scenie tanecznej niezależnego kolektywu Holobiont.

Twórczynie:

Kolektyw Holobiont: Hanna Bylka-Kanecka, Aleksandra Bożek-Muszyńska
holobiont.pl

Kolektyw Holobiont powstał w 2017 roku. Tworzą go dwie artystki: performerka i choreografka Aleksandra Bożek-Muszyńska oraz teatrolożka i choreografka Hanna Bylka-Kanecka. Obszarem zainteresowań kolektywu są interdyscyplinarne projekty wielopokoleniowe. Łącząc taniec eksperymentalny, sztuki wizualne i muzykę, artystki tworzą spektakle interaktywne i prowadzą warsztaty adresowane do rodzin z dziećmi. Wszystkie prace kolektywu opierają się na założeniu, że każdy uczestnik spektaklu – niezależnie od wieku i doświadczenia – jest w pełni kompetentnym odbiorcą sztuki. Artystki, obserwując twórcze i różnorodne zaangażowanie widzów, badają możliwości pogłębiania długotrwałych relacji poprzez sztukę. Na dziecięcej scenie tańca zadebiutowały spektaklem interaktywnym DOoKOŁA (2017, Art Stations Foundation, Poznań). Kolejne prace kolektywu to Księżycowo (2018, Teatr Ochoty, Warszawa), _on_line__ (2018, Art Stations Foundation, Poznań), Gdzie kształty mają szyje (2019, Centrum Sztuki Dziecka, Poznań).

Prace kolektywu Holobiont były prezentowane na najważniejszych festiwalach sztuki dziecięcej w Polsce, m.in. Sztuka Szuka Malucha, Malta Festival, Krakowski Festiwal Tańca, Scena Tańca Studio, Festiwal Teatralna Karuzela, Festiwal Korczaka oraz Biennale sztuki dla dziecka. Dodatkowo, spektakl _on_line__ – został wybrany do prezentacji podczas Małej Platformy Tańca 2019 oraz Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych. Spektakl został również wybrany jako „Najlepsze przedstawienie dla dzieci” w ramach podsumowania „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” w sezonie 2018/2019 miesięcznika „Teatr”.

 ***

Mój ogon i ja

Premiera: 19 grudnia 2021 roku,

godz. 11:00,

Teatr Polski w Poznaniu

koncepcja: Hanna Bylka-Kanecka

choreografia: kolektyw Holobiont we współpracy z Heike Kuhlmann, Adalisą Menghini i Ka Rustler

kreacja i wykonanie: Aleksandra Bożek-Muszyńska, Hanna Bylka-Kanecka, Dana Chmielew-ska

współpraca scenograficzna: Mr.Tail

muzyka: Józef Buchnajzer

ilustracja: Dana Chmielewska

produkcja: Fundacja Performat

koprodukcja: Teatr Polski w Poznaniu

partner: Somatische Akademie w Berlinie

dystrybucja: Performat Production - Karolina Wycisk

Spektakl jest współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu PolandDances / Rezydencje choreograficzne, współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne